moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym

Szeregowi rezerwy Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski wywalczyli srebrny medal w Pucharze Świata w kolarstwie torowym. Polacy zajęli drugie miejsce w wyścigu amerykańskim. Zawody odbyły się na torze w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines. Startem pod Paryżem torowcy zainaugurowali rywalizację o punkty w Pucharze Świata w sezonie 2018/2019.

Polacy zapewnili sobie miejsce na podium dzięki zdobyciu 19 pkt. Pierwsze miejsce zajęli Duńczycy Lasse Norman Hansen i Michael Morkov. Zwycięzcy wywalczyli 39 oczek. Natomiast brązowy medal, z dorobkiem 17 pkt., zdobyli Australijczycy Kellan O'Brien i Leigh Howard. Polacy wygrali trzy lotne finisze i uplasowali się na trzeciej pozycji na podwójnie punktowanym finiszu na mecie. Nasi reprezentanci jechali bardzo ofensywnie. Jako jedyni próbowali nadrobić nad rywalami jedno okrążenie. Niestety, ta sztuka im się nie udała i nie zdobyli dodatkowych 20 pkt. Triumfatorzy wyścigu byli najlepsi na czterech finiszach, m.in. na tym najlepiej punktowanym, ostatnim okrążeniu.

W wyścigu amerykańskim – nazywanym też madisonem, gdyż w hali Madison Square Garden w Nowym Jorku został on rozegrany po raz pierwszy – o punkty walczą dwuosobowe drużyny. Jeden z zawodników ściga się z rywalami, a drugi w tym czasie odpoczywa jadąc wolno w górnej części toru. Kolarze w dowolnym momencie mogą się zmieniać. Zmiana następuje poprzez wypchnięcie zawodnika wchodzącego na zmianę przez tego, który z niej schodzi. Drużyny zdobywają punkty na lotnych finiszach (co 20 okrążeń toru), a także za zajęcie wysokiej lokaty na mecie. Dodatkowo punktowane jest zdublowanie peletonu, czyli nadrobienie okrążenia nad resztą stawki.

REKLAMA

– Bardzo się cieszę z medalu zdobytego przez Wojtka i Daniela. Udanie zainaugurowali rywalizację o punkty w Pucharze Świata i o zdobycie kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio. Obaj, chociaż jeszcze oficjalnie nie znaleźli się w składzie reprezentacji Wojska Polskiego, przygotowują się też do przyszłorocznych wojskowych igrzysk w Chinach – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, który jest trenerem kolarstwa w Gminnym Klubie Sportowym Cartusia Kartuzy.

W inauguracyjnych zawodach o Puchar Świata poza duetem żołnierzy na podium stanęło jeszcze dwoje reprezentantów Polski. Krzysztof Maksel był trzeci w finale keirinu – sprincie z udziałem sześciu zawodników. Brązowy medal wywalczyła również Daria Pikulik, która była trzecia w scratchu – wyścigu na 40 okrążeń toru. Z sukcesu kolarki cieszył się też chor. Rapsiewicz. – Daria zgłosiła swój akces do wojska. Jeszcze nie odbyła przeszkolenia wojskowego, ale jest bardzo chętna, aby je rozpocząć. Mam nadzieję, że ona również w przyszłości będzie reprezentować Wojsko Polskie na najważniejszych imprezach – przyznaje chorąży.

Na torze w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines o punkty walczył także szer. rez. Szymon Sajnok. Mistrz świata w kolarskim wieloboju w swojej specjalności zajął piąte miejsce. W scratchu był 11., w wyścigu tempowym ósmy, a w australijskim 11. W kończącym rywalizację wyścigu punktowym Sajnok jechał od samego początku bardzo aktywnie. Razem z Hiszpanem Alberto Torresem szybko nadrobił nad rywalami okrążenie i dzięki zdobytym na finiszach punktom w łącznej klasyfikacji wieloboju awansował na trzecią pozycję. Niestety, nie udało mu się utrzymać miejsca na podium, gdyż nie zabrał się do ucieczki, która uformowała się w końcowej fazie wyścigu.

SZUS

autor zdjęć: Reuters/ Forum

dodaj komentarz

komentarze


Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wolna Polska na gruzach starego świata
Bezpieczny powrót myśliwców
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Kto zbiera burzę
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Polsko-amerykańskie negocjacje
Nothing Can Stop Our Tanks
Rząd za kluczowymi zmianami
Polska Casa nad Irakiem
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Wyjątkowe Święto Niepodległości
He Who Awaken Poles to Arms
Konwój dotarł do celu
Testament geopolityczny prezydenta
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
The United States of America Have It Their Way
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Wojsko szuka pielęgniarek
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Rakiety Homara
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Sarex na Mazurach
Wyślij paczkę do PKW
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
Obronne wyzwania fotoniki
Cel – Fort Trump
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Mistrz sztangi
Kawalerzyści na górskich trasach
Sto lat niepodległości
Film Frames from the War Front
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Kolejne Jelcze dla armii
Gorzki finisz wielkiej wojny
We Build the World of Details
Our efforts passed muster
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
„Anakonda” w Orzyszu
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Luzowanie na „Anakondzie”
Morskie kły na „Anakondzie”
Zmiany w ustawie o weteranach
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Konwój idzie przez Bałtyk
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
„Ślązak” na morskiej próbie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO