moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sto lat niepodległej

Oficjalne uroczystości i koncerty, w tym wspólne śpiewanie hymnu narodowego, będą miały w tym roku wyjątkowo odświętny charakter. Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się w każdym zakątku Polski. Specjalnie dla naszych Czytelników zebraliśmy informacje o tym, gdzie i kiedy warto być, aby wspólnie świętować urodziny wolnej Polski! Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław i inne polskie miasta zachęcają, by 11 listopada wyjść z domu i wziąć udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. 

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w stolicy prezydent Andrzej Duda rozpocznie o godzinie 9.00, biorąc udział we mszy, która zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Następie odsłoni tabliczki umieszczone przy dębach rosnących wokół świątyni. Są one poświęcone ojcom niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Wojciechowi Korfantemu i Ignacemu Daszyńskiemu.

Wspólnie zaśpiewajmy hymn

O godzinie 12.00 na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta honorowa zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a w całym kraju Polacy wspólnie będą śpiewać hymn państwowy w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”. Wykonania „Mazurka Dąbrowskiego” wyemitują telewizje oraz stacje radiowe. W całej Polsce zagrają go również orkiestry straży pożarnej, policji oraz wojska. Dołączą do nich aktorzy w teatrach oraz muzycy w filharmoniach. Aby włączyć się do wspólnego śpiewania, wystarczy wejść na stronę niepodległa.gov.pl w zakładkę „Niepodległa do hymnu”. Zamieszczono tam mapę z miejscami, gdzie będzie wspólne śpiewanie. Wciąż można również włączyć się do akcji „Zachęcamy instytucje państwowe i samorządowe, organizacje społeczne, szkoły, chóry oraz wszystkich, którzy mają ochotę do włączenia się do akcji. Prosimy o zarezerwowanie w trakcie oficjalnych uroczystości 11 listopada kilku minut w samo południe, by wspólnie odśpiewać hymn. Wszelkie instytucje, organizacje i społeczeństwo zapraszamy do organizacji własnych akcji śpiewania hymnu lub o wystosowanie do władz lokalnych prośby o ich zorganizowanie w łatwo dostępnych miejscach – przy ratuszu czy na rynku. Organizatorów akcji »Niepodległa do hymnu« gorąco prosimy o dodawanie informacji o wydarzeniu do naszej mapy wydarzeń w zakładce »Wydarzenia«. Pokażmy, że wszyscy razem świętujemy stulecie odzyskania prze Polskę niepodległości!”, informuje Biuro Programu Niepodległa. Dla tych wszystkich, którzy nie mogą tego dnia świętować z innymi, na stronie niepodległa.gov.pl znajdą się pliki ze słowami „Mazurka Dąbrowskiego” oraz nuty, dzięki którym melodię można zagrać na fortepianie. „Możecie zaśpiewać hymn w domach, wśród przyjaciół czy rodziny”, zachęcają organizatorzy.

Tuż po uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza ruszy defilada 14 pododdziałów reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych. – Będą też z nami przedstawiciele m.in. Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej. Defilada ruszy około godziny 13.10 i będzie szła Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem aż do Muzeum Wojska Polskiego – mówi płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Warszawa świętuje na Krakowskim Przedmieściu

Około godziny 13.00 Andrzej Duda otworzy Festiwal ,,Niepodległa”. Na Krakowskim Przedmieściu powstaną dwie trasy festiwalowe: „biała” i „czerwona”. Na „białej” znajdą się przystanki, na których będzie można posłuchać koncertów (dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych), zobaczyć spektakle teatralne (dziedziniec ASP), filmy (kino Kultura), a także spróbować specjałów kuchni polskiej (przed dziedzińcem Uniwersytetu Warszawskiego) oraz nauczyć się kroków polskich tańców (dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Wyjątkowym miejscem na „białej” trasie będzie Pałac Prezydencki, a w nim wystawa poświęcona najwyższemu odznaczeniu Rzeczypospolitej – Orderowi Orła Białego. Od godziny 13.30 do 19.00 w sali Orderu Orła Białego będzie można zobaczyć insygnia i pamiątki historyczne związane z Drugą Rzecząpospolitą oraz rządem RP na uchodźstwie, m.in. odznaki wspomnianego Orderu oraz odznaki Wielkiej Wstęgi Orderu Odrodzenia Polski. Wśród eksponatów znajdzie się także rękopis Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1935 roku.

Na trasie „czerwonej” będą prezentowane dokonania ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. „Ciekawostką może być przystanek przy hotelu Bristol, w którym przebywał Paderewski. W jego apartamencie – jedynym pokoju w Polsce objętym stałym nadzorem konserwatorów sztuki – wśród oryginalnych mebli kompozytora będzie rozbrzmiewać muzyka Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu wybitnych polskich pianistów”, zapowiadają organizatorzy. Koncert będzie trwał od godziny 13.00 do 20.00, transmitowany na telebimie przed hotelem. Przystanek poświęcony Wincentemu Witosowi będzie zlokalizowany w pobliżu kościoła św. Krzyża, Ignacemu Daszyńskiemu – przed Pałacem Prezydenckim, Józefowi Piłsudskiemu – w galerii Kordegarda, Wojciechowi Korfantemu – w domu bez kantów, a Romanowi Dmowskiemu – przed Centralną Biblioteką Rolniczą.

Dla świętujących przygotowano spacery z przewodnikiem po Trakcie Królewskim oraz parady zabytkowych aut i historycznych wozów straży pożarnej, a także przemarsze orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazy mody z dwudziestolecia międzywojennego. Nie zabraknie też atrakcji sportowych. Jedną z nich będzie 30. Bieg Niepodległości, w którym weźmie udział około 20 tys. osób. Dziesięciokilometrowa trasa będzie biegła aleją Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ulicą Chałubińskiego do alei Niepodległości.

O godzinie 14.00 w Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda nada pośmiertnie najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego dwudziestu pięciu wybitnym Polkom i Polakom, którzy przysłużyli się polskiej niepodległości. Będą to m.in.: Maria Skłodowska-Curie, wybitna polska uczona, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, fundatorka Instytutu Radowego w Warszawie; Hilary Koprowski, lekarz, wirusolog i immunolog, twórca szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina; oraz Halina Konopacka, lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska, działaczka sportowa, malarka, poetka i dziennikarka, bohaterka akcji ratowania złota ze skarbca Banku Polskiego. Biografie wszystkich odznaczonych znajdują się stronie prezydent.pl.

11 listopada z premierem

Narodowe Święto Niepodległości będzie można obchodzić również w sejmie. Od godziny 11.00 do 16.00 drzwi gmachu przy Wiejskiej będą otwarte dla zwiedzających. Będzie można zobaczyć m.in. salę Kolumnową, galerię Sejmowej Sali Posiedzeń, korytarz Marszałkowski i salę Senatu. Aby wejść do sejmu, należy zabrać ze sobą dowód tożsamości.

Natomiast piknik z okazji święta organizuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Od godziny 13.00 w Alejach Ujazdowskich 1/3 odbędą się pokazy wyszkolenia wojska i służb mundurowych, zawody sportowe oraz koncerty. Na scenie wystąpi m.in. raper Doniu oraz Tomasz Różniatowski, weteran misji w Afganistanie. Wspólnie wykonają utwór „Walkę mamy we krwi”. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zaprasza również na największy w historii Polski pokaz świetlno-pirotechniczny o godzinie 19.30 na terenie między mostem Świętokrzyskim a Śląsko-Dąbrowskim, na wysokości Centrum Nauki Kopernik.

Przez cały dzień w Warszawie, choć nie tylko, będziemy rozdawali specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”. Będzie ją można otrzymać w Świątyni Opatrzności Bożej (o godzinie 9.00 i 17.00), podczas Biegu Niepodległości w Warszawie i Piastowie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza (w godzinach 11.00–12.00), podczas pikniku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (około godziny 13.00), podczas Marszu Polonii w Nowym Jorku oraz w wojskowych uczelniach w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Dęblinie. Ale to nie wszystko. Mamy nadzieję, że nasze wydawnictwo umili podróż pasażerom pociągów Pendolino, a także podróżnym na głównych dworcach PKP w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Gdańsku, Wrocławiu, Opolu, Katowicach i Krakowie oraz na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Mecenasami specjalnego wydania „Polski Zbrojnej” są: Polska Grupa Zbrojeniowa; Polski Koncern Naftowy Orlen; Polska Spółka Gazownictwa; Fundacja PGNiG „Rozgrzewamy Polskie Serca” oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia.
Partnerzy wspierający to: Polskie Koleje Państwowe; PKP Intercity; PLL Lot oraz Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław.

Obchody w całej Polsce

Gdańsk rozpocznie świętowanie 11 listopada o 9.30 Paradą Niepodległości, która przejdzie ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym, gdzie zebrani odśpiewają hymn narodowy. O 11.30 na Długim Targu zostanie wykonane historyczne zdjęcie gdańszczan w stulecie niepodległości. A późnym wieczorem, o godzinie 22.00, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert „100 na 100”, podczas którego zostaną zaprezentowane utwory muzyczne czasu niepodległości.

W Krakowie uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej. Godzinę później zostanie odprawiona msza w wawelskiej katedrze. Na Rynku Głównym będą rozdawane biało-czerwone flagi, a w samo południe zostanie odśpiewany hymn państwowy. O 14.00 na krakowskich Błoniach wystartuje Bieg Niepodległości. Zawodnicy pokonają 11-kilometrową i 1918-metrową trasę.

Punktualnie w południe poznaniacy włączą się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Będą wspólnie śpiewać przed wejściem głównym do Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego (ul. Święty Marcin 87). O godzinie 13.00 ulicami Poznania przemaszeruje defilada wojsk i grup rekonstrukcyjnych. Wieczorem, o godzinie 18.00, w Filharmonii Poznańskiej rozpocznie się koncert „100 na 100”. Zagra Orkiestra Filharmonii pod batutą Łukasza Borowicza.

Wrocławianie rozpoczną obchody mszą odprawioną w kościele garnizonowym o godzinie 10.00, a tuż po niej wezmą udział w Radosnej Paradzie Niepodległości oraz w uroczystym apelu niepodległościowym na placu Wolności. W południe w Parafii pw. Bożego Ciała we Wrocławiu wszyscy będą mogli zaśpiewać hymn Polski, a wieczorem o godzinie 19.00 w Narodowym Forum Muzyki przy placu Wolności wysłuchać Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej albo pójść na koncert Lady Pank i Kombi (Hala Stulecia).

11 listopada będzie świętować cała Polska. Chcesz wiedzieć, co będzie się działo w twojej okolicy? Zajrzyj na mapę wydarzeń na stronie www.niepodległa.gov.pl. Znajdziesz tam wszystkie zgłoszone wydarzenia (wciąż można zgłaszać kolejne!).

KE

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
 
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Stawiamy na rozwój
F-35 wylądowały w Powidzu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Brytyjska „pamiątka”
Tak umierał Wołyń
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Sojusze na fali
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kolejne drony dla WOT-u
Będzie modernizacja T-72
Polska historia w Norwegii
Rozdarty subkontynent
NATO silniejsze z rezerwistami
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Wkręceni w skoki
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Gotowi na F-35?
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Desant z transportowca-giganta
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
„Pułaski” wrócił do kraju
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Nowe nakolanniki
Kolejna szabla AFN zdobyta
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Obława pełna białych plam
Rivalry on Closed Sea
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Dragon’19” od kuchni
Nowi szturmani w JW Agat
Od konfliktu do zgody
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kierunek: Afganistan
Formowanie 19 Brygady
Rozpoczynamy nową erę
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Działalność firm na rzecz obronności
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
The Chariots of Jihad
Ankona – samodzielna polska operacja
Desant na czeskich spadochronach
Kapral Lewandowski na podium w Londynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO