moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!

Polska reprezentacja weteranów poszkodowanych wylądowała już w Australii i szykuje się do udziału w Invictus Games. – W Sydney reprezentujemy Wojsko Polskie oraz Polskę – mówi płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana, który przewodniczy delegacji. Polacy wezmą udział w igrzyskach po raz pierwszy w historii tej imprezy.

Zawodnicy wylecieli do Australii we wtorek wieczorem z warszawskiego lotniska Okęcie. Ubrani w biało-czerwone dresy i czapki z napisem „I am team Poland” wyróżniali się w tłumie pasażerów. Choć czekała ich ponad 24-godzinna podróż, humory dopisywały, bo oto po raz pierwszy w igrzyskach Invictus Games wezmą udział polscy weterani, żołnierze poszkodowani na misjach.

Oficjalne otwarcie sportowej rywalizacji odbędzie się w sobotę w operze w Sydney. Do Australii przyjedzie 500 weteranów z 18 państw, żołnierzy, którzy zostali ranni podczas służby. Zaprosiła ich fundacja Invictus Games założona przez księcia Harry’ego z brytyjskiej rodziny królewskiej. Co roku igrzyska odbywają się w różnych państwach i na różnych kontynentach (w Londynie, na Florydzie, w Toronto).

Polska delegacja liczy 42 osoby. 15 zawodników reprezentuje całe siły zbrojne. Pochodzą z jednostek i instytucji podległych Departamentowi Spraw Socjalnych, Garnizonu Warszawa i Żandarmerii Wojskowej, DO RSZ, Departamentu Kadr (WKU, WSZW oraz spoza MON) oraz z jednostek wojskowych DG RSZ. Towarzyszą im najbliżsi członkowie rodziny, a także trenerzy, opiekunowie grupy oraz lekarz i fizjoterapeuta.

– Przygotowania do startu polskich zawodników w igrzyskach Invictus Games w Sydney rozpoczęliśmy wiosną 2017 roku – mówi płk Leszek Stępień. Weterani trenowali na trzech zgrupowaniach, które odbyły się w Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie. Przygotowywali się pod okiem wykwalifikowanej kadry. Jedni są po amputacjach rąk i nóg, inni przeszli ciężkie operacje. Wszyscy podjęli wyzwanie przekroczenia fizycznych ograniczeń, aby godnie reprezentować swój kraj. Udział w igrzyskach traktują jako zaszczyt i honor. Nasi zawodnicy wystartują w różnych dyscyplinach, których w większości dotychczas nie uprawiali. Zgodnie twierdzą, że start w tak wielkiej międzynarodowej imprezie był dla nich potężnym bodźcem do treningów, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki.

Sierż. Andrzej Skrajny przyznał, że gdyby nie zaczął trenować przed Invictus Games, nie wiedziałby, ile sport może zmienić w jego życiu. Spadła waga, wzmocniły się mięśnie. – Gdy poprawiła się kondycja fizyczna, poczułem się lepiej psychicznie – mówi.


Film: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk / DORSZ Combat Camera

Janek Koczar, który pracuje jako starszy dokumentalista w Wojewódzkiej Komendzie Uzupełnień w Rybniku, nie spodziewał się, że koledzy uroczyście go pożegnają, a komendant ppłk Andrzej Sygulski będzie mu życzył powodzenia w Sydney oraz zdobycia medali. – Byłem zaskoczony, że ktoś docenił mój trud, jaki włożyłem w przygotowania do igrzysk – przyznaje. W Sydney wystartuje w kilku konkurencjach: pchnięciu kulą, rzucie oszczepem, siatkówce na siedząco oraz rugby na wózkach.

– Medale nie są najważniejsze – twierdzi płk Stępień. Podkreśla, że ważne jest przesłanie, jakie towarzyszy uczestnikom zawodów: zachęcić innych żołnierzy rannych na misjach do uprawiania sportu, aby spróbowali pokonać własne słabości i wystartowali w kolejnych igrzyskach Invictus Games.

15 zawodników zapewnia, że w Sydney dadzą z siebie wszystko. Jak powiedział Tomasz Kloc (startuje w wioślarstwie halowym, siatkówce na siedząco, rzucie dyskiem i pchnięciu kulą), sięgnięcie gwiazd bywa ważniejsze, niż uchwycenie tej spadającej.

Sponsorem relacji z zawodów Invicuts Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber , korespondencja z Sydney

autor zdjęć: Team Invictus Poland

dodaj komentarz

komentarze

~Mick Wykrota
1539908160
Gratulacje Polscy Zolnierze , prosze o kontact mieszam w Sydney chetnie pomoge
3E-DB-3A-B4

Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
 
A Wave of Alliances
Cienka niebieska linia
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Przez krew zdobyty Śląsk
Wielofunkcyjny scyzoryk
Wojna wywiadów
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Preselekcja u komandosów
Przysięga śląskich terytorialsów
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
A Torn Subcontinent
Sprawdzają Brutusa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rivalry on Closed Sea
Czarny odchodzi do cywila
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Brunatno-czerwona zmowa
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wojsko wróciło do Lublina
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Wozy amunicyjne do Raków
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Śladami Pierwszej Pancernej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Najpierw „Sonda”, później promocja
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Piknik ze smakiem
Szukamy następcy Herculesa
„Pułaski” wrócił do kraju
Desant z transportowca-giganta
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Spełniliśmy swój obowiązek
Rozpoczynamy nową erę
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Nowa misja i nowy sprzęt
Irańskie szachy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Amerykańska przyszłość WZL
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
High Confidence Operations
Zielonka dla Patriotów
Od sojusznika do kata
Strzelać nauczyłem się sam

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO