moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną

Utworzenie katalogu grobów osób walczących o suwerenną Polskę oraz możliwość otrzymania wsparcia finansowego na wyremontowanie i utrzymanie tych mogił – to główne założenia ustawy, która weszła w życie od nowego roku. Do kogo zwrócić się z prośbą o wpisanie miejsca pochówku do bazy i co musi zawierać podanie o dofinansowanie kosztów opieki nad grobem bohatera?

Ustawę o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski podpisał, w ostatnim dniu starego roku, prezydent Andrzej Duda. Przepisy weszły w życie już 1 stycznia 2019 roku. – Ustawa tworzy system opieki nad grobami tych, którzy z bronią w ręku walczyli o niepodległość Polski bądź sprawowali kierownictwo polityczne nad tą zbrojną walką – mówił podczas prac parlamentarnych Paweł Szrot, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Chodzi o kilka pokoleń Polaków – tych, którzy angażowali się w walkę z zaborcami i okupantem w latach 1768–1963, czyli od zrywu konfederatów barskich po datę śmierci ostatniego żołnierza drugiej konspiracji. 

W jaki sposób państwo roztoczy opiekę nad mogiłami bohaterów? Przede wszystkim powstanie ogólnokrajowa ewidencja miejsc pochówku osób uczestniczących w walkach (ale nie chodzi o groby wojenne). Za utworzenie bazy odpowiada Instytut Pamięci Narodowej. Dlatego właśnie do tej instytucji trzeba składać wnioski o wpisanie danej mogiły do rejestru. Mogą to zrobić m.in.: osoby fizyczne, fundacje, stowarzyszenia, kościoły czy przedstawiciele administracji publicznej. Jeśli grób znajduje się poza granicami Polski – wpis do rejestru może nastąpić na wniosek konsula RP lub z urzędu. IPN będzie musiał najpierw zweryfikować m.in. czy dana osoba rzeczywiście uczestniczyła w walkach o niepodległość.

– Drugim instrumentem tworzącym system opieki jest wsparcie finansowe, które będzie można przyznawać zarówno osobom fizycznym opiekującym się grobami, jak i organizacjom społecznym – mówił podczas debaty w Senacie przedstawiciel rządu. Dotacje – wypłacane z budżetu IPN-u – będą wynosić 80 procent kosztów, jakie pochłonie wykonanie deklarowanego projektu (remontu, budowy czy utrzymania). Jednak w przypadku świadczeń przyznawanych osobom fizycznym, wsparcie będzie wynosiło 100 procent. Każdy wniosek o przyznanie wsparcia finansowego musi być rozpatrzony w ciągu trzech miesięcy.

Na realizację zadań zapisanych w ustawie IPN każdego roku (do 2028) otrzyma maksymalnie 5 mln 275 mln zł. Z tej kwoty, 1 mln 300 tys. zł ma pokryć koszty administracyjne (związane m.in. z utworzeniem i prowadzeniem katalogu).

W ustawie nie znalazł się postulat Związku Powstańców Warszawskich, którzy chcieli, by przepisy wprost zakazywały likwidacji grobów weteranów. Dawni żołnierze AK wskazywali, że coraz częściej dochodzi do takich sytuacji ze względu na nieuiszczenie tzw. opłaty cmentarnej (ze względu np. na to, że nie żyją już bliscy bohatera). Jednak zdaniem przedstawicieli rządu było to zbędne, ponieważ ustawa w wystarczający sposób chroni groby bohaterów. Po pierwsze – jak wyjaśniał wiceminister Szrot – wypłacane dotacje mają być przyznawane nie tylko na renowację mogił, ale także na opłacenie ich dzierżawy. Przekonywał także, że wpisanie danego grobu do ewidencji IPN-u będzie automatycznie oznaczało, że nie może on zostać zlikwidowany.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
201 maratonów w 201 krajach
Wizja marszałka prysła w Rydze
12 Brygada 20 lat w NATO
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Otwarte drzwi
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Generała Andersa akces do NATO
MP5: pierwszy z NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Panie bez taryfy ulgowej
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Śmierć „Zapory”
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
To był realny plan odbudowy Polski
Jastrzębie widzą w ciemności
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Drugie życie Wilczego Szańca
Pokonać strach przed ogniem
Szef NATO w Warszawie
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
19 medali żołnierzy
Jak ORP „Piorun” walczył o Clydebank
Pancerna walka w mieście
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Trzecia Setka Komandosa
Kampania wyborcza poza armią
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Cel – bezpieczna Europa
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Fuzja w ramach PGZ
Odwiedź „kuźnię generałów”
Trening na wieżowcu i nad wodą
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Getting on an Even Keel
Pogromcy czołgów poszukiwani
„Zoom na proobronność”
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO