moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Neustadt: sprawdzian i nauka

ORP „Kormoran” przez najbliższe dwa tygodnie będzie ćwiczył w renomowanym ośrodku szkoleniowym niemieckiej marynarki wojennej w Neustadt. Tamtejsi instruktorzy sprawdzą umiejętności załogi związane m.in. z prowadzeniem wojny minowej oraz walką z pożarem czy przebiciem kadłuba.  To także element przygotowań „Kormorana” do przyszłej służby w zespołach NATO.

German Navy Damage Control Training Center w Neustadt to jeden z najbardziej uznanych ośrodków szkoleniowych świata. Okręty niemieckiej marynarki przechodzą tam certyfikację, która poprzedza zagraniczne misje. W Neustadt ćwiczą też jednostki państw sojuszniczych. Pod okiem tamtejszych specjalistów trenowała na przykład załoga ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wraz z międzynarodowym sztabem ulokowanym na jego na pokładzie. Szkolenie to poprzedzało przejęcie dowodzenia w natowskim zespole SNMCMG1.

W sobotę do Neustadt wyruszył najnowszy okręt polskiej marynarki – niszczyciel min ORP „Kormoran”. – W Niemczech przejdziemy „basic training”, czyli trening podstawowy. Przez dwa tygodnie będziemy ćwiczyli wszelkie aspekty związane z wewnętrzną i zewnętrzną walką prowadzoną przez załogę okrętu – informuje kmdr ppor. Michał Dziugan, dowódca ORP „Kormoran”. Pod pierwszym terminem kryje się między innymi walka z pożarem czy przebiciem kadłuba, pod drugim – prowadzenie łączności, poszukiwanie i neutralizacja min, odpieranie uderzeń nieprzyjacielskich samolotów i okrętów oraz zwalczanie tzw. zagrożeń asymetrycznych, czyli ataków, które przypuszczają terroryści w szybkich łodziach. – Do ćwiczącego okrętu przydzielanych jest kilkunastu instruktorów. Oceniają oni wykonanie poszczególnych zadań, ale też podpowiadają, jakie jeszcze rozwiązania można w danym wypadku zastosować – tłumaczy kmdr ppor. Dziugan. Cykl treningowy rozpoczyna się od zajęć teoretycznych w porcie. Trwają one zwykle dwa, trzy dni. Potem okręt rozpoczyna działania na morzu. Całość zadań wpisana jest w scenariusz misji stabilizacyjnej. Załoga musi, na przykład, dbać o bezpieczeństwo konwoju z pomocą humanitarną.

– Wizyta w Neustadt stanowi kolejną doskonałą okazję do sprawdzenia wyszkolenia załogi i funkcjonowania okrętu, który ciągle jeszcze przecież poznajemy. To także element przygotowań jednostki do przyszłej służby w zespołach NATO – wyjaśnia kmdr por. Jarosław Iwańczuk, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, w którego skład wchodzi ORP „Kormoran”. – Doświadczenia zebrane w ośrodku mogą się również przydać w kontekście budowy i wprowadzania do linii kolejnych niszczycieli min tego typu – dodaje.

REKLAMA

ORP „Kormoran” rozpoczął służbę pod koniec listopada ubiegłego roku. Nowoczesny niszczyciel min został zbudowany z amagnetycznej stali i wyposażony w cichy napęd. Rozwiązania te mają zwiększyć jego bezpieczeństwo podczas operowania na akwenach, na których rozmieszczone zostały miny. Ponadprzeciętną zwrotność zapewniają okrętowi pędniki cykloidalne. Do tego został on wyposażony między innymi w system zarządzania walką SCOT oraz cztery typy pojazdów podwodnych. Jednostka została zbudowana przez konsorcjum, które utworzyły stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku i ośrodek badawczy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni.

ORP „Kormoran” nie brał jeszcze udziału w dużych manewrach. Załoga ćwiczyła na Zatoce Gdańskiej, Pomorskiej, Świnie czy Morzu Północnym. Okręt reprezentował też Polskę podczas Belgian Navy Day, czyli święta belgijskiej marynarki wojennej. Tymczasem we wrześniu w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się uroczystość cięcia blach pod drugi niszczyciel min typu Kormoran II. ORP „Albatros” ma być gotowy w styczniu 2020 roku. Budowa trzeciego i ostatniego z zamówionych przez resort obrony Kormoranów powinna ruszyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Okręt o nazwie ORP „Mewa” marynarka ma otrzymać w listopadzie 2021 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Playing the World
Militaria z morskiego dna
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Lekcja zimowego przetrwania
Węzły dla wojska
Antoś, symbol Lwowa
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Cybernetyczna foka lustruje dno
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
„Sophia” do końca marca
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Zrobiłem to, co do mnie należało
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Curse of the Black Gold
Powrót lekkich czołgów w US Army
W Brukseli o bezpieczeństwie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
13 Desperadoes
Proobronna „Anakonda”
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
See You On The Mat
Widzimy się na macie
Bal na rzecz weteranów
Technologiczne inwestycje HSW
Poszukiwana Harpia
Polskie święta na misjach
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
„Snipy” to oczy...
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Morze niezgody
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Granice są po to, by je przekraczać
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
ORP „Drużno” po nowemu
Testament geopolityczny prezydenta
Pilot z precyzją chirurga
Cel – bezpieczna Europa
Klątwa czarnego złota
Panie bez taryfy ulgowej
Album na urodziny „Łuka”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Czarter samolotów dla VIP-ów
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Centrum w zawieszeniu
Polscy generałowie w strukturach NATO
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO