moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Opłatek u kombatantów

Ponad 200 kombatantów, Sybiraków, żołnierzy II konspiracji oraz ofiar represji komunistycznych wzięło udział w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Jesteście bohaterami naszej wolności – mówiła Maria Koc, wicemarszałek Senatu, zwracając się do weteranów walk o niepodległość.

– Dziękujemy Wam za wolną Polskę, za to, że dla niej oddaliście wszystko, co było najcenniejsze w waszym młodym życiu, a walcząc o ojczyznę nie szczędziliście sił – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas spotkania, które odbyło się w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie. Minister Kasprzyk wspomniał o obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. – Jesteście synami i córkami II Rzeczpospolitej, wychowanymi w duchu takich wartości, jak: honor, służba, oddanie sprawie, miłość do ojczyzny i człowieka – mówił do kombatantów szef Urzędu. – Jesteście potrzebni, aby wskazywać nam, jak budować przyszłość Polski i jak jej służyć – zakończył minister Kasprzyk.

Z kolei Maria Koc, wicemarszałek Senatu podkreśliła, że bez walki i ofiarności kombatantów nie byłoby dziś wolnej Polski. – Jesteście bohaterami naszej wolności – zaznaczyła pani wicemarszałek, apelując, abyśmy podczas świąt pamiętali także o żołnierzach, który po wojnie – nie mogąc wrócić do ojczyzny – zostali poza granicami Polski.

Do obchodów stulecia niepodległości nawiązał również Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. – Ta wspaniała rocznica jest państwa zasługą, nie moglibyśmy jej świętować, gdyby nie wasza ofiara, odwaga i walka – mówił wiceminister, życząc weteranom dobrego zdrowia.

W spotkaniu opłatkowym wzięło udział ponad 200 weteranów walk o niepodległość, członków organizacji kombatanckich z całej Polski. Do Centrum Konferencyjnego MON przyjechali też Sybiracy, byli więźniowie polityczni, ofiary represji komunistycznych oraz żołnierze II konspiracji.

Podczas spotkania uczczono minutą ciszy pamięć zmarłych kombatantów, a Józef Guzdek, biskup polowy WP, odmówił modlitwę w intencji żyjących weteranów. – Dziękujemy, że w czasach, kiedy wolność i godność człowieka były deptane przez dwa totalitaryzmy – hitlerowski i sowiecki, walczyliście, aby je ocalić – dodał biskup. – Taka uroczystość to dla mnie przede wszystkim okazja do rozmowy i wspomnień z kolegami, a niewielu już nas zostało – mówił mjr Ireneusz Hurynowicz „Góra”, prezes Koła Olsztyn Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz żołnierz 6 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. 

Danuta Jatczak, członkini Związku Sybiraków i Światowego Związku Żołnierzy AK, na spotkaniu opłatkowym organizowanym przez Urząd ds. Kombatantów jest każdego roku. – Przychodzę porozmawiać z byłymi żołnierzami AK, kolegami i koleżankami moich rodziców – mówiła pani Danuta. Jej rodzice, Alfreda i Czesław Monkiewiczowie, byli żołnierzami 77 Pułku Piechoty AK i brali udział w operacji „Ostra Brama”, czyli wyzwalaniu Wilna. Za walkę w szeregach AK cała rodzina w 1948 roku została wywieziona na Syberię, gdzie spędzili 9 lat. – Moi rodzice już nie żyją, ale cieszę się, kiedy widzę ich równolatków w niezłym zdrowiu – dodała Danuta Jatczak.

Kombatanci i goście przełamali się opłatkiem, wysłuchali też koncertu kolęd w wykonaniu artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Pokonać strach przed ogniem
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Fuzja w ramach PGZ
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Śmierć „Zapory”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu
Pogromcy czołgów poszukiwani
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Kampania wyborcza poza armią
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Otwarte drzwi
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Pancerna walka w mieście
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
12 Brygada 20 lat w NATO
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Odwiedź „kuźnię generałów”
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Generała Andersa akces do NATO
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Trzecia Setka Komandosa
Getting on an Even Keel
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Zoom na proobronność”
Panie bez taryfy ulgowej
201 maratonów w 201 krajach
W Brukseli o bezpieczeństwie
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
MP5: pierwszy z NATO
To był realny plan odbudowy Polski
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Wizja marszałka prysła w Rydze
Jak ORP „Piorun” walczył o Clydebank
Szef NATO w Warszawie
19 medali żołnierzy
Cel – bezpieczna Europa
Drugie życie Wilczego Szańca
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Trening na wieżowcu i nad wodą
Spotkanie ministrów obrony państw NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO