moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cel – Fort Trump

Resort obrony narodowej chce stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Jutro minister Mariusz Błaszczak, będzie na ten temat rozmawiał z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. – Trwa proces, który mam nadzieję, doprowadzi do tego, że Fort Trump stanie się rzeczywistością – mówił szef MON przed wylotem do Waszyngtonu.


Podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się tuż przed wylotem ministra Mariusza Błaszczaka do Waszyngtonu, szef MON przypomniał, że będzie to jego czwarta wizyta w Stanach Zjednoczonych. – Dotychczasowe spotkania były związane z projektem nazywanym Fort Trump, dotyczyły także polsko-amerykańskich relacji wojskowych i zwiększeniu liczby żołnierzy US Army w Polsce – mówił dziś minister. Tak też ma być tym razem. Jutro szef MON spotka się z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. – Obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju jest argumentem odstraszającym ewentualnego przeciwnika – podkreślił.

Minister przypomniał także, że aby Fort Trump powstał w Polsce, proces jego tworzenia muszą zatwierdzić trzy instytucje w Stanach Zjednoczonych – Biały Dom, Pentagon i Kongres Stanów Zjednoczonych. – Trzy tygodnie temu w Brukseli rozmawiałem na ten temat z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem, prowadziłem też rozmowy z amerykańskimi odpowiednikami sejmowych i senackich komisji obrony w Kongresie. Natomiast moje jutrzejsze spotkanie odbędzie się właśnie w Białym Domu – zaznaczył. – Trwa proces, który mam nadzieję, doprowadzi do tego, że Fort Trump stanie się rzeczywistością – podkreślił.


Film: MON

Ministerstwo obrony narodowej przeprowadziło także badania, podczas których sprawdzano, jakie zdanie na temat współpracy polsko-amerykańskiej mają Polacy. 55 procent ankietowanych uznało, że jest za utworzeniem stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, a przeciwnych było 27 procent. 56 procent osób, które brały udział w badaniu potwierdziło, że obecność amerykańskich żołnierzy zwiększy poziom bezpieczeństwa w kraju, a 4 procent uznało, że nie. Natomiast 66 procent ankietowanych oceniło stosunki polsko-amerykańskie dobrze lub bardzo dobrze, a jako złe określiło je 14 procent badanych.

Jednak jak mówił szef MON, zacieśnienie relacji polsko-amerykańskich to nie jedyne działanie resortu obrony, które ma zapewnić bezpieczeństwo Polsce. Przypomniał, że niedawno rozpoczął się proces formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej, ruszyła także kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, której celem jest zwiększenie liczby żołnierzy w polskiej armii. – Moim celem jest także wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Stąd podpisanie umowy na pozyskanie systemu Patriot, a także wniosek na zakup rakiet Himars – mówił minister. – Liczniejsze Wojsko Polskie, nowoczesny sprzęt i silne osadzenie w strukturach Sojuszu i relacjach polsko-amerykańskich zapewnią Polsce bezpieczeństwo – podkreślił Mariusz Błaszczak.

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Obrady Rady Unii Europejskiej
 
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Preselekcja u komandosów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Wozy amunicyjne do Raków
Spełniliśmy swój obowiązek
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
A Torn Subcontinent
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Brunatno-czerwona zmowa
Śladami Pierwszej Pancernej
„Pułaski” wrócił do kraju
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Jedna misja, jeden zespół
Wielofunkcyjny scyzoryk
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Desant z transportowca-giganta
Przez krew zdobyty Śląsk
Amerykańska przyszłość WZL
Najpierw „Sonda”, później promocja
Nowa misja i nowy sprzęt
Rozpoczynamy nową erę
Irańskie szachy
A Wave of Alliances
Zielonka dla Patriotów
Rivalry on Closed Sea
Piknik ze smakiem
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Wojsko wróciło do Lublina
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Sprawdzają Brutusa
Wojna wywiadów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Czarny odchodzi do cywila
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Szukamy następcy Herculesa
Strzelać nauczyłem się sam
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Cienka niebieska linia
High Confidence Operations
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Przysięga śląskich terytorialsów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Od sojusznika do kata
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO