moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym

Szeregowi rezerwy Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski wywalczyli srebrny medal w Pucharze Świata w kolarstwie torowym. Polacy zajęli drugie miejsce w wyścigu amerykańskim. Zawody odbyły się na torze w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines. Startem pod Paryżem torowcy zainaugurowali rywalizację o punkty w Pucharze Świata w sezonie 2018/2019.

Polacy zapewnili sobie miejsce na podium dzięki zdobyciu 19 pkt. Pierwsze miejsce zajęli Duńczycy Lasse Norman Hansen i Michael Morkov. Zwycięzcy wywalczyli 39 oczek. Natomiast brązowy medal, z dorobkiem 17 pkt., zdobyli Australijczycy Kellan O'Brien i Leigh Howard. Polacy wygrali trzy lotne finisze i uplasowali się na trzeciej pozycji na podwójnie punktowanym finiszu na mecie. Nasi reprezentanci jechali bardzo ofensywnie. Jako jedyni próbowali nadrobić nad rywalami jedno okrążenie. Niestety, ta sztuka im się nie udała i nie zdobyli dodatkowych 20 pkt. Triumfatorzy wyścigu byli najlepsi na czterech finiszach, m.in. na tym najlepiej punktowanym, ostatnim okrążeniu.

W wyścigu amerykańskim – nazywanym też madisonem, gdyż w hali Madison Square Garden w Nowym Jorku został on rozegrany po raz pierwszy – o punkty walczą dwuosobowe drużyny. Jeden z zawodników ściga się z rywalami, a drugi w tym czasie odpoczywa jadąc wolno w górnej części toru. Kolarze w dowolnym momencie mogą się zmieniać. Zmiana następuje poprzez wypchnięcie zawodnika wchodzącego na zmianę przez tego, który z niej schodzi. Drużyny zdobywają punkty na lotnych finiszach (co 20 okrążeń toru), a także za zajęcie wysokiej lokaty na mecie. Dodatkowo punktowane jest zdublowanie peletonu, czyli nadrobienie okrążenia nad resztą stawki.

– Bardzo się cieszę z medalu zdobytego przez Wojtka i Daniela. Udanie zainaugurowali rywalizację o punkty w Pucharze Świata i o zdobycie kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio. Obaj, chociaż jeszcze oficjalnie nie znaleźli się w składzie reprezentacji Wojska Polskiego, przygotowują się też do przyszłorocznych wojskowych igrzysk w Chinach – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, który jest trenerem kolarstwa w Gminnym Klubie Sportowym Cartusia Kartuzy.

W inauguracyjnych zawodach o Puchar Świata poza duetem żołnierzy na podium stanęło jeszcze dwoje reprezentantów Polski. Krzysztof Maksel był trzeci w finale keirinu – sprincie z udziałem sześciu zawodników. Brązowy medal wywalczyła również Daria Pikulik, która była trzecia w scratchu – wyścigu na 40 okrążeń toru. Z sukcesu kolarki cieszył się też chor. Rapsiewicz. – Daria zgłosiła swój akces do wojska. Jeszcze nie odbyła przeszkolenia wojskowego, ale jest bardzo chętna, aby je rozpocząć. Mam nadzieję, że ona również w przyszłości będzie reprezentować Wojsko Polskie na najważniejszych imprezach – przyznaje chorąży.

Na torze w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines o punkty walczył także szer. rez. Szymon Sajnok. Mistrz świata w kolarskim wieloboju w swojej specjalności zajął piąte miejsce. W scratchu był 11., w wyścigu tempowym ósmy, a w australijskim 11. W kończącym rywalizację wyścigu punktowym Sajnok jechał od samego początku bardzo aktywnie. Razem z Hiszpanem Alberto Torresem szybko nadrobił nad rywalami okrążenie i dzięki zdobytym na finiszach punktom w łącznej klasyfikacji wieloboju awansował na trzecią pozycję. Niestety, nie udało mu się utrzymać miejsca na podium, gdyż nie zabrał się do ucieczki, która uformowała się w końcowej fazie wyścigu.

SZUS

autor zdjęć: Reuters/ Forum

dodaj komentarz

komentarze


Błękitna Armia przybywa do Polski
Katyńskie pamiątki
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Alarm dla Jastrzębi
Wodowanie „Artemisa”
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Sukcesy biegających żołnierzy
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
Leopards in a Trap
„Sophia” z nową zmianą
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Odliczanie do majowej defilady
Bliski Wschód. Region bez klucza
Leopardy w pułapce
Panie bez taryfy ulgowej
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Kampania wyborcza poza armią
NATO i kosowska łamigłówka
Kolejka dostawców niszczycieli
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Szef NATO w Warszawie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Wilno w polskich rękach
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Życie zaklęte w gablotach
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Irackie zapiski gen. Bieńka
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Remont „Piasta” na finiszu
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Cel – bezpieczna Europa
Więcej wojska w Łomży
Tarcza przeciwko agresji
Life Enchanted in Museum Display Case
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Ducha nie wolno tracić

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO