moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
JFTC rośnie w siłę

Niemal 5 tys. żołnierzy i cywilów z 34 państw wzięło udział w szkoleniach organizowanych w 2018 roku w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) NATO w Bydgoszczy. To rekord tej placówki. Ale w tym roku Centrum przybędzie zadań – po raz pierwszy przygotuje szkolenia dla wyjeżdżających na misję w Iraku. Zwiększy się też zatrudnienie w JFTC i to aż o 40 procent.

Generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy, podsumował dziś minione dwanaście miesięcy działalności najważniejszej instytucji Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części Europy. – W sumie w 2018 roku odwiedziło nas prawie 5000 wojskowych i cywilów z 34 krajów. To kolejny rok, w którym przeszkoliliśmy więcej osób niż w roku poprzednim – ocenił generał Grün. Na ćwiczenia do bydgoskiego Centrum przyjechało ponad 1500 żołnierzy, którzy szykowali się do misji Resolute Support, około 1200 przyjechało na Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej CWIX oraz po pięciuset uczestników szkoleń: „Briliant Joust”, „Citadel Bonus”, „Steadfast Pyramid and „Pinnacle”. 

Noworoczne spotkanie z przedstawicielami natowskich i polskich jednostek wojskowych funkcjonujących w Bydgoszczy, z samorządowcami oraz mediami było też okazją do przedstawienia planów Centrum na najbliższy rok. A ten, jak zapewniał niemiecki generał, będzie dla natowskiej placówki bardzo intensywny. – Pod koniec grudnia państwa członkowskie NATO zdecydowały, że JFTC znacząco się rozrośnie. W ciągu najbliższych dwóch, trzech lat w Centrum zostaną zatrudnione dodatkowe 53 osoby. To będzie największy wzrost liczby personelu w całej historii JFTC. Obecnie zatrudniamy 139 wojskowych i cywili – podkreślał generał Grün.

REKLAMA

Dlaczego Sojusz zdecydował się na zwiększenie etatowej obsady Centrum? Od półtora roku w NATO trwa tzw. proces adaptacyjny. W jego ramach oceniane jest funkcjonowanie poszczególnych instytucji Sojuszu – co robią, jakie mają obciążenia, ilu ludzi zatrudniają. Tam, gdzie jest to potrzebne, następują korekty etatowe. Bydgoskie JFTC, które zajmuje się m.in. przygotowywaniem żołnierzy państw NATO do wspólnych (połączonych – ang. joint) operacji militarnych, zostało wytypowane jako prorozwojowe, czyli wymagające zwiększenia liczby pracowników.

Od 2007 roku priorytetem JFTC jest przygotowywanie żołnierzy do udziału w misji w Afganistanie, a od dwóch lat również do służby w wielonarodowych korpusach wyznaczonych do dowodzenia siłami Very High Readiness Joint Task Force (VJTF). Od tego roku bydgoskie Centrum otrzyma jeszcze jedno priorytetowe zadanie. – Jesteśmy w trakcie planowania dwóch nowych szkoleń dla żołnierzy przygotowujących się do misji NATO w Iraku – mówi generał Grün. Ćwiczenia zaplanowano na maj i październik.

Ale iracka misja szkoleniowa to tylko jeden z powodów, dla których obsada etatowa JFTC się powiększy. Placówka ma częściej organizować ćwiczenia poza bydgoską siedzibą. W 2019 roku przygotuje dwa takie szkolenia. W marcu oficerowie z JFTC pojadą do Gruzińskiego Centrum Szkolenia i Oceny w Krtsanisi (jeszcze nie wybrano kryptonimu ćwiczeń). Natomiast we wrześniu udadzą się do Rygi, gdzie odbędą się manewry „Steadfast Pyramid and Pinnacle”.

W tym roku mają też nastąpić zmiany na stanowiskach dowódczych w Centrum. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w lipcu niemieckiego generała zastąpi na stanowisku dowódcy polski oficer, a na stanowisku zastępcy dowódcy czeskiego generała – oficer węgierski. – Rotacja obejmie całą wyższą kadrę oficerską JFTC. Wymienieni zostaną także prawie wszyscy pułkownicy – mówił generał Grün. Podkreślił, że podobne zmiany kadrowe zawsze dobrze służą instytucji, w której są przeprowadzane. Oficer dodał, że z żalem opuści gościnną Bydgoszcz.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Rok intensywnych ćwiczeń
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
Premier odwiedził GROM
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
Kampania wyborcza poza armią
General Anders Joins NATO
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Jastrzębie widzą w ciemności
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Wnioski z „Anakondy ‘18”
75 lat od wielkiej ucieczki
Najważniejsze jest rażenie
Trening na wieżowcu i nad wodą
Trzecia Setka Komandosa
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Spędź sobotę w WAT
Step ahead in a different world
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Cel – bezpieczna Europa
Herculesem dookoła świata
NATO i kosowska łamigłówka
Kraby na służbie w Sulechowie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Panie bez taryfy ulgowej
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Podniebny trening transportowców
Podwyżki dla pracowników wojska
To był realny plan odbudowy Polski
Kościuszko na czele insurekcji
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
Szef NATO w Warszawie
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Pogromcy czołgów poszukiwani
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Wizja marszałka prysła w Rydze
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
US Army od kuchni
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO