moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Neustadt: sprawdzian i nauka

ORP „Kormoran” przez najbliższe dwa tygodnie będzie ćwiczył w renomowanym ośrodku szkoleniowym niemieckiej marynarki wojennej w Neustadt. Tamtejsi instruktorzy sprawdzą umiejętności załogi związane m.in. z prowadzeniem wojny minowej oraz walką z pożarem czy przebiciem kadłuba.  To także element przygotowań „Kormorana” do przyszłej służby w zespołach NATO.

German Navy Damage Control Training Center w Neustadt to jeden z najbardziej uznanych ośrodków szkoleniowych świata. Okręty niemieckiej marynarki przechodzą tam certyfikację, która poprzedza zagraniczne misje. W Neustadt ćwiczą też jednostki państw sojuszniczych. Pod okiem tamtejszych specjalistów trenowała na przykład załoga ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wraz z międzynarodowym sztabem ulokowanym na jego na pokładzie. Szkolenie to poprzedzało przejęcie dowodzenia w natowskim zespole SNMCMG1.

W sobotę do Neustadt wyruszył najnowszy okręt polskiej marynarki – niszczyciel min ORP „Kormoran”. – W Niemczech przejdziemy „basic training”, czyli trening podstawowy. Przez dwa tygodnie będziemy ćwiczyli wszelkie aspekty związane z wewnętrzną i zewnętrzną walką prowadzoną przez załogę okrętu – informuje kmdr ppor. Michał Dziugan, dowódca ORP „Kormoran”. Pod pierwszym terminem kryje się między innymi walka z pożarem czy przebiciem kadłuba, pod drugim – prowadzenie łączności, poszukiwanie i neutralizacja min, odpieranie uderzeń nieprzyjacielskich samolotów i okrętów oraz zwalczanie tzw. zagrożeń asymetrycznych, czyli ataków, które przypuszczają terroryści w szybkich łodziach. – Do ćwiczącego okrętu przydzielanych jest kilkunastu instruktorów. Oceniają oni wykonanie poszczególnych zadań, ale też podpowiadają, jakie jeszcze rozwiązania można w danym wypadku zastosować – tłumaczy kmdr ppor. Dziugan. Cykl treningowy rozpoczyna się od zajęć teoretycznych w porcie. Trwają one zwykle dwa, trzy dni. Potem okręt rozpoczyna działania na morzu. Całość zadań wpisana jest w scenariusz misji stabilizacyjnej. Załoga musi, na przykład, dbać o bezpieczeństwo konwoju z pomocą humanitarną.

– Wizyta w Neustadt stanowi kolejną doskonałą okazję do sprawdzenia wyszkolenia załogi i funkcjonowania okrętu, który ciągle jeszcze przecież poznajemy. To także element przygotowań jednostki do przyszłej służby w zespołach NATO – wyjaśnia kmdr por. Jarosław Iwańczuk, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, w którego skład wchodzi ORP „Kormoran”. – Doświadczenia zebrane w ośrodku mogą się również przydać w kontekście budowy i wprowadzania do linii kolejnych niszczycieli min tego typu – dodaje.

REKLAMA

ORP „Kormoran” rozpoczął służbę pod koniec listopada ubiegłego roku. Nowoczesny niszczyciel min został zbudowany z amagnetycznej stali i wyposażony w cichy napęd. Rozwiązania te mają zwiększyć jego bezpieczeństwo podczas operowania na akwenach, na których rozmieszczone zostały miny. Ponadprzeciętną zwrotność zapewniają okrętowi pędniki cykloidalne. Do tego został on wyposażony między innymi w system zarządzania walką SCOT oraz cztery typy pojazdów podwodnych. Jednostka została zbudowana przez konsorcjum, które utworzyły stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku i ośrodek badawczy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni.

ORP „Kormoran” nie brał jeszcze udziału w dużych manewrach. Załoga ćwiczyła na Zatoce Gdańskiej, Pomorskiej, Świnie czy Morzu Północnym. Okręt reprezentował też Polskę podczas Belgian Navy Day, czyli święta belgijskiej marynarki wojennej. Tymczasem we wrześniu w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się uroczystość cięcia blach pod drugi niszczyciel min typu Kormoran II. ORP „Albatros” ma być gotowy w styczniu 2020 roku. Budowa trzeciego i ostatniego z zamówionych przez resort obrony Kormoranów powinna ruszyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Okręt o nazwie ORP „Mewa” marynarka ma otrzymać w listopadzie 2021 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Film Frames from the War Front
Sarex na Mazurach
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Kawalerzyści na górskich trasach
Zmiany w ustawie o weteranach
He Who Awaken Poles to Arms
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Konwój idzie przez Bałtyk
Polska Casa nad Irakiem
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Wojsko szuka pielęgniarek
Testament geopolityczny prezydenta
We Build the World of Details
Rakiety Homara
„Anakonda” w Orzyszu
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
Morskie kły na „Anakondzie”
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Sto lat niepodległości
Luzowanie na „Anakondzie”
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Wolna Polska na gruzach starego świata
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Our efforts passed muster
The United States of America Have It Their Way
Mistrz sztangi
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Obronne wyzwania fotoniki
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
„Ślązak” na morskiej próbie
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
Kolejne Jelcze dla armii
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Kto zbiera burzę
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Bezpieczny powrót myśliwców
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Polsko-amerykańskie negocjacje
Rząd za kluczowymi zmianami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Polki mistrzyniami świata w maratonie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Konwój dotarł do celu
Gorzki finisz wielkiej wojny
Wyślij paczkę do PKW
Nothing Can Stop Our Tanks
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Cel – Fort Trump

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO