moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Czajka” operuje u wybrzeży Finlandii

Ponad 30 okrętów, dziesiątki samolotów i śmigłowców, 4 tys. żołnierzy z 13 krajów – u wybrzeży Finlandii rozpoczęła się dziś morska faza ćwiczeń „Northern Coasts 2018”.  W tym roku manewry są powiązane z ćwiczeniami „Trident Juncture”, które trwają w Norwegii, na Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. Polskę reprezentuje niszczyciel min ORP „Czajka”.

Dla polskiego okrętu pierwszym wyzwaniem okazało się samo pokonanie trasy z Gdyni do portu w Turku, gdzie w piątek rozpoczynała się portowa faza „Northern Coasts”. – Trochę nas „wytrzepało” – przyznaje kpt. mar. Piotr Gorycki, dowódca ORP „Czajka”. Jednostka przez kilka godzin szła w gwałtownym sztormie. – Wiał silny wiatr, a wysokość fal sięgała czterech metrów. Na małym okręcie taka pogoda jest mocno odczuwalna – przyznaje oficer. Ostatecznie jednak do Finlandii udało się szczęśliwie dotrzeć. Przez weekend marynarze przygotowywali się do zasadniczej części ćwiczeń. Dziś rano okręty zaczęły wychodzić w morze.

Łącznie port w Turku opuściło ponad 30 jednostek, w tym niemiecka fregata FGS „Hamburg” czy okręt wsparcia HMS „Carlskrona”, jeden z dwóch największych, którymi dysponuje szwedzka marynarka. Marynarze będą wspomagani przez kilkanaście samolotów i śmigłowców. U fińskich wybrzeży Bałtyku zadania wykonywać mają np. myśliwce zadaniowe z Niemiec (Eurofighter Typhoon) czy Finlandii (Hornet), a także amerykańska maszyna rozpoznawcza P-8 Poseidon. Łącznie swoje siły do Finlandii wysłało 13 państw NATO i krajów blisko z sojuszem współpracujących. W „Northern Coasts” wezmą udział marynarze i żołnierze z USA, Kanady, Włoch, Holandii, Belgii czy państw bałtyckich.

– Nasz okręt został przydzielony do grupy, gdzie większość stanowią Niemcy. W jej skład wchodzą także niszczyciele min z Belgii – BNS „Narcis” oraz Estonii – EML „Wambola” – informuje kpt. mar. Gorycki. Jednostki będą ćwiczyć m.in. w rejonie Wysp Alandzkich, portu Hanko, na Zatoce Botnickiej oraz Fińskiej. – Naszym zadaniem będzie prowadzenie operacji przeciwminowej. Poszukamy ćwiczebnych min, które zostały rozstawione na morskich poligonach – wyjaśnia kpt. mar. Gorycki. – Okolice Finlandii są pod tym względem wymagające, bo występuje tam wiele małych wysp i zatoczek. Spora odpowiedzialność spocznie na barkach marynarzy odpowiedzialnych za obsługę sonarów oraz za nawigację – dodaje. Pierwsza część ćwiczeń to tak zwana faza zgrywająca poszczególne siły. W drugiej zostaną odtworzone realia prawdziwej operacji. Poszczególne zespoły będą musiały na bieżąco reagować na rozwój sytuacji.


ORP „Czajka”.

Choć ćwiczenia „Northern Coasts” mają swoje dowództwo, w tym roku poprzez scenariusz są one powiązane z manewrami „Trident Juncture”, które od kilku dni trwają w Norwegii, na Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. Zakładają one, że grupa fikcyjnych państw powiązanych kulturowo, historycznie i gospodarczo zaczyna zagrażać krajom Zachodu. W odpowiedzi dąży on do rozładowania kryzysu na drodze dyplomacji, ale też aktywizuje swoje siły zbrojne. Okręty mają m.in. strzec żeglugi na kluczowych szlakach.

Ćwiczenia „Northern Coasts” mają przetestować zdolność współpracy pomiędzy poszczególnymi członkami NATO, ale też pomiędzy Sojuszem Północnoatlantyckim a państwami, które do niego nie należą, lecz z nim współpracują. To również ważny sprawdzian dla samych gospodarzy. – Ćwiczenia z krajami NATO organizowane są od ponad 20 lat. Stanowią ważny element utrzymania zdolności obronnej Finlandii – podkreślał cytowany przez PAP fiński minister obrony narodowej Jussi Niinisto. Zdystansował się jednocześnie od opinii tamtejszych mediów, które podkreślały, że to szczególnie mocny przekaz pod adresem sąsiedniej Rosji. Dodał też, że Finlandia jest zadowolona ze statusu kraju współpracującego z NATO, ale pozostającego poza sojuszem.

Manewry „Northern Coasts” są organizowane od 2007 roku. Początkowo były ćwiczeniami niemieckiej marynarki, z czasem rozrosły się do obecnych rozmiarów. Polska marynarka bierze udział w każdej ich edycji.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Finnish Navy, Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Kampania wyborcza poza armią
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Alarm dla Jastrzębi
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Błękitna Armia przybywa do Polski
Wilno w polskich rękach
Odliczanie do majowej defilady
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Kolejka dostawców niszczycieli
Życie zaklęte w gablotach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Leopardy w pułapce
NATO i kosowska łamigłówka
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Więcej wojska w Łomży
Ducha nie wolno tracić
Sukcesy biegających żołnierzy
Wodowanie „Artemisa”
Święto stołecznego garnizonu
Life Enchanted in Museum Display Case
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Sophia” z nową zmianą
Cel – bezpieczna Europa
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Szef NATO w Warszawie
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Tarcza przeciwko agresji
Katyńskie pamiątki
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Remont „Piasta” na finiszu
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Irackie zapiski gen. Bieńka
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Panie bez taryfy ulgowej
Leopards in a Trap
Bliski Wschód. Region bez klucza

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO