moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
JFTC rośnie w siłę

Niemal 5 tys. żołnierzy i cywilów z 34 państw wzięło udział w szkoleniach organizowanych w 2018 roku w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) NATO w Bydgoszczy. To rekord tej placówki. Ale w tym roku Centrum przybędzie zadań – po raz pierwszy przygotuje szkolenia dla wyjeżdżających na misję w Iraku. Zwiększy się też zatrudnienie w JFTC i to aż o 40 procent.

Generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy, podsumował dziś minione dwanaście miesięcy działalności najważniejszej instytucji Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części Europy. – W sumie w 2018 roku odwiedziło nas prawie 5000 wojskowych i cywilów z 34 krajów. To kolejny rok, w którym przeszkoliliśmy więcej osób niż w roku poprzednim – ocenił generał Grün. Na ćwiczenia do bydgoskiego Centrum przyjechało ponad 1500 żołnierzy, którzy szykowali się do misji Resolute Support, około 1200 przyjechało na Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej CWIX oraz po pięciuset uczestników szkoleń: „Briliant Joust”, „Citadel Bonus”, „Steadfast Pyramid and „Pinnacle”. 

Noworoczne spotkanie z przedstawicielami natowskich i polskich jednostek wojskowych funkcjonujących w Bydgoszczy, z samorządowcami oraz mediami było też okazją do przedstawienia planów Centrum na najbliższy rok. A ten, jak zapewniał niemiecki generał, będzie dla natowskiej placówki bardzo intensywny. – Pod koniec grudnia państwa członkowskie NATO zdecydowały, że JFTC znacząco się rozrośnie. W ciągu najbliższych dwóch, trzech lat w Centrum zostaną zatrudnione dodatkowe 53 osoby. To będzie największy wzrost liczby personelu w całej historii JFTC. Obecnie zatrudniamy 139 wojskowych i cywili – podkreślał generał Grün.

REKLAMA

Dlaczego Sojusz zdecydował się na zwiększenie etatowej obsady Centrum? Od półtora roku w NATO trwa tzw. proces adaptacyjny. W jego ramach oceniane jest funkcjonowanie poszczególnych instytucji Sojuszu – co robią, jakie mają obciążenia, ilu ludzi zatrudniają. Tam, gdzie jest to potrzebne, następują korekty etatowe. Bydgoskie JFTC, które zajmuje się m.in. przygotowywaniem żołnierzy państw NATO do wspólnych (połączonych – ang. joint) operacji militarnych, zostało wytypowane jako prorozwojowe, czyli wymagające zwiększenia liczby pracowników.

Od 2007 roku priorytetem JFTC jest przygotowywanie żołnierzy do udziału w misji w Afganistanie, a od dwóch lat również do służby w wielonarodowych korpusach wyznaczonych do dowodzenia siłami Very High Readiness Joint Task Force (VJTF). Od tego roku bydgoskie Centrum otrzyma jeszcze jedno priorytetowe zadanie. – Jesteśmy w trakcie planowania dwóch nowych szkoleń dla żołnierzy przygotowujących się do misji NATO w Iraku – mówi generał Grün. Ćwiczenia zaplanowano na maj i październik.

Ale iracka misja szkoleniowa to tylko jeden z powodów, dla których obsada etatowa JFTC się powiększy. Placówka ma częściej organizować ćwiczenia poza bydgoską siedzibą. W 2019 roku przygotuje dwa takie szkolenia. W marcu oficerowie z JFTC pojadą do Gruzińskiego Centrum Szkolenia i Oceny w Krtsanisi (jeszcze nie wybrano kryptonimu ćwiczeń). Natomiast we wrześniu udadzą się do Rygi, gdzie odbędą się manewry „Steadfast Pyramid and Pinnacle”.

W tym roku mają też nastąpić zmiany na stanowiskach dowódczych w Centrum. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w lipcu niemieckiego generała zastąpi na stanowisku dowódcy polski oficer, a na stanowisku zastępcy dowódcy czeskiego generała – oficer węgierski. – Rotacja obejmie całą wyższą kadrę oficerską JFTC. Wymienieni zostaną także prawie wszyscy pułkownicy – mówił generał Grün. Podkreślił, że podobne zmiany kadrowe zawsze dobrze służą instytucji, w której są przeprowadzane. Oficer dodał, że z żalem opuści gościnną Bydgoszcz.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Antoś, symbol Lwowa
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Granice są po to, by je przekraczać
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Formowanie Żelaznej Dywizji
Ogień przez 48 godzin
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Zrobiłem to, co do mnie należało
Playing the World
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
W Brukseli o bezpieczeństwie
Proobronna „Anakonda”
Widzimy się na macie
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Morze niezgody
Centrum w zawieszeniu
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Curse of the Black Gold
13 Desperadoes
Poszukiwana Harpia
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Pilot z precyzją chirurga
„Sophia” do końca marca
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
„Poszli nasi w bój bez broni”
Militaria z morskiego dna
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Polskie święta na misjach
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
See You On The Mat
Album na urodziny „Łuka”
Pożegnanie generała Surawskiego
ORP „Drużno” po nowemu
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Panie bez taryfy ulgowej
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Polscy generałowie w strukturach NATO
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Testament geopolityczny prezydenta
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Cel – bezpieczna Europa
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Powrót lekkich czołgów w US Army
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Cybernetyczna foka lustruje dno
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Klątwa czarnego złota
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Czarter samolotów dla VIP-ów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO