moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym

Szeregowi rezerwy Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski wywalczyli srebrny medal w Pucharze Świata w kolarstwie torowym. Polacy zajęli drugie miejsce w wyścigu amerykańskim. Zawody odbyły się na torze w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines. Startem pod Paryżem torowcy zainaugurowali rywalizację o punkty w Pucharze Świata w sezonie 2018/2019.

Polacy zapewnili sobie miejsce na podium dzięki zdobyciu 19 pkt. Pierwsze miejsce zajęli Duńczycy Lasse Norman Hansen i Michael Morkov. Zwycięzcy wywalczyli 39 oczek. Natomiast brązowy medal, z dorobkiem 17 pkt., zdobyli Australijczycy Kellan O'Brien i Leigh Howard. Polacy wygrali trzy lotne finisze i uplasowali się na trzeciej pozycji na podwójnie punktowanym finiszu na mecie. Nasi reprezentanci jechali bardzo ofensywnie. Jako jedyni próbowali nadrobić nad rywalami jedno okrążenie. Niestety, ta sztuka im się nie udała i nie zdobyli dodatkowych 20 pkt. Triumfatorzy wyścigu byli najlepsi na czterech finiszach, m.in. na tym najlepiej punktowanym, ostatnim okrążeniu.

W wyścigu amerykańskim – nazywanym też madisonem, gdyż w hali Madison Square Garden w Nowym Jorku został on rozegrany po raz pierwszy – o punkty walczą dwuosobowe drużyny. Jeden z zawodników ściga się z rywalami, a drugi w tym czasie odpoczywa jadąc wolno w górnej części toru. Kolarze w dowolnym momencie mogą się zmieniać. Zmiana następuje poprzez wypchnięcie zawodnika wchodzącego na zmianę przez tego, który z niej schodzi. Drużyny zdobywają punkty na lotnych finiszach (co 20 okrążeń toru), a także za zajęcie wysokiej lokaty na mecie. Dodatkowo punktowane jest zdublowanie peletonu, czyli nadrobienie okrążenia nad resztą stawki.

REKLAMA

– Bardzo się cieszę z medalu zdobytego przez Wojtka i Daniela. Udanie zainaugurowali rywalizację o punkty w Pucharze Świata i o zdobycie kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio. Obaj, chociaż jeszcze oficjalnie nie znaleźli się w składzie reprezentacji Wojska Polskiego, przygotowują się też do przyszłorocznych wojskowych igrzysk w Chinach – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, który jest trenerem kolarstwa w Gminnym Klubie Sportowym Cartusia Kartuzy.

W inauguracyjnych zawodach o Puchar Świata poza duetem żołnierzy na podium stanęło jeszcze dwoje reprezentantów Polski. Krzysztof Maksel był trzeci w finale keirinu – sprincie z udziałem sześciu zawodników. Brązowy medal wywalczyła również Daria Pikulik, która była trzecia w scratchu – wyścigu na 40 okrążeń toru. Z sukcesu kolarki cieszył się też chor. Rapsiewicz. – Daria zgłosiła swój akces do wojska. Jeszcze nie odbyła przeszkolenia wojskowego, ale jest bardzo chętna, aby je rozpocząć. Mam nadzieję, że ona również w przyszłości będzie reprezentować Wojsko Polskie na najważniejszych imprezach – przyznaje chorąży.

Na torze w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines o punkty walczył także szer. rez. Szymon Sajnok. Mistrz świata w kolarskim wieloboju w swojej specjalności zajął piąte miejsce. W scratchu był 11., w wyścigu tempowym ósmy, a w australijskim 11. W kończącym rywalizację wyścigu punktowym Sajnok jechał od samego początku bardzo aktywnie. Razem z Hiszpanem Alberto Torresem szybko nadrobił nad rywalami okrążenie i dzięki zdobytym na finiszach punktom w łącznej klasyfikacji wieloboju awansował na trzecią pozycję. Niestety, nie udało mu się utrzymać miejsca na podium, gdyż nie zabrał się do ucieczki, która uformowała się w końcowej fazie wyścigu.

SZUS

autor zdjęć: Reuters/ Forum

dodaj komentarz

komentarze


Morze niezgody
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Pilot z precyzją chirurga
Lekcja zimowego przetrwania
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Komandosi z Agatu na Kaukazie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Album na urodziny „Łuka”
Curse of the Black Gold
Polskie święta na misjach
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Bal na rzecz weteranów
Playing the World
Klątwa czarnego złota
Zrobiłem to, co do mnie należało
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Militaria z morskiego dna
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Centrum w zawieszeniu
Technologiczne inwestycje HSW
Testament geopolityczny prezydenta
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Powrót lekkich czołgów w US Army
Cel – bezpieczna Europa
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
„Snipy” to oczy...
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Granice są po to, by je przekraczać
Poszukiwana Harpia
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Widzimy się na macie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Czarter samolotów dla VIP-ów
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
W Brukseli o bezpieczeństwie
Antoś, symbol Lwowa
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
„Sophia” do końca marca
Więcej pieniędzy dla kombatantów
13 Desperadoes
Proobronna „Anakonda”
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
ORP „Drużno” po nowemu
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Cybernetyczna foka lustruje dno
Polscy generałowie w strukturach NATO
See You On The Mat
Panie bez taryfy ulgowej
Programy NATO dla ukraińskich saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO