moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nauka w służbie bezpieczeństwu

W Klubie Akademii Sztuki Wojennej odbyła się dziś pierwsza w Polsce konferencja w ramach natowskiego programu „Nauka dla pokoju i bezpieczeństwa”. – Historia uczy nas, że współdziałanie i wzajemny dialog są najskuteczniejszym sposobem rozwoju nauki w skali międzynarodowej. Bardzo się cieszę, że Polska jest obecna w tym partnerskim programie – mówił dr Antonio Missiroli, zastępca sekretarza generalnego NATO do spraw nowych wyzwań bezpieczeństwa.

„Nauka dla pokoju i bezpieczeństwa” (Science for Peace and Security, SPS) to jeden z programów realizowanych przez NATO, skupiający naukowców, ekspertów i urzędników. Ma na celu współpracę między państwami członkowskimi Sojuszu i krajami partnerskimi w oparciu o badania naukowe, innowacje technologiczne i wymianę wiedzy. Uczestnicy programu mogą uzyskać dotacje na m.in. projekty badawcze, szkolenia i warsztaty związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem.

W Polsce odbyła się po raz pierwszy konferencja w ramach programu. Została zorganizowana w jubileuszowym, 60. roku jego powstania. Gospodarzem wydarzenia była Akademia Sztuki Wojennej. – Zadaniem programu NATO jest wspieranie projektów, które mogą przyczynić się do polepszenia kondycji globalnego bezpieczeństwa. Trudno zadbać o lepszy kontekst do dzisiejszych rozmów niż spotkanie w naszej Akademii. Uczelni będącej naturalnym środowiskiem zarówno dla naukowców, jak i oficerów, których na co dzień zajmują kwestie bezpieczeństwa w różnych jego wymiarach i aspektach – mówił gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej, otwierając obrady.

Dr Antonio Missiroli, zastępca sekretarza generalnego NATO do spraw nowych wyzwań bezpieczeństwa, w swoim inauguracyjnym wystąpieniu przypomniał, że program SPS został utworzony w 1958 roku z rekomendacji ministrów spraw zagranicznych Kanady, Włoch i Norwegii. Dziś jest jednym z kluczowych programów NATO. – Naszym głównym celem jest angażowanie naukowców i ekspertów z krajów NATO i partnerskich w praktyczną współpracę. Chcemy, by dzielili się dobrymi praktykami, swoją wiedzą i opracowywali rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa dostosowane do zmieniających się wyzwań Sojuszu i przyczyniające się do zwiększenia globalnego poziomu bezpieczeństwa i stabilności. Chodzi o zwalczanie terroryzmu, bezpieczeństwo energetyczne czy cyberobronę – mówił dr Missiroli. Podkreślił jednak, że nauka to nie tylko eksperymenty, to przede wszystkim praca zespołowa, współpraca i partnerstwo. – Historia uczy nas, że właśnie to współdziałanie, ten wzajemny dialog są najskuteczniejszym sposobem rozwoju nauki w skali międzynarodowej. Bardzo się cieszę, że Polska jest obecna w tym programie – mówił zastępca sekretarza generalnego NATO do spraw nowych wyzwań bezpieczeństwa.

Podał przykłady projektów, w których obecnie uczestniczą Polacy. Jeden z nich, prowadzony wspólnie ze specjalistami z USA, Finlandii, Czech i Izraela, ma na celu opracowanie systemu wykrywania pozostałości materiałów wybuchowych w ściekach. Inny program dotyczy monitorowania zatopionej w Bałtyku amunicji. – W Bałtyku zatopiono 50 tys. ton chemicznych środków bojowych. Celem projektu jest monitorowanie tych miejsc, w których doszło do zatopienia, a także ocenę związanych z tym zagrożeń dla rybaków, statków i ekosystemów tego akwenu – mówił dr Missiroli.

Obecny na konferencji Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, podkreślał, że Polska jest jednym z niewielu krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, które zgodnie z przyjętymi zobowiązaniami NATO, wydają na obronność co roku 2% PKB. – Ma to ogromny wpływ na poziom wydatków przeznaczanych na naukę – 2,5% naszego budżetu obronnego przeznaczamy każdego roku na prace badawcze i rozwojowe. To stosunkowo duże środki. Tylko w przyszłym roku będzie to ponad miliard złotych, czyli przeszło 250 mln euro – mówił minister Zdzikot.

Przedstawiciel MON-u podkreślał, że Polska aktywnie uczestniczy w naukowych i badawczych projektach międzynarodowych. – Jesteśmy uczestnikiem siedmiu projektów w ramach PESCO, prowadzimy też szereg projektów w ramach Europejskiej Agencji Obrony czy natowskiej Organizacji do spraw Technologii i Badań. Nieco w cieniu tych wszystkich możliwości znajdował się dotąd program SPS. Mam głęboką nadzieję, że od dziś ta sytuacja się zmieni – mówił minister Zdzikot.


Film: MON

Tym bardziej, że jak dodał minister, w ramach dziewięciu priorytetów działalności programu SPS, jest kilka takich, w których polscy naukowcy z m.in. pięciu wojskowych uczelni wyższych i dziewięciu instytutów badawczych mogą pretendować do miana światowego lidera. – To na pewno technologie optyczne, ale też cyberbezpieczeństwo. Tu z pewnością nasi naukowcy mogą służyć ogromną wiedzą i kompetencjami nie tyko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. W MON-ie wiemy o tym, że wojskowa myśl technologiczna może wpływać i wpływa na postęp i rozwój – mówił wiceszef resortu obrony. Dodał, że polskie zespoły z instytucji wojskowych i środowisk akademickich zajęły czołowe lokaty w Cyber Defence organizowanych przez amerykański Departament Energii i Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Inni z kolei wygrali konkurs Tide Hackathon w Czarnogórze i tym samym znaleźli się w czołówce najlepszych programistów państw NATO. Już w najbliższy weekend MON po raz pierwszy w historii będzie też partnerem dla największej jak dotąd edycji konkursu Tide Hackathon, który odbędzie się w Warszawie.

W dalszej części konferencji odbyły się panele dyskusyjne. Omówiono m.in. szczegółowe zasady funkcjonowania programu Science for Peace and Security (SPS), a także doświadczenia pracowników Kwatery Głównej NATO i przedstawicieli krajów członkowskich uczestniczących w danych projektach.

Ostatnia część spotkania objęła warsztaty. Eksperci wymieniali się doświadczeniami w obszarach związanych z cyberobroną, cyberbezpieczeństwem, obroną przed bronią masowego rażenia. Tematyka paneli dotyczyła także roli kobiet w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz nowych technologii.

Głównymi organizatorami konferencji były Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy NATO. Wydarzenie współorganizowały resorty obrony narodowej oraz spraw zagranicznych.

O programie

Program SPS powstał w 1958 roku. W jego ramach jest oferowane finansowanie, fachowe doradztwo i wsparcie działań istotnych dla bezpieczeństwa. Wśród priorytetów działalności znajdują się m.in. walka z terroryzmem i cyberobrona, wsparcie innowacyjnych technologii związanych z bezpieczeństwem, udzielanie wsparcia misjom i operacjom kierowanym przez NATO oraz uwzględnianie ludzkich i społecznych aspektów bezpieczeństwa (np. wdrażanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 w sprawie kobiet). W ciągu ostatniej dekady program zainicjował niemal 800 wspólnych działań wśród 29 państw członkowskich i 41 krajów partnerskich. To np. zapewnienie szybkiej łączności internetowej uniwersytetom afgańskim i instytucjom rządowym w ramach programu SILK-Afganistan, wzmocnienie zdolności Jordanii w zakresie cyberbezpieczeństwa, wzmocnienie współpracy regionalnej poprzez program badań sejsmicznych na Kaukazie, ustanowienie krajowego systemu koordynacji zarządzania kryzysowego w Mauretanii, opracowanie zaawansowanych systemów wykrywania i rozminowywania niewybuchów po amunicji w Egipcie czy humanitarne rozminowywanie na Ukrainie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Panie bez taryfy ulgowej
Peaceful Pretexts of Putin
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Podwójne zamrożenie
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Macedonia Północna w drodze do NATO
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
Deputowani z USA murem za NATO
Misja jest święta
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Boeing walczy o Harpię
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Diabły po Żelaznych Koniach
Cel – bezpieczna Europa
W Brukseli o bezpieczeństwie
O honor Polski walczącej
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Sądny dzień Parośli
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Pokonać strach przed ogniem
Zwiad w miejskiej dżungli
Wsparcie na czterech łapach
Bałtyk. Okno na świat
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Podchorążowie na zimowym survivalu
Cel: bezpieczny dowódca
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Służyć i towarzyszyć
75 lat od akcji „Kutschera”
Wypływamy na prostą
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Testament geopolityczny prezydenta
Ramię w ramię z pogranicznikami
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Obrady NATO w Brukseli
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Najlepsi z najlepszych
„Bull Run” po raz ósmy
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Na straży historii
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO