moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego

Dwie ostatnie walki turnieju były naprawdę godne rywalizacji o złoto w mistrzostwach kraju – tak sędzia międzynarodowy Jarosław Niewiadomski ocenia poziom Drużynowego Pucharu Wojska Polskiego w Judo. W zawodach triumfowali reprezentanci 16 Dywizji Zmechanizowanej. Drugie miejsce przypadło marynarzom.

Pierwsza edycja Drużynowego Pucharu Wojska Polskiego w Judo odbyła się z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 385 w Warszawie. O zwycięstwie zadecydował ostatni mecz między pierwszą drużyną gospodarzy – 16 Dywizji Zmechanizowanej – a reprezentacją marynarki wojennej. Ostatnią walkę rozegrali szeregowy Damian Pruszkowski i bosmanmat Michał Juśkiewicz. Pojedynek przez dłuższy czas był wyrównany, jednak w pewnym momencie szer. Pruszkowski rzucił rywala na tatami odnosząc zwycięstwo.

Pierwsza drużyna 16 DZ okazała się niepokonana. Wygrała w turnieju wszystkie pojedynki i zdobyła cztery punkty. Drugie miejsce, z trzema oczkami, wywalczyła reprezentacja marynarki wojennej, a trzecie z dwoma – reprezentanci 12 Dywizji Zmechanizowanej. Czwartą pozycję zajęła druga drużyna 16 DZ, która wygrała jeden mecz, a piątą – z zerowym dorobkiem punktowym – ekipa złożona z zawodników Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zwycięzcy pierwszej edycji Drużynowego Pucharu Wojska Polskiego w Judo wystąpili w składzie: szer. Piotr Wiśniewski, szer. Henryk Kmieciak, st. szer. Andrzej Umański, szer. Damian Pruszkowski, szer. Mateusz Pisarski i szer. Piotr Sulecki. Natomiast marynarkę wojenną reprezentowali: pchor. Alicja Dudek, st. mat Agnieszka Łukasik, st. mat Jarosław Gleński, ppor. mar. Roman Błoński, bsmt Michał Juśkiewicz, st. chor. mar. Krzysztof Nietupski, ppor. Michał Florek i pchor. Kacper Mendyka. Z kolei na trzecim stopniu podium stanęli judocy z 12 Dywizji: ppor. Tomasz Pieronek, sierż. Dawid Mallek, szer. Mateusz Chrust, szer. Paweł Migacz, szer. Piotr Wawrzyniak, szer. Katarzyna Lubońska i szer. Joanna Grasza.


Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

– Najbardziej podobały mi się dwa ostatnie pojedynki. Oba do końca trzymały kibiców w napięciu – podkreśla gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 DZ. Po udanym rzucie szer. Pruszkowskiego generał nie krył zadowolenia z triumfu żołnierza reprezentacji swojej jednostki. – Wygrana po tak wyrównanej walce cieszy. Jestem też pełen uznania dla ppor. mar. Romana Błońskiego i st. szer. Andrzeja Umańskiego. Obaj reprezentowali nas niedawno na wojskowych mistrzostwach świata w Rio de Janeiro – dodaje generał.

Ppor. Błoński i szer. Umański znają się doskonale. Wielokrotnie ze sobą walczyli. – Andrzej ma troszkę inny styl walki. Jest nieco niższy ode mnie, zdecydowanie silniejszy. Preferuje rzuty z kolan, ja z kolei wolę „parter” bądź rzuty z góry. Tak naprawdę ciężko nam zakończyć walkę rzutem, dlatego pojedynki między sobą rozgrywamy taktycznie – ocenia ppor. mar. Roman Błoński, który na co dzień służy na ORP „Wodnik”.

Oficer marynarki przyznaje też, że gen. Sokołowski chce, aby drużynowe zawody wojskowe odbywały się cyklicznie. – Jestem bardzo zadowolony, że judo zaczyna znowu wypierać w wojsku mieszane sztuki walki, które moim zdaniem prowadzą do wielu kontuzji. Poza tym judo jest sportem olimpijskim, zawsze to powtarzam – mówi podporucznik.

St. chor. mar. Adam Poździk, drugi z arbitrów, którzy sędziowali pojedynki na tatami w Warszawie, podkreślił, że impulsem do drużynowych zawodów w judo była reaktywacja w tym roku mistrzostw Wojska Polskiego. – Po czempionacie zorganizowanym przez 16 DZ w Elblągu odbyły się mistrzostwa służb mundurowych w judo. Kolejnym pomysłem gen. Sokołowskiego i niektórych trenerów od lat utożsamiających się z wojskowym judo, było dalsze rozpropagowanie tego olimpijskiego sportu. Impreza była udana i mam nadzieję, że będzie kontynuowana w kolejnych latach – mówi chorąży.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Święto stołecznego garnizonu
Life Enchanted in Museum Display Case
Więcej wojska w Łomży
Sukcesy biegających żołnierzy
Kampania wyborcza poza armią
Panie bez taryfy ulgowej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Błękitna Armia przybywa do Polski
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
NATO i kosowska łamigłówka
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Odliczanie do majowej defilady
Irackie zapiski gen. Bieńka
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
„Sophia” z nową zmianą
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Leopardy w pułapce
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Życie zaklęte w gablotach
Katyńskie pamiątki
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Wilno w polskich rękach
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Wodowanie „Artemisa”
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Wojna w świętym mieście, epilog
Alarm dla Jastrzębi
Szef NATO w Warszawie
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Tarcza przeciwko agresji
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Kolejka dostawców niszczycieli
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Leopards in a Trap
Cel – bezpieczna Europa
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Remont „Piasta” na finiszu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Bliski Wschód. Region bez klucza

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO