moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo

Trzeba usprawniać zarządzanie bezpieczeństwem od najniższego, czyli gminnego poziomu aż do najwyższego szczebla – to jeden z wniosków II Międzynarodowej Wystawy oraz Konferencji Bezpieczeństwa Granic i Bezpieczeństwa Wewnętrznego INSEC. Uczestnicy warszawskiego spotkania byli zgodni, że potrzebna jest ściślejsza współpraca międzynarodowa w sprawie ochrony granic UE.

Policjanci, wojskowi, pogranicznicy, strażacy, medycy oraz przedstawiciele służb oraz cywilnych organów zarządzania kryzysowego spotkali się w Warszawie na II Międzynarodowej Wystawie oraz Konferencji Bezpieczeństwa Granic i Bezpieczeństwa Wewnętrznego INSEC. Uczestnicy konferencji omawiali najważniejsze wyzwania stojące przed krajowym system bezpieczeństwa wewnętrznego oraz problemy związane z ochroną granic państwowych i unijnych.

Otwierające INSEC wystąpienie wygłosił Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA. Podkreślił, że Polska robi wiele, aby jak najlepiej przygotować się do zagrożeń związanych z terroryzmem. Jako przykład wskazał między innymi przyjęcie przez parlament ustawy o działaniach antyterrorystycznych. – Pomogła nam ona zapewnić bezpieczeństwo podczas wielkich wydarzeń o charakterze międzynarodowym. Myślę tu o Światowych Dniach Młodzieży, szczycie NATO czy konferencji państw Trójmorza z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa – wymienił Jarosław Zieliński. Dodał, że obecnie jest realizowany program modernizacji formacji mundurowych podległych MSWiA o wartości około 9 mld zł. – W jego ramach wymienimy w najbliższym czasie co najmniej jedną trzecią taboru samochodowego – mówił wiceminister.

REKLAMA

Dwudniowa konferencja została podzielona na sześć sesji panelowych. Pierwsza z nich była poświęcona zacieśnianiu międzynarodowej współpracy w dziedzinie ochrony granic Unii Europejskiej. – Migracja nie jest problem tylko tego kraju, u którego granic pojawiają się tłumy chcące ją nielegalnie przekroczyć, lecz wszystkich państw wspólnoty – przekonywał Berndt Korner, zastępca dyrektora Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

Tematem drugiej sesji było zwalczanie terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. Jej uczestnicy podkreślali, że obecnie największym wyzwaniem staje się cyberterroryzm. – Wątpię, czy mamy obecnie niezbędne do tego zadania narzędzia – przyznał dr Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Trzecia sesja panelowa była okazją do prezentacji wyrobów polskich i zagranicznych firm sektora obronnego.

W drugim dniu konferencji INSEC, podczas trzech kolejnych paneli, rozmawiano o systemie zarządzania kryzysowego, o bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej oraz o nowych technologiach stosowanych w wyposażeniu osobistym żołnierzy i funkcjonariuszy.

Wśród wniosków z konferencji można wymienić przede wszystkim postulat dotyczący poprawy komunikacji między instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wewnętrzne. – Wydarzenia z ubiegłego roku, które miały miejsce po nawałnicy w Suszku, unaoczniły dwa problemy. Po pierwsze, że trzeba nadal usprawniać zarządzanie bezpieczeństwem od najniższego, czyli gminnego poziomu aż do najwyższego, rządowego szczebla. Drugą kwestią, która wymaga uwagi, jest jasne określenie zadań oraz roli podmiotów zaangażowanych nie w proces udzielania pomocy w czasie klęsk żywiołowych, lecz przede wszystkim w likwidację ich skutków – podkreślał dr Witold Skomra, doradca Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Dwudniowy INSEC odbył się pod honorowym patronatem Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, oraz Arkadiusza Czartoryskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
„Polska Zbrojna” była patronem medialnym wydarzenia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1542389100
Jak można mówić o bezpieczeństwie granic UNII skoro granice wewnętrzne są otwarte, a granicami zewnętrznymi (głównie morskimi) przyjmuje się wszystko co pływa, pełza zamiast zawracać na morzu? Na terenie UNII pełno ludzi o odmiennej kulturze zmienia rzeczywistość i kulturę europejską. Ci ludzie stanowią zagrożenie dla rodowitych białych mieszkańców tych ziem a wszyscy (politycy, wojskowi itd) udają że nie ma problemu zachowując poprawność polityczną zgubną dla Europy.
1F-10-56-C2

F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Więcej celowników z PCO dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Awanse na Święto Wojska Polskiego
F-16 kończą misję w Estonii
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Amerykanie odmładzają F-16
Biblią w bolszewików
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Ukraiński kurs na Zachód
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Kierunek: misja
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polsko-amerykańska współpraca
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Świętuj z żołnierzami
Dla odważnych i walecznych
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Laserowa artyleria US Army
Strzelnice dla terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Chemicy do zadań specjalnych
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Super Warrior w GROM-ie
Bon turystyczny także w wojsku
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Tak się zostaje prymusem
Amerykanie znów w Drawsku
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Sprawdzony sojusznik
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Trwała odporność terytorialsów
Szarża „Hallerczyka”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO