moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kpr. Mariusz Mańczak

W Sydney na najlepsze wyniki liczy w strzelaniu z łuku i pływaniu. – Udział w tak wielkich międzynarodowych zawodach to wielkie wyzwanie. Będzie szansą na pokazanie innym poszkodowanym weteranom, że nawet po ciężkiej kontuzji można stanąć na nogi. Jeśli jako żołnierz ze stuprocentowym uszczerbkiem na zdrowiu coś osiągnę, będzie to motywujące dla innych – podkreśla.

Sport to najważniejsza rzecz, która postawiła mnie na nogi po wypadku”, mówi kpr. Mariusz Mańczak. W wojsku od 2006 roku, najpierw służył na okręcie trałowym w marynarce wojennej jako żołnierz służby zasadniczej, potem w 16 Batalionie Powietrznodesantowym. „Lubiłem skoki, przed wypadkiem oddałem ich 20”, opowiada.

W 2009 roku pojechał na swoją pierwszą misję, V zmianę PKW Afganistan, jako kierowca. Podczas służby został ciężko ranny, kiedy pod jego rosomakiem wybuchła mina pułapka. Z wypadku nic nie pamięta, o tym, co się wydarzyło, opowiedzieli mu koledzy. Miał wyrwany kawałek uda, połamany kręgosłup, przeszedł 26 operacji i trzyipółletnią rehabilitację, a dziś w kręgosłupie i nogach ma 27 śrub.

„Cały czas podczas leczenia myślałem o tym, żeby wrócić do wojska”, wspomina. Szansa pojawiła się, kiedy wprowadzono stanowiska dla osób mających kategorię zdrowia zdolny z ograniczeniami. Mariusz Mańczak skończył kurs w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych i dziś służy w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Katowicach jako młodszy podoficer sztabowy.

Jak dodaje, po wypadku sport, a szczególnie zajęcia na basenie i pływanie, był dla niego formą rehabilitacji. Potem, po trzyipółletniej przerwie, wrócił też na siłownię, gdzie intensywnie trenował od 20. roku życia. „Sport fizycznie postawił mnie na nogi, pomagał też na psychikę”, opowiada. Jak podkreśla, warto po takim zdarzeniu znaleźć swoją pasję i w niej dążyć do doskonałości, pomaga to wydostać się z dołka i wyjść z domu. Dla niego taką pasją jest sport.

Do udziału w zawodach Invictus Games namówił go kolega. W Sydney na najlepsze wyniki liczy w strzelaniu z łuku i pływaniu, bo – jak mówi – ma w tych konkurencjach bardzo dobre warunki do treningu.

„Najtrudniej jest z rzutem dyskiem, to sport wymagający siły, ale przede wszystkim dobrej techniki, a w Katowicach nie mam gdzie trenować”, stwierdza kpr. Mańczak. Jedyne okazje to zorganizowane przez MON zgrupowania w Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie, gdzie może ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanej kadry. Zaznacza, że kiedy decydował się na uczestnictwo w zawodach, nie sądził, że to taka duża impreza i tyle osób będzie ją oglądać. „Udział w tak wielkich międzynarodowych zawodach to wielkie wyzwanie”, przyznaje. Podkreśla też, że start w Invictusie będzie szansą na pokazanie innym poszkodowanym weteranom, że nawet po ciężkiej kontuzji można stanąć na nogi. „Jeśli jako żołnierz ze stuprocentowym uszczerbkiem na zdrowiu coś osiągnę, będzie to motywujące dla innych”, mówi. Sam udział w zawodach i sportowa rywalizacja są dla niego ważne, ale myśli też o medalach. „Zdobycie medalu byłoby nagrodą za wysiłek włożony w przygotowanie i ciężki trening”.

Sponsorem relacji z zawodów Invicuts Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Blitzkrieg na stepach Mongolii
 
Warszawa walczy, wracamy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rivalry on Closed Sea
Irańskie szachy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Przez krew zdobyty Śląsk
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Przysięga śląskich terytorialsów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zielonka dla Patriotów
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Cienka niebieska linia
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Sprawdzają Brutusa
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Wozy amunicyjne do Raków
Śladami Pierwszej Pancernej
High Confidence Operations
Wojna wywiadów
Czarny odchodzi do cywila
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Desant z transportowca-giganta
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Rozdarty subkontynent
Wielofunkcyjny scyzoryk
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Śląskie obchody wojskowego święta
Piknik ze smakiem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Amerykańska przyszłość WZL
A Wave of Alliances
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Obrady Rady Unii Europejskiej
A Torn Subcontinent
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Świętuj z wojskiem na piknikach!
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Pułaski” wrócił do kraju
Spełniliśmy swój obowiązek
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Kolejne NUR-y do modernizacji
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO