moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozpoznawcze zmagania

Cambrian Patrol to coroczne międzynarodowe ćwiczenia w patrolowaniu. Na trasie liczącego blisko 65 kilometrów patrolu wykonuje się skomplikowane zadania o tematyce rozpoznawczej, a adrenalinę potęguje walka z czasem, gdyż całą trasę należy przebyć maksymalnie w 48 godzin.

W tym roku zawody odbyły się terminie od 14 do 21 października. Rejon ćwiczenia obejmował Góry Kambryjskie oraz bagienne tereny centralnej Walii (Sennybridge). W tegorocznych zmaganiach brało udział sto trzydzieści siedem zespołów z trzydziestu siedmiu państw. Reprezentacja 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej została przydzielona do grupy 6 (BLUE), w której rywalizowała z piętnastoma zespołami między innymi z: australijskim SAS, spadochroniarzami z Chile, Hiszpanii, Finlandii oraz Gurkha, nowozelandzkimi i pakistańskimi siłami specjalnymi, a ponad to z kilkoma jednostkami z Wielkiej Brytanii. Patrol 17WBZ zdobył brązowy medal.

Pierwszym etapem było przemieszczenie pododdziału z Polski do Wielkiej Brytanii. Kolejne trzy dni to intensywny trening i przygotowanie organizmu do nadludzkiego wysiłku. Żołnierze z kompani rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich ćwiczyli pracę z bronią, zapoznawali się z brytyjskimi środkami pozoracji pola walki, a także podstawowymi procedurami.

Kolejnym etapem było przemieszczenie na teren Walii. Sennybridge przywitał naszych żołnierzy obfitymi opadami, charakterystycznymi dla tego regionu. Po noclegu w warunkach polowych przy niesprzyjającej aurze, reprezentanci 17 WBZ już przed świtem byli gotowi do startu. - Podczas weryfikacji dopuszczalnego oporządzenia okazało się, że polscy żołnierze znacznie przekraczają dopuszczalną normę obciążenia na pojedynczego żołnierza. Zgodnie z wytycznymi uczestnik ćwiczenia powinien mieścić się w 30 kilogramowej normie wagowej - broń, kamizelka oraz plecak. Po zważeniu naszych stwierdzono, że waga oporządzenia oscylowała w okolicach 52 kg. Mimo to dopuszczono nas do startu, bo udowodniliśmy że takie obciążenie nie stanowi dla nas żadnego problemu - relacjonuje z uśmiechem ppor. Jarosław Sass.

Środowisko, w którym działali żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady jest wymagające i dziewicze, a nieustające opady deszczu oraz ukształtowanie terenu potęgowały trudności. Organizatorzy zlokalizowali na trasie marszu bardzo zróżnicowane zadania: patrolowanie, zasadzka, kontakt ogniowy, pokonywanie terenu skażonego, wejście do budynku połączone z odbiciem zakładników, obserwacja przeciwnika, naprowadzanie artylerii oraz rozpoznawanie sylwetek sprzętu innych państw.

Między zadaniami głównymi realizowano zadania poboczne typowe dla SERE - przeprawa przez rzekę o szerokości ok. 90m i głębokości 8m, przygotowywanie bazy oraz miejsc wyczekiwania połączone z ciągłą obserwacją i ubezpieczeniem terenu. Wszystkie zadania wykonywane były przez żołnierzy w pełnym oporządzeniu.

Po blisko dwóch dniach ciężkich zmagań około godziny 23:00 nasi żołnierze zakończyli katorżniczy patrol, a w samo południe dnia następnego ku zdziwieniu samych uczestników zostatali uhonorowani brązowym medalem za zajęcie III miejsca w Cambrian Patrol.

Osiągnięty rezultat stanowi dowód, że żołnierz kompani rozpoznawczej 17WBZ, są profesjonalnie przygotowani do działania w każdych warunkach terenowych i klimatycznych.

Tekst: por. Tomasz Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Jarosław Sass

dodaj komentarz

komentarze


Desant z transportowca-giganta
 
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Zielonka dla Patriotów
High Confidence Operations
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Piknik ze smakiem
Cienka niebieska linia
Jedna misja, jeden zespół
A Wave of Alliances
Obrady Rady Unii Europejskiej
Strzelać nauczyłem się sam
Rozpoczynamy nową erę
Brunatno-czerwona zmowa
Spełniliśmy swój obowiązek
Szukamy następcy Herculesa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowa misja i nowy sprzęt
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Śladami Pierwszej Pancernej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Pułaski” wrócił do kraju
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Preselekcja u komandosów
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Przez krew zdobyty Śląsk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wozy amunicyjne do Raków
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wojna wywiadów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Sprawdzają Brutusa
Czarny odchodzi do cywila
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Od sojusznika do kata
Wojsko wróciło do Lublina
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Irańskie szachy
Amerykańska przyszłość WZL
Rivalry on Closed Sea
A Torn Subcontinent
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Przysięga śląskich terytorialsów
Łask ponownie z dyżurem bojowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO