moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo

Trzeba usprawniać zarządzanie bezpieczeństwem od najniższego, czyli gminnego poziomu aż do najwyższego szczebla – to jeden z wniosków II Międzynarodowej Wystawy oraz Konferencji Bezpieczeństwa Granic i Bezpieczeństwa Wewnętrznego INSEC. Uczestnicy warszawskiego spotkania byli zgodni, że potrzebna jest ściślejsza współpraca międzynarodowa w sprawie ochrony granic UE.

Policjanci, wojskowi, pogranicznicy, strażacy, medycy oraz przedstawiciele służb oraz cywilnych organów zarządzania kryzysowego spotkali się w Warszawie na II Międzynarodowej Wystawie oraz Konferencji Bezpieczeństwa Granic i Bezpieczeństwa Wewnętrznego INSEC. Uczestnicy konferencji omawiali najważniejsze wyzwania stojące przed krajowym system bezpieczeństwa wewnętrznego oraz problemy związane z ochroną granic państwowych i unijnych.

Otwierające INSEC wystąpienie wygłosił Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA. Podkreślił, że Polska robi wiele, aby jak najlepiej przygotować się do zagrożeń związanych z terroryzmem. Jako przykład wskazał między innymi przyjęcie przez parlament ustawy o działaniach antyterrorystycznych. – Pomogła nam ona zapewnić bezpieczeństwo podczas wielkich wydarzeń o charakterze międzynarodowym. Myślę tu o Światowych Dniach Młodzieży, szczycie NATO czy konferencji państw Trójmorza z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa – wymienił Jarosław Zieliński. Dodał, że obecnie jest realizowany program modernizacji formacji mundurowych podległych MSWiA o wartości około 9 mld zł. – W jego ramach wymienimy w najbliższym czasie co najmniej jedną trzecią taboru samochodowego – mówił wiceminister.

Dwudniowa konferencja została podzielona na sześć sesji panelowych. Pierwsza z nich była poświęcona zacieśnianiu międzynarodowej współpracy w dziedzinie ochrony granic Unii Europejskiej. – Migracja nie jest problem tylko tego kraju, u którego granic pojawiają się tłumy chcące ją nielegalnie przekroczyć, lecz wszystkich państw wspólnoty – przekonywał Berndt Korner, zastępca dyrektora Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

Tematem drugiej sesji było zwalczanie terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. Jej uczestnicy podkreślali, że obecnie największym wyzwaniem staje się cyberterroryzm. – Wątpię, czy mamy obecnie niezbędne do tego zadania narzędzia – przyznał dr Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Trzecia sesja panelowa była okazją do prezentacji wyrobów polskich i zagranicznych firm sektora obronnego.

W drugim dniu konferencji INSEC, podczas trzech kolejnych paneli, rozmawiano o systemie zarządzania kryzysowego, o bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej oraz o nowych technologiach stosowanych w wyposażeniu osobistym żołnierzy i funkcjonariuszy.

Wśród wniosków z konferencji można wymienić przede wszystkim postulat dotyczący poprawy komunikacji między instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wewnętrzne. – Wydarzenia z ubiegłego roku, które miały miejsce po nawałnicy w Suszku, unaoczniły dwa problemy. Po pierwsze, że trzeba nadal usprawniać zarządzanie bezpieczeństwem od najniższego, czyli gminnego poziomu aż do najwyższego, rządowego szczebla. Drugą kwestią, która wymaga uwagi, jest jasne określenie zadań oraz roli podmiotów zaangażowanych nie w proces udzielania pomocy w czasie klęsk żywiołowych, lecz przede wszystkim w likwidację ich skutków – podkreślał dr Witold Skomra, doradca Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Dwudniowy INSEC odbył się pod honorowym patronatem Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, oraz Arkadiusza Czartoryskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
„Polska Zbrojna” była patronem medialnym wydarzenia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1542389100
Jak można mówić o bezpieczeństwie granic UNII skoro granice wewnętrzne są otwarte, a granicami zewnętrznymi (głównie morskimi) przyjmuje się wszystko co pływa, pełza zamiast zawracać na morzu? Na terenie UNII pełno ludzi o odmiennej kulturze zmienia rzeczywistość i kulturę europejską. Ci ludzie stanowią zagrożenie dla rodowitych białych mieszkańców tych ziem a wszyscy (politycy, wojskowi itd) udają że nie ma problemu zachowując poprawność polityczną zgubną dla Europy.
1F-10-56-C2

Głosuj na wojskowego sportowca roku
 
Unwanted Treaty
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Kto zostawia ślady w sieci
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Dołącz do zawodowców
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Klasy wojskowe po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obrona bez polityki
Nowe maszyny w LAW
Z archiwum „Szarego”
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Razem się szkolą, razem walczą
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Ostre strzelanie artylerzystów
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Szwedzki baypass przed „Orką”
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Wrocław czeka na Amerykanów
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Kontenery dla Wisły
Leopardy na Podkarpaciu
T-72 strzelają na poligonie
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Volhynian Lion Hearts
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Ludzie niebezpiecznej profesji
Trudna droga
Gorące obrady NATO w Londynie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Nowe laboratorium WAT
Klucz do dobrych relacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO