moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztafeta pamięci

Kiedy dowiedziałem się o projekcie ustawy o cmentarzach dla weteranów walk o niepodległość z lat 1768–1963, pomyślałem: „wreszcie!”. Nasz kraj usiany jest brzozowymi krzyżami powstańców, mogiłami żołnierzy Września ’39 i partyzantów zamordowanych w pacyfikacjach czy zbiorowych egzekucjach, wreszcie grobami żołnierzy niezłomnych. Tylko niewielka ich część znajduje się na cmentarzach wojskowych lub odrębnych kwaterach na cywilnych nekropoliach. To tragiczne piętno naszej historii. Przecież przez długie lata nie można było oficjalnie kultywować pamięci bohaterów skazanych przez zaborców i okupantów na wieczne zapomnienie. Najwyższy czas, by państwo polskie zabezpieczyło tę piękną tradycję i dobrze się stało, że inicjatywa ta zbiegła się ze stuleciem odzyskania niepodległości.

Na początek należy rozszyfrować daty, które znalazły się w tytule ustawy. Ktoś ze zdziwieniem może zapytać, dlaczego właśnie te? Czemu uwzględnia się prawie trzysta lat? W roku 1768 szlachta polska w Barze na Podolu zawiązała konfederację, którą wielu historyków uważa za pierwsze powstanie narodowe, wymierzone przede wszystkim w Rosję. Nieprzypadkowo na „Panoramie Racławickiej”Wojciech Kossak namalował weterana konfederacji barskiej modlącego się na grobie swych towarzyszy za zwycięstwo idących do boju kosynierów Kościuszki. Konfederaci barscy byli pierwszymi w sztafecie bohaterów walczących o niepodległość. W roku 1963 zamknęła ją śmierć ostatniego niezłomnego żołnierza – wachmistrza Stanisława Franczaka „Lalka”.

Jako społeczeństwo jesteśmy wychowani w tradycji szacunku do zmarłych i miejsc pochówku. Jak co roku, udamy się dzisiaj i jutro na nekropolie, by oddać hołd naszym bliskim, których nie ma już z nami. Zapalimy znicze, położymy wiązanki, pochylimy głowy w modlitwie. Jestem pewny, że każdy z nas minie przy okazji przynajmniej jeden grób z wyrytą na tablicy inskrypcją „żołnierz AK”, „weteran II wojny światowej” czy „kombatant walk o niepodległość”. Niestety, coraz więcej takich mogił popada w zapomnienie. Czas biegnie bowiem nieubłaganie. Nie żyją już rodziny pochowanych w nich bohaterów, pamięć o nich zanika. Rolą państwa jest, by jak najwięcej tych najcenniejszych dla jego historii pomników ocalić i otoczyć stałą opieką.

Wielu z nas uczestniczyło w porządkowaniu partyzanckich lub żołnierskich grobów w ramach lekcji historii. To piękna tradycja. Dzięki tym lekcjom pamiętam o zbiorowej mogile żuawów śmierci z 1863 roku na cmentarzu w Miechowie; o grobach partyzantów z plutonu Regina II Armii Krajowej w Rzepienniku Strzyżewskim, którzy po bohaterskiej walce dostali się do niewoli i zostali bestialsko zamordowani przez esesmanów 17 października 1944 roku; o małym cmentarzu legionistów brygadiera Piłsudskiego, którzy zginęli w bitwie pod Marcinkowicami niedaleko Nowego Sącza. Każdy z nas ma taki osobisty szlak w pamięci.

Nieustannie też odnajdywane są mogiły żołnierskie. Między innymi w lutym tego roku na Ochocie w Warszawie, w miejscu słynnej, opiewanej przez Adama Mickiewicza Reduty Ordona odnaleziono kolejne mogiły jej obrońców. Również w tym roku, w Andrzejowie na Mazowszu odkryto mogiłę żołnierzy z 1920 roku. Wciąż odkrywane są groby obrońców polskich Kresów w 1939 roku, jak chociażby w Woli Dobrostańskiej, wsi w obwodzie lwowskim. O nie też musimy zadbać. To nasz obowiązek wobec przodków.

Na wieczną wartę odchodzą ostatni weterani i świadkowie II wojny światowej oraz ci, którzy po jej zakończeniu musieli walczyć z sowiecką okupacją. Ich groby powinny znaleźć się pod szczególną opieką nie tylko władz centralnych, ale i samorządowych. Miejmy nadzieję, że przygotowywana ustawa im to umożliwi, a sztafeta pamięci będzie nadal trwała.

Piotr Korczyński , historyk, redaktor kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”

dodaj komentarz

komentarze


Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Kampania wyborcza poza armią
Pomóżmy bliskim żołnierza
15 lat JFTC
Czarna taktyka Agatu
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Jihadist Mill
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Tu się zadań nie wybiera
Zdążyć przed deszczem
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Dołącz do zawodowców
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Ich zadanie – zdobyć informację
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Modernizacja bombowców
Nano-drony dla specjalsów
Szef NATO w Warszawie
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Uchylone wrota piekieł
Obrady Rady Unii Europejskiej
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Region Without a Key
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Kierunek: Afganistan
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
F-16 wracają do Polski
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Zmiany w przepisach mundurowych
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Targi Air Fair 2019
Żołnierze pomagają powodzianom
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Fabryka dżihadystów
„Baltic Protector”
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Święto specjalsów
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Follow Me
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Sprawdzian dla WOT-u
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Modernizacja floty powietrznej
Nowy batalion podhalańczyków
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Medale dla uczestników walk w Karbali
Wywiad AK w służbie aliantów
Jelcze dla Wisły
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO