moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”

Ponad 70 uczniów klas wojskowych z Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza w Warszawie złożyło w piątek przed Grobem Nieznanego Żołnierza ślubowanie na sztandar szkoły. Za swoją działalność patriotyczną i proobronną szkoła została odznaczona przez Jana Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Medalem „Pro Patria”.

– Jesteście spadkobiercami naszych przodków, którzy sto lat temu wywalczyli dla Polski niepodległość – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do uczniów klas wojskowych z CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza w Warszawie, zgromadzonych przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W piątek Jan Józef Kasprzyk odznaczył szkołę Medalem „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej. – Jesteście jedną z najlepszych szkół w Polsce, która nie tylko kształci, lecz także wychowuje uczniów do dojrzałego obywatelstwa – dodał szef Urzędu i podkreślił, że nadany medal to wyraz wdzięczności między innymi dla uczniów klas wojskowych za to, że chcą być godnymi kontynuatorami tradycji niepodległościowych.

Uroczystości wręczenia medalu towarzyszyło złożenie przez uczniów – kadetów pierwszego rocznika Liceum ślubowania na jego sztandar. Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz w liście skierowanym do uczestników uroczystości dziękował szkole za wychowanie młodzieży na prawdziwych patriotów oddanych ojczyźnie oraz gratulował uczniom klas wojskowych wyboru drogi życiowej. – Nauka w klasie wojskowej to pierwszy krok na waszej drodze do przyszłej służby – zaznaczył Waldemar Zubek, dyrektor Biura do spraw Proobronnych MON.

Marzenie o wojsku

Jak podkreślił Jerzy Soliński, dyrektor szkoły, złożenie ślubowania w szczególnym dla każdego Polaka miejscu oraz medal przyznany Liceum jako jedynej szkole w Polsce to zaszczyt dla niej i jej uczniów. – Będziemy się starali udowodnić, że zasłużyliśmy na to wyróżnienie, będąc wiernymi takim wartościom, jak patriotyzm, umiłowanie wolności i szacunek do drugiego człowieka – dodał dyrektor.

Oprawę ślubowania na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie zapewniła Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych oraz Orkiestra Wojsk Lądowych, a uroczystość zakończyło złożenie wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów wojskowych i uczniowskich.

– Marzyłam o wojsku od dawna i to jest pierwszy krok na drodze do armii – mówiła po ślubowaniu Karolina, uczennica pierwszej klasy wojskowej, która myśli o służbie w wojskach zmechanizowanych. Natomiast jej kolega Jan chciałby zostać saperem i wyjechać na misje. – Wybrałem szkołę imienia Milewicza, bo słyszałem o niej wiele dobrego, także o poziomie jej klas wojskowych – tłumaczy uczeń.

Także ich starsi koledzy, uczniowie trzeciej klasy Sebastian i Mikołaj, idąc do klasy wojskowej, chcieli poznać wojsko od kuchni i przygotować się do przyszłej służby. Pierwszy z nich chce po maturze studiować w Wojskowej Akademii Technicznej, drugi wybrał kierunek bezpieczeństwo narodowe w Akademii Sztuki Wojennej.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo

Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza prowadzi klasy mundurowe od 2006 roku. Jednostką patronacką szkoły jest Batalion Dowodzenia Wojsk Lądowych z Białobrzegów. Placówka współpracuje także m.in. z Wojskową Akademią Techniczną, Dowództwem Garnizonu Warszawa oraz środowiskami kombatanckimi. Oprócz zwykłych lekcji uczniowie klas wojskowych mają dodatkowe zajęcia, m.in. z podstaw wojskowości, strzelectwa, musztry i ceremoniału wojskowego. Podczas wakacji kadeci biorą udział w poligonowym obozie szkoleniowym. Uczestniczą także w najważniejszych uroczystościach państwowych i spotykają się z kombatantami.

– Chcemy wpoić naszym uczniom poczucie odpowiedzialności za państwo i jego bezpieczeństwo – mówi Piotr Goruk-Górski, koordynator klas wojskowych w Liceum. Co roku kilkoro absolwentów trafia do szkół wojskowych lub zasila szeregi wojsk obrony terytorialnej. Wielu innych odnajduje się w zawodach zajmujących się bezpieczeństwem, m.in. w straży pożarnej czy policji.

Od września 2017 roku szkoła bierze udział w pilotażowym programie MON dla klas mundurowych. Służy on ujednoliceniu nauczania z zakresu wojskowości w tych klasach oraz budowaniu rezerw dla armii. Obecnie w dwóch edycjach programu uczestniczy 105 szkół z całej Polski. Nauka uczniów w ramach przedmiotu edukacja wojskowa obejmuje 185 godzin lekcyjnych, teoretycznych i praktycznych. Zajęcia są organizowane przy wsparciu między innymi jednostek wojskowych i centrów szkolenia.

Placówki biorące udział w programie mają łatwiejszy dostęp do obiektów i sprzętu wojskowego, a także otrzymują wsparcie finansowe MON na zakup sprzętu i wyposażenia oraz pomoc instruktorów wojskowych w prowadzeniu zajęć. Natomiast absolwenci certyfikowanych przez MON klas mundurowych, którzy ukończą dwuletni program, mogą liczyć na przywileje w rozpoczęciu służby wojskowej. Zgodnie z założeniami zyskają między innymi pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej i terytorialnej służby wojskowej oraz ułatwienia w trakcie egzaminów wstępnych do uczelni wojskowych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Wilno w polskich rękach
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Katyńskie pamiątki
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Leopardy w pułapce
Irackie zapiski gen. Bieńka
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Life Enchanted in Museum Display Case
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Cel – bezpieczna Europa
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Alarm dla Jastrzębi
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Święto stołecznego garnizonu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Życie zaklęte w gablotach
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Zwiadowcy wkroczyli do miast
NATO i kosowska łamigłówka
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Sukcesy biegających żołnierzy
Remont „Piasta” na finiszu
Kolejka dostawców niszczycieli
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Szef NATO w Warszawie
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Bliski Wschód. Region bez klucza
Odliczanie do majowej defilady
Więcej wojska w Łomży
Świadczyli o zbrodni Sowietów
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Panie bez taryfy ulgowej
Leopards in a Trap
Tarcza przeciwko agresji
Błękitna Armia przybywa do Polski
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Wodowanie „Artemisa”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
„Sophia” z nową zmianą
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Kampania wyborcza poza armią

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO