moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy dla armii!

Będą dodatkowe pieniądze na obronność. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych postanowiła wczoraj zwiększyć tegoroczny budżet obronny kraju aż o 1,6 mld zł. Oznacza to, że na wojsko wydamy w tym roku nieco powyżej 2% PKB. Środki zostaną przeznaczone na modernizację armii, a dokładniej na kupno przeciwrakietowych i przeciwlotniczych zestawów rakietowych Patriot.

„Dobre wieści! Komisja Finansów Publicznych za przeznaczeniem 1,6 mld zł z rezerwy celowej dla MON. Wydając ponad 2 proc. PKB na obronność, jesteśmy jednym z liderów NATO” – tak minister Mariusz Błaszczak skomentował w mediach społecznościowych decyzję sejmowej komisji o znaczącym zwiększeniu tegorocznego budżetu obronnego kraju.

Z wnioskiem o utworzenie w budżecie państwa nowej rezerwy celowej – na ponad 2,7 mld zł, z której więcej niż połowa, czyli 1,6 mld zł, ma zostać przekazana na wojsko – wystąpiło do Sejmu ministerstwo finansów (na podstawie wcześniejszego wniosku MON-u). – Utworzenie tej rezerwy jest możliwe w związku z dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśniał parlamentarzystom Tomasz Robaczyński, wiceminister finansów. Dodał, że dodatkowe środki zostaną wydane na bardzo konkretny cel – modernizację techniczną sił zbrojnych, w szczególności na realizację zakupu przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów średniego zasięgu Wisła.

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz podkreślał podczas posiedzenia, że zwiększenie tegorocznego budżetu obronnego pozwoli nie tylko dokonać przedpłat na Patrioty (co przy obecnie niskim kursie dolara może być dla Polski w perspektywie czasu bardzo korzystne), ale również dotrzymać sojuszniczych zobowiązań, by wydawać 2% PKB na obronność. Wiceszef MON-u wyjaśnił, że skoro budżet obronny zaplanowany był przy wzroście PKB szacowanym na 3,8%, a najnowsze prognozy mówią, iż uzyskamy wynik przekraczający 4,5%, mogłoby się okazać, że nie wydajemy na armię tyle, ile chcielibyśmy i ile zadeklarowaliśmy sojusznikom.

Tegoroczny budżet resortu obrony wynosi 41,1 mld zł. Żeby MON otrzymało do dyspozycji dodatkowe środki, zmiany uchwalone przez Komisję Finansów Publicznych musi przegłosować parlament.

Kontrakt o wartości 4,750 mld dolarów na dostawę amerykańskich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot został podpisany w marcu. Zapisano w nim, że do końca 2022 roku polska armia zostanie wyposażona w dwie baterie, składające się z czterech radarów AN/MPQ-65, czterech stacji kierowania walką, 16 wyrzutni M903, sześciu stacji dowodzenia EOC, 12 radiolinii IBCS (IFCN Relay – Integrated Fire Control Network Relay) oraz 208 pocisków PAC-3 MSE i 11 testowych PAC-3 MSEk. Polska obecnie negocjuje zakup (w ramach II fazy programu „Wisła”) kolejnych sześciu baterii Patriotów, które mają być wyposażone w radar 360 stopni AESA oraz niskokosztowe pociski SkyCeptor.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: plut. Daniel Andalukiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Jastrzębie wspierają wojska lądowe
 
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Fleet of the Future
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Ekonowinki na poligonie
Flota przyszłości
Pierwszy krok do „Mewy”
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Logistyka dla Leopardów
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Działalność firm na rzecz obronności
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Miroslawiec Up
Rydwany dżihadu
Kontroler na bojowo
NATO pokazało siłę na Bałtyku
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Likwidacja komendanta Junka
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
The Chariots of Jihad
Kierunek: Afganistan
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Mapa z głębin morza
Polski wkład w operację „Overlord”
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rusza cyberkomponent WOT-u
A Half-Open Gate to Hell
Jak zginął „Ponury”
Tu się zadań nie wybiera
Następcy Herculesów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Medale dla uczestników walk w Karbali
Chemicy w akcji
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Zmiany w przepisach mundurowych
Curious about Poland
Obrady Rady Unii Europejskiej
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Memory Gives Us Wings
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Air Force One” na Cytadeli
F-16 wracają do Polski
„Dragon” na Bałtyku
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Trudny sojusz partyzantów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO