moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto przyszłych oficerów

188 lat temu, w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku podchorążowie z Warszawy rozpoczęli powstanie listopadowe. Rocznica tego dnia obchodzona jest w wojskowych uczelniach jako Dzień Podchorążego. Z tej okazji podczas uroczystego apelu prezydent Andrzej Duda spotkał się z podchorążymi.

– Na powstaniu listopadowym wzorowały się kolejne pokolenia. Obrosło ono legendą zrywu niepodległościowego, niezłomnego dążenia Polaków do odzyskania wolnej, suwerennej i niepodległej ojczyzny – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Podchorążego.

W trakcie uroczystości na dziedzińcu Belwederu w Warszawie prezydent przypomniał, że święto obchodzone jest na pamiątkę wieczoru z 29 listopada 1830 roku. Wówczas, jak mówił Duda, podchorążowie na czele z porucznikiem Piotrem Wysockim i grupą cywilów wypędzili z Belwederu carskiego namiestnika, księcia Konstantego, rozpoczynając bój w powstaniu listopadowym. – Choć powstanie nie zakończyło się sukcesem, nie można go nazwać porażką – podkreślił prezydent.

REKLAMA

Andrzej Duda przypomniał także zdarzenie sprzed stu lat. 29 listopada 1918 roku gen. Marian Kukiel, komendant Szkoły Podchorążych, i pododdział słuchaczy tej uczelni wprowadzili do Belwederu Józefa Piłsudskiego, naczelnika państwa i objęli wartę przy budynku.

Obchody Dnia Podchorążego uświetniło objęcie przez podchorążych, także w historycznych mundurach z 1830 roku, posterunków honorowych przy Belwederze, apel pamięci, salwa honorowa i defilada. Natomiast najbardziej zasłużeni podchorążowie z wojskowych akademii oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej otrzymali upominki od prezydenta.

Wyróżnieni zostali: bosman pchor. Kinga Tomaszewska z AMW, sierż. pchor. Michał Uliczka z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, sierż. pchor. Łukasz Domoradzki z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, sierż. pchor. Wojciech Dawid z WAT oraz st. ogniomistrz pchor. Michał Zugaj ze SGSP.

Władza podchorążych

Dzień Podchorążego obchodzony jest w rocznicę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą instruktora szkoły ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy armii Królestwa Polskiego. Wydarzenie to stało się początkiem narodowego zrywu przeciwko rosyjskim władzom – powstania listopadowego.

Rocznicę nocy listopadowej jako Dzień Podchorążego po raz pierwszy świętowano pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Na stałe święto wprowadzono do kalendarza po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. W okresie międzywojennym podchorążowie udawali się do Belwederu, gdzie na dziedzińcu składali uroczysty meldunek marszałkowi Piłsudskiemu, a po jego śmierci prezydentowi Ignacemu Mościckiemu.

Obecnie z okazji święta na wojskowych uczelniach organizowane są uroczyste apele, władze symbolicznie przejmują podchorążowie, najlepszym słuchaczom wręczane są wyróżnienia, odbywają się zawody sportowe, bale i inscenizacje nocy listopadowej.

AD

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Stępka pod „Albatrosa”
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Miła sercu epoka Periniego
W Brukseli o bezpieczeństwie
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Nagroda dla medyka GROM-u
Pomoc dla bohaterów
Our efforts passed muster
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Rząd za kluczowymi zmianami
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Shows from the backstage
Wojna zaczyna się w czwartek
Krew na wagę zwycięstwa
Centrum w zawieszeniu
Orliki kupione
Zmiany w ustawie o weteranach
Świąteczna paczka dla powstańca
Polska Casa nad Irakiem
Nominacje generalskie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Wyjątkowy Vis
Okręty NATO w polskich portach
Kawalerzyści na górskich trasach
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Testament geopolityczny prezydenta
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Kompania pełna braci
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Opłatek u kombatantów
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Who Reaps the Whirlwind
Curse of the Black Gold
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Nothing Can Stop Our Tanks
Klątwa czarnego złota
Pokazy od kuchni
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
One step ahead of the enemy
Wyślij paczkę do PKW
Przetrwać na wrogim terenie
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Playing the World
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Homar wyceniony
Natowska dywizja gotowa do działania
Fly Eye dla terytorialsów
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Cel – bezpieczna Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO