moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nauka w służbie bezpieczeństwu

W Klubie Akademii Sztuki Wojennej odbyła się dziś pierwsza w Polsce konferencja w ramach natowskiego programu „Nauka dla pokoju i bezpieczeństwa”. – Historia uczy nas, że współdziałanie i wzajemny dialog są najskuteczniejszym sposobem rozwoju nauki w skali międzynarodowej. Bardzo się cieszę, że Polska jest obecna w tym partnerskim programie – mówił dr Antonio Missiroli, zastępca sekretarza generalnego NATO do spraw nowych wyzwań bezpieczeństwa.

„Nauka dla pokoju i bezpieczeństwa” (Science for Peace and Security, SPS) to jeden z programów realizowanych przez NATO, skupiający naukowców, ekspertów i urzędników. Ma na celu współpracę między państwami członkowskimi Sojuszu i krajami partnerskimi w oparciu o badania naukowe, innowacje technologiczne i wymianę wiedzy. Uczestnicy programu mogą uzyskać dotacje na m.in. projekty badawcze, szkolenia i warsztaty związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem.

W Polsce odbyła się po raz pierwszy konferencja w ramach programu. Została zorganizowana w jubileuszowym, 60. roku jego powstania. Gospodarzem wydarzenia była Akademia Sztuki Wojennej. – Zadaniem programu NATO jest wspieranie projektów, które mogą przyczynić się do polepszenia kondycji globalnego bezpieczeństwa. Trudno zadbać o lepszy kontekst do dzisiejszych rozmów niż spotkanie w naszej Akademii. Uczelni będącej naturalnym środowiskiem zarówno dla naukowców, jak i oficerów, których na co dzień zajmują kwestie bezpieczeństwa w różnych jego wymiarach i aspektach – mówił gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej, otwierając obrady.

REKLAMA

Dr Antonio Missiroli, zastępca sekretarza generalnego NATO do spraw nowych wyzwań bezpieczeństwa, w swoim inauguracyjnym wystąpieniu przypomniał, że program SPS został utworzony w 1958 roku z rekomendacji ministrów spraw zagranicznych Kanady, Włoch i Norwegii. Dziś jest jednym z kluczowych programów NATO. – Naszym głównym celem jest angażowanie naukowców i ekspertów z krajów NATO i partnerskich w praktyczną współpracę. Chcemy, by dzielili się dobrymi praktykami, swoją wiedzą i opracowywali rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa dostosowane do zmieniających się wyzwań Sojuszu i przyczyniające się do zwiększenia globalnego poziomu bezpieczeństwa i stabilności. Chodzi o zwalczanie terroryzmu, bezpieczeństwo energetyczne czy cyberobronę – mówił dr Missiroli. Podkreślił jednak, że nauka to nie tylko eksperymenty, to przede wszystkim praca zespołowa, współpraca i partnerstwo. – Historia uczy nas, że właśnie to współdziałanie, ten wzajemny dialog są najskuteczniejszym sposobem rozwoju nauki w skali międzynarodowej. Bardzo się cieszę, że Polska jest obecna w tym programie – mówił zastępca sekretarza generalnego NATO do spraw nowych wyzwań bezpieczeństwa.

Podał przykłady projektów, w których obecnie uczestniczą Polacy. Jeden z nich, prowadzony wspólnie ze specjalistami z USA, Finlandii, Czech i Izraela, ma na celu opracowanie systemu wykrywania pozostałości materiałów wybuchowych w ściekach. Inny program dotyczy monitorowania zatopionej w Bałtyku amunicji. – W Bałtyku zatopiono 50 tys. ton chemicznych środków bojowych. Celem projektu jest monitorowanie tych miejsc, w których doszło do zatopienia, a także ocenę związanych z tym zagrożeń dla rybaków, statków i ekosystemów tego akwenu – mówił dr Missiroli.

Obecny na konferencji Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, podkreślał, że Polska jest jednym z niewielu krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, które zgodnie z przyjętymi zobowiązaniami NATO, wydają na obronność co roku 2% PKB. – Ma to ogromny wpływ na poziom wydatków przeznaczanych na naukę – 2,5% naszego budżetu obronnego przeznaczamy każdego roku na prace badawcze i rozwojowe. To stosunkowo duże środki. Tylko w przyszłym roku będzie to ponad miliard złotych, czyli przeszło 250 mln euro – mówił minister Zdzikot.

Przedstawiciel MON-u podkreślał, że Polska aktywnie uczestniczy w naukowych i badawczych projektach międzynarodowych. – Jesteśmy uczestnikiem siedmiu projektów w ramach PESCO, prowadzimy też szereg projektów w ramach Europejskiej Agencji Obrony czy natowskiej Organizacji do spraw Technologii i Badań. Nieco w cieniu tych wszystkich możliwości znajdował się dotąd program SPS. Mam głęboką nadzieję, że od dziś ta sytuacja się zmieni – mówił minister Zdzikot.


Film: MON

Tym bardziej, że jak dodał minister, w ramach dziewięciu priorytetów działalności programu SPS, jest kilka takich, w których polscy naukowcy z m.in. pięciu wojskowych uczelni wyższych i dziewięciu instytutów badawczych mogą pretendować do miana światowego lidera. – To na pewno technologie optyczne, ale też cyberbezpieczeństwo. Tu z pewnością nasi naukowcy mogą służyć ogromną wiedzą i kompetencjami nie tyko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. W MON-ie wiemy o tym, że wojskowa myśl technologiczna może wpływać i wpływa na postęp i rozwój – mówił wiceszef resortu obrony. Dodał, że polskie zespoły z instytucji wojskowych i środowisk akademickich zajęły czołowe lokaty w Cyber Defence organizowanych przez amerykański Departament Energii i Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Inni z kolei wygrali konkurs Tide Hackathon w Czarnogórze i tym samym znaleźli się w czołówce najlepszych programistów państw NATO. Już w najbliższy weekend MON po raz pierwszy w historii będzie też partnerem dla największej jak dotąd edycji konkursu Tide Hackathon, który odbędzie się w Warszawie.

W dalszej części konferencji odbyły się panele dyskusyjne. Omówiono m.in. szczegółowe zasady funkcjonowania programu Science for Peace and Security (SPS), a także doświadczenia pracowników Kwatery Głównej NATO i przedstawicieli krajów członkowskich uczestniczących w danych projektach.

Ostatnia część spotkania objęła warsztaty. Eksperci wymieniali się doświadczeniami w obszarach związanych z cyberobroną, cyberbezpieczeństwem, obroną przed bronią masowego rażenia. Tematyka paneli dotyczyła także roli kobiet w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz nowych technologii.

Głównymi organizatorami konferencji były Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy NATO. Wydarzenie współorganizowały resorty obrony narodowej oraz spraw zagranicznych.

O programie

Program SPS powstał w 1958 roku. W jego ramach jest oferowane finansowanie, fachowe doradztwo i wsparcie działań istotnych dla bezpieczeństwa. Wśród priorytetów działalności znajdują się m.in. walka z terroryzmem i cyberobrona, wsparcie innowacyjnych technologii związanych z bezpieczeństwem, udzielanie wsparcia misjom i operacjom kierowanym przez NATO oraz uwzględnianie ludzkich i społecznych aspektów bezpieczeństwa (np. wdrażanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 w sprawie kobiet). W ciągu ostatniej dekady program zainicjował niemal 800 wspólnych działań wśród 29 państw członkowskich i 41 krajów partnerskich. To np. zapewnienie szybkiej łączności internetowej uniwersytetom afgańskim i instytucjom rządowym w ramach programu SILK-Afganistan, wzmocnienie zdolności Jordanii w zakresie cyberbezpieczeństwa, wzmocnienie współpracy regionalnej poprzez program badań sejsmicznych na Kaukazie, ustanowienie krajowego systemu koordynacji zarządzania kryzysowego w Mauretanii, opracowanie zaawansowanych systemów wykrywania i rozminowywania niewybuchów po amunicji w Egipcie czy humanitarne rozminowywanie na Ukrainie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Zmiany w ustawie o weteranach
Natowska dywizja gotowa do działania
Centrum w zawieszeniu
Cel – bezpieczna Europa
Testament geopolityczny prezydenta
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Our efforts passed muster
Pomoc dla bohaterów
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Curse of the Black Gold
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Kawalerzyści na górskich trasach
Fly Eye dla terytorialsów
Shows from the backstage
Świąteczna paczka dla powstańca
Przetrwać na wrogim terenie
Klątwa czarnego złota
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Stępka pod „Albatrosa”
Who Reaps the Whirlwind
Kompania pełna braci
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Homar wyceniony
One step ahead of the enemy
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Playing the World
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Nagroda dla medyka GROM-u
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Krew na wagę zwycięstwa
Orliki kupione
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Rząd za kluczowymi zmianami
Pokazy od kuchni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Brukseli o bezpieczeństwie
Nothing Can Stop Our Tanks
Okręty NATO w polskich portach
Wyślij paczkę do PKW
Miła sercu epoka Periniego
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Wyjątkowy Vis
Wojna zaczyna się w czwartek
Polska Casa nad Irakiem
Nominacje generalskie
Opłatek u kombatantów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO