moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata

Zaledwie sześciu sekund zabrakło naszej biatlonistce do zwycięstwa i objęcia prowadzenia w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – mówi mjr rez. Józef Staszel, wiceprezes Polskiego Związku Biathlonu. Szer. rez. Monika Hojnisz w biegu indywidualnym zajęła drugie miejsce, a w sprincie – 11. Od zdobycia pozycji lidera PŚ dzieliło ją zaledwie 14 s.

Monika Hojnisz znakomicie rozpoczęła starty w nowym sezonie. Na zdjęciu: szer. rez. Monika Hojnisz na prowadzeniu.

Żadnej polskiej biatlonistce nie udało się rozpocząć cyklu Pucharu Świata z takim sukcesem jak szer. rez. Monice Hojnisz. Sezon 2018/2019 zainaugurowała w słoweńskiej Pokljuce poprawiając wynik Magdaleny Gwizdoń z 2003 roku, która była szósta w biegu sprinterskim. – Monika sprawiła wszystkim ogromną niespodziankę. W dwóch pierwszych startach była o krok od objęcia prowadzenia w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – podkreśla mjr rez. Józef Staszel, wiceprezes Polskiego Związku Biathlonu.

Sezon 2018/2019 w rywalizacji indywidualnej rozpoczął bieg kobiet na dystansie 15 km. Monika Hojnisz po trzech pierwszych wizytach na strzelnicy zajmowała pierwszą pozycję w klasyfikacji. Polka nie popełniła żadnego błędu i nie dostała żadnej karnej minuty. Niestety, nasza reprezentantka źle rozpoczęła czwarte strzelanie – pierwszy strzał był niecelny. Kolejne cztery trafiły jednak w czarny krążek i utrzymała pierwszą pozycję, mimo minuty doliczonej do czasu biegu. Jednak po Hojnisz jeszcze kilka zawodniczek, celnie strzelając, mogło poprawić jej wynik. Tylko jednej ta sztuka się udała. Dzięki bezbłędnemu strzelaniu Ukrainka Julia Dżyma ostatnią rundę rozpoczęła z przewagą 15 s nad Polką. 1300 m przed metą stopniała ona do 2 s. W końcówce biegu udało jej się utrzymać prowadzenie, a na mecie wyprzedziła Polkę o 5,9 s. Trzecie miejsce zajęła Czeszka Marketa Davidova, która przegrała z naszą reprezentantką o 10,6 s.

REKLAMA

Po biegu indywidualnym na 15 km biatlonistki rywalizowały w sprincie. Najszybsza była Finka Kaisa Makarainen, która cieszyła się z 24 zwycięstwa w Pucharze Świata. Drugie miejsce zajęła Włoszka Dorothea Wierer – do zwyciężczyni straciła 14,8 s. Natomiast trzecią pozycję zajęła Francuzka Justine Braisaz. Szer. rez. Monika Hojnisz, mimo bezbłędnego strzelania, uplasowała się na 11. pozycji. Tylko 14 s zabrakło jej do zajęcia siódmej lokaty, która zagwarantowałaby jej pozycję lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Pierwszą rundę PŚ w sezonie 2018/2019 zakończył bieg pościgowy. Drugie z rzędu zwycięstwo odniosła Finka Makarainen. Druga była ponownie Włoszka Wierer, a trzecia – Słowaczka Paulina Fialkova. Monika Hojnisz zakończyła bieg na 21. pozycji. Po dwóch bezbłędnych strzelaniach była szósta. Niestety, po trzecim strzelaniu spadła na 11. miejsce. Ostatni strzał miała nieudany i musiała pobiec karną rundę. Jeszcze większe straty nasza reprezentantka zanotowała po czwartej wizycie na strzelnicy, po dwóch „pudłach” musiała pokonywać dodatkowe 300 m. Rywalki strzelały celniej i Hojnisz pozostała tylko walka o awans do drugiej dziesiątki.

Po trzech pierwszych startach indywidualnych w sezonie 2018/2019 liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jest Włoszka Dorothea Wierer, która zgromadziła 144 punkty. Finka Makarainen ze 131 oczkami jest druga. Trzecią pozycję – z dorobkiem 129 pkt. – zajmuje Słowaczka Fialkova, czwartą Włoszka Lisa Vittozzi (zdobyła 121 oczek), a piątą Monika Hojnisz (104).

Za pierwsze miejsce w zawodach PŚ otrzymuje się 60 pkt., za drugie – 54, trzecie – 48, czwarte – 43, piąte – 40, szóste – 38 , siódme – 36, itd. Punkty zdobywa pierwszych 40 zawodniczek. Poza Hojnisz żadna z Polek jeszcze nie zdobyła punktów w tym sezonie.

Warto podkreślić, że w historii polskiego biatlonu tylko Tomasz Sikora startował w żółtej koszulce lidera PŚ. W 2009 roku po zajęciu trzeciego miejsca w sprincie w Oberhofie, objął prowadzenie w pucharowej klasyfikacji.

SZUS

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Testament geopolityczny prezydenta
Pożegnanie generała Surawskiego
Widzimy się na macie
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Ogień przez 48 godzin
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Centrum w zawieszeniu
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Pilot z precyzją chirurga
Militaria z morskiego dna
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Wojownik w Kłodzku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
See You On The Mat
Polskie święta na misjach
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Album na urodziny „Łuka”
Panie bez taryfy ulgowej
Curse of the Black Gold
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Proobronna „Anakonda”
Antoś, symbol Lwowa
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Poszukiwana Harpia
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
W Brukseli o bezpieczeństwie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Morze niezgody
„Poszli nasi w bój bez broni”
ORP „Drużno” po nowemu
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
13 Desperadoes
Powrót lekkich czołgów w US Army
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Czarter samolotów dla VIP-ów
Cel – bezpieczna Europa
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Formowanie Żelaznej Dywizji
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Klątwa czarnego złota
Zrobiłem to, co do mnie należało
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
„Sophia” do końca marca
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Granice są po to, by je przekraczać
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Cybernetyczna foka lustruje dno
Playing the World

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO