moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie o wydatkach na bezpieczeństwo

Planowany budżet na 2019 rok pozwoli na poprawę kluczowych zdolności operacyjnych sił zbrojnych – zapewniał wiceminister Wojciech Skurkiewicz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Według propozycji MON-u wydatki na obronność mają wynieść w przyszłym roku ponad 44 mld zł. To wzrost o prawie 9% w porównaniu z tegorocznym budżetem.

Wczorajsze posiedzenie sejmowej komisji obrony było poświęcone projektowi budżetu na 2019 rok w części dotyczącej MON-u. Posłowie poznali opinię na temat planowanych wydatków przygotowaną przez posłów z podkomisji stałej ds. budżetu, finansów oraz struktury Sił Zbrojnych RP. – W 2019 roku wydatki obronne wyniosą 44 mld 674 mln zł i będą wyższe o 3 mld 350 mln zł, to jest o 8,6% więcej w stosunku do roku 2018 – mówił wiceszef MON-u Wojciech Skurkiewicz. – Te środki zabezpieczą realizację głównych celów i priorytetowych zadań stojących przed siłami zbrojnymi. Umożliwią ich rozwój, poprawę jakości szkolenia, odtworzenie sprawności sprzętu i uzbrojenia wojskowego, a także systematyczną poprawę wartości użytkowanej infrastruktury wojskowej – przekonywał posłów wiceminister Skurkiewicz.

W projekcie budżetu MON-u na 2019 rok największa kwota – 14 mld zł, została zapisana w pozycji „Wsparcie centralne”. W tym miejscu są zapisywane wydatki m.in. na modernizację techniczną armii (ponad 10 mld zł). W przyszłym roku o kilkanaście procent zwiększą się (w odniesieniu do tego roku) budżety wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Wojska lądowe dostaną prawie 3,6 mld zł, siły powietrzne – 1,66 mld zł, marynarka wojenna – 668 mln zł, wojska specjalne – 352 mln zł, a Żandarmeria Wojskowa – 305 mln zł.

Za dużo wydatków pozaobronnych

Zdaniem posłów opozycji w proponowanym budżecie MON-u za dużo jest wydatków niemających nic wspólnego z armią. – W przyszłym roku ponad 1,2 mld zł z budżetu obronnego zostanie przeznaczone na cele niezwiązane z wojskiem: 453 mln zł na modernizację policji, 500 mln zł na fundusz modernizacji dróg samorządowych, 44 mln zł na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i 252 mln zł na samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie – wyliczał Czesław Mroczek (PO), były wiceminister obrony narodowej. Podkreślił, że PO nie poprze projektu budżetu.

Z kolei Paweł Suski (PO) alarmował, że zbyt duża kwota została przeznaczona na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. – To ponad 400 mln zł. Na same muzea zostało zarezerwowane 152 mln zł– mówił, zauważając jednocześnie, że żołnierze skarżą się na brak należnych im sortów mundurowych.

Więcej pieniędzy na mundury

Odpowiadając na zarzuty, wiceminister Skurkiewicz zauważył, że armia powinna mieć wpływ na budowę dróg ze względów na ich strategiczne znaczenie dla obronności kraju. – Jeśli chodzi o wydatki na przedmioty zaopatrzenia mundurowego w 2018 roku na ten cel była zarezerwowana kwota 350 mln zł. W roku 2019 proponujemy wzrost o 58%, czyli aż o 203 mln zł więcej – mówił wiceszef MON-u. W sumie więc na mundury zostanie przeznaczona suma ponad pół miliarda złotych.

Odnosząc się natomiast do wydatków MON-u na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, argumentował, że wzmocnienie postaw proobronnych w społeczeństwie i kształtowanie kapitału społecznego na rzecz bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed Ministerstwem Obrony Narodowej. Przypomniał, że Muzeum Wojska Polskiego realizuje obecnie dwie bardzo duże inwestycje kulturalne. – Jedną jest budowa nowej siedziby na Cytadeli. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 255 mln zł. Drugą kosztowną inwestycją jest budowa muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie – wymieniał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1540482900
Po tym co tu przeczytałem widzę, że... Polska nie wyciągnęła wniosków z II Wojny Światowej dotyczących słabego uzbrojenia naszej armii. Pieniądze rozchodzą się na wszystko, tylko nie na armię i zakup nowoczesnego uzbrojenia. Czy to nie sabotaż?
4F-8E-42-6F
~reserve
1540479660
Przywrócić rogatywki polowe w WP!!
57-7F-97-AC

Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Bliski Wschód. Region bez klucza
Życie zaklęte w gablotach
Odliczanie do majowej defilady
Zwiadowcy wkroczyli do miast
NATO i kosowska łamigłówka
Tarcza przeciwko agresji
Sukcesy biegających żołnierzy
Szef NATO w Warszawie
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
„Sophia” z nową zmianą
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Cel – bezpieczna Europa
Alarm dla Jastrzębi
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wojna w świętym mieście, epilog
Irackie zapiski gen. Bieńka
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Wilno w polskich rękach
Kolejka dostawców niszczycieli
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Święto stołecznego garnizonu
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Leopardy w pułapce
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Ducha nie wolno tracić
Więcej wojska w Łomży
Panie bez taryfy ulgowej
Kampania wyborcza poza armią
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Remont „Piasta” na finiszu
Błękitna Armia przybywa do Polski
Katyńskie pamiątki
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Leopards in a Trap
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Wodowanie „Artemisa”
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Life Enchanted in Museum Display Case
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO