moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-amerykańskie negocjacje

Pracuję nad tym, aby Fort Trump stał się faktem. Atmosfera rozmów jest bardzo dobra – mówił Mariusz Błaszczak, po spotkaniu z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. To już czwarta wizyta szefa MON-u w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie były związane z rozmowami o wzmocnieniu amerykańskiej obecności w Polsce.

– Rozmawialiśmy na temat obecności wojsk amerykańskich w Polsce, na temat projektu, który nazywamy Fort Trump. Myślę, że to nazwa, która oddaje jego istotę – mówił szef MON-u w Waszyngtonie. – To była ciekawa dyskusja, o czym może świadczyć fakt, że rozmawialiśmy dłużej, niż planowaliśmy – dodał. Mariusz Błaszczak podkreślił także, że obecność US Army w Polsce zapewni bezpieczeństwo nie tylko w naszym kraju, ale na całej wschodniej flance NATO.

Minister przypomniał także, że niedawno prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. – Została wówczas podpisana deklaracja, w której jest stwierdzenie, że będziemy pracować nad wzmocnieniem obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce – mówił minister. – I właśnie nad tym pracujemy. Wypełniamy treścią słowa zapisane w deklaracji obu prezydentów – podkreślił.

REKLAMA

Jak dodał szef resortu obrony narodowej, rozmowom o ulokowaniu stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce towarzyszy dobra atmosfera, jest to jednak długi proces. Jego pierwszy etap ma zostać zakończony w marcu 2019 roku, kiedy to Pentagon przedstawi Kongresowi swoją ocenę w tej sprawie. – Jestem dobrej myśli, ale to nie znaczy, że wszystko już zostało zatwierdzone – ocenił.

Dziennikarze dopytywali ministra także o to, ilu amerykańskich żołnierzy miałoby przyjechać do Polski i gdzie dokładnie mieliby stacjonować. – Rozmawiamy o tym na poziomie polsko-amerykańskiej grupy roboczej. Na czele jej polskiej części stoi wiceminister Tomasz Szatkowski – mówił minister. – Wolałbym na tym etapie nie mówić publicznie o szczegółach, bo to osłabia pozycję negocjacyjną Polski – wyjaśnił.

Minister odniósł się także do kwestii finansowania amerykańskiej obecności w Polsce. Już wcześniej rząd deklarował, że mógłby partycypować w kosztach utworzenia bazy dla żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych. – To jest inwestycja w nasze bezpieczeństwo – zaznaczył minister. – Jesteśmy realistami. Inwestowanie w infrastrukturę, która będzie służyć nie tylko wojskom amerykańskim, ale także polskim oraz rozwojowi gospodarczemu, to świetne rozwiązanie – zaznaczył. Dodał także, że takie rozwiązanie przyjęto m.in. w Niemczech, Japonii, Korei Południowej czy Hiszpanii, gdzie także stacjonuje US Army.

Dziennikarze pytali również o zapowiadane przez prezydenta Trumpa zerwanie układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Interesowało ich, czy ta kwestia nie wpłynie na negocjacje związane ze stacjonowaniem w Polsce wojsk USA. – Rozmawiałem na ten temat z ambasadorem Boltonem. Nasza ocena jest taka, że ten traktat nie istnieje, gdyż został zerwany przez Rosję – powiedział minister. Zdaniem ministra, działania prowadzone przez Donalda Trumpa są słuszne, gdyż, jak mówił, „Rosja udowadniała przez wieki, że cofa się, kiedy widzi po drugiej stronie stanowczość i zdecydowanie”. – Taka polityka była źródłem sukcesu Stanów Zjednoczonych i Polski za czasów prezydentury Ronalda Reagana. To polityka, która doprowadziła do upadku żelaznej kurtyny, komunizmu, która pozwoliła, żeby Polska, stała się wolnym krajem – dodał minister.

Szef MON-u, podkreślił także, że zacieśnienie relacji polsko-amerykańskich to niejedyne działanie resortu obrony, które ma zapewnić bezpieczeństwo Polsce. Przypomniał, że niedawno rozpoczął się proces formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej ulokowanej na wschód od Wisły, ruszyła także kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, której celem jest zwiększenie liczby żołnierzy w polskiej armii, cały czas trwa też modernizacja Wojska Polskiego. Przypomniał, że została podpisana umowa na dostawę systemu Patriot, a obecnie trwają negocjacje dotyczące realizacji jej drugiej fazy, a także, iż niedawno MON złożyło zapytanie ofertowe związane z pozyskaniem rakiet Himmars. – Rozmawiałem z ambasadorem Boltonem, na temat przyśpieszenia procedur administracyjnych związanych z tym zakupem dla Wojska Polskiego – podkreślił.

Minister przypomniał również, że jest to jego czwarta wizyta w Stanach Zjednoczonych, a kolejna odbędzie się już w przyszłym miesiącu. 13 i 14 listopada szef resortu obrony narodowej będzie rozmawiał z kongresmenami, senatorami i sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 11 DKPanc, MON

dodaj komentarz

komentarze


IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Pilot z precyzją chirurga
Bal na rzecz weteranów
Klątwa czarnego złota
Zrobiłem to, co do mnie należało
Polskie święta na misjach
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
„Sophia” do końca marca
Lekcja zimowego przetrwania
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Militaria z morskiego dna
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
ORP „Drużno” po nowemu
Polscy generałowie w strukturach NATO
Morze niezgody
Playing the World
Technologiczne inwestycje HSW
Czarter samolotów dla VIP-ów
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Curse of the Black Gold
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
13 Desperadoes
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Album na urodziny „Łuka”
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Proobronna „Anakonda”
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Panie bez taryfy ulgowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Centrum w zawieszeniu
„Snipy” to oczy...
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Granice są po to, by je przekraczać
Antoś, symbol Lwowa
Poszukiwana Harpia
See You On The Mat
Widzimy się na macie
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Testament geopolityczny prezydenta
Cel – bezpieczna Europa
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Powrót lekkich czołgów w US Army
W Brukseli o bezpieczeństwie
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Węzły dla wojska
Cybernetyczna foka lustruje dno

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO