moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy dla armii!

Będą dodatkowe pieniądze na obronność. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych postanowiła wczoraj zwiększyć tegoroczny budżet obronny kraju aż o 1,6 mld zł. Oznacza to, że na wojsko wydamy w tym roku nieco powyżej 2% PKB. Środki zostaną przeznaczone na modernizację armii, a dokładniej na kupno przeciwrakietowych i przeciwlotniczych zestawów rakietowych Patriot.

„Dobre wieści! Komisja Finansów Publicznych za przeznaczeniem 1,6 mld zł z rezerwy celowej dla MON. Wydając ponad 2 proc. PKB na obronność, jesteśmy jednym z liderów NATO” – tak minister Mariusz Błaszczak skomentował w mediach społecznościowych decyzję sejmowej komisji o znaczącym zwiększeniu tegorocznego budżetu obronnego kraju.

Z wnioskiem o utworzenie w budżecie państwa nowej rezerwy celowej – na ponad 2,7 mld zł, z której więcej niż połowa, czyli 1,6 mld zł, ma zostać przekazana na wojsko – wystąpiło do Sejmu ministerstwo finansów (na podstawie wcześniejszego wniosku MON-u). – Utworzenie tej rezerwy jest możliwe w związku z dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśniał parlamentarzystom Tomasz Robaczyński, wiceminister finansów. Dodał, że dodatkowe środki zostaną wydane na bardzo konkretny cel – modernizację techniczną sił zbrojnych, w szczególności na realizację zakupu przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów średniego zasięgu Wisła.

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz podkreślał podczas posiedzenia, że zwiększenie tegorocznego budżetu obronnego pozwoli nie tylko dokonać przedpłat na Patrioty (co przy obecnie niskim kursie dolara może być dla Polski w perspektywie czasu bardzo korzystne), ale również dotrzymać sojuszniczych zobowiązań, by wydawać 2% PKB na obronność. Wiceszef MON-u wyjaśnił, że skoro budżet obronny zaplanowany był przy wzroście PKB szacowanym na 3,8%, a najnowsze prognozy mówią, iż uzyskamy wynik przekraczający 4,5%, mogłoby się okazać, że nie wydajemy na armię tyle, ile chcielibyśmy i ile zadeklarowaliśmy sojusznikom.

Tegoroczny budżet resortu obrony wynosi 41,1 mld zł. Żeby MON otrzymało do dyspozycji dodatkowe środki, zmiany uchwalone przez Komisję Finansów Publicznych musi przegłosować parlament.

Kontrakt o wartości 4,750 mld dolarów na dostawę amerykańskich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot został podpisany w marcu. Zapisano w nim, że do końca 2022 roku polska armia zostanie wyposażona w dwie baterie, składające się z czterech radarów AN/MPQ-65, czterech stacji kierowania walką, 16 wyrzutni M903, sześciu stacji dowodzenia EOC, 12 radiolinii IBCS (IFCN Relay – Integrated Fire Control Network Relay) oraz 208 pocisków PAC-3 MSE i 11 testowych PAC-3 MSEk. Polska obecnie negocjuje zakup (w ramach II fazy programu „Wisła”) kolejnych sześciu baterii Patriotów, które mają być wyposażone w radar 360 stopni AESA oraz niskokosztowe pociski SkyCeptor.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: plut. Daniel Andalukiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Spełniliśmy swój obowiązek
 
Preselekcja u komandosów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Najpierw „Sonda”, później promocja
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Śladami Pierwszej Pancernej
Amerykańska przyszłość WZL
Od sojusznika do kata
Brunatno-czerwona zmowa
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Irańskie szachy
Sprawdzają Brutusa
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Wojna wywiadów
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Piknik ze smakiem
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Wave of Alliances
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowa misja i nowy sprzęt
Wojsko wróciło do Lublina
Rozpoczynamy nową erę
Cienka niebieska linia
Jedna misja, jeden zespół
Czarny odchodzi do cywila
„Pułaski” wrócił do kraju
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
High Confidence Operations
Obrady Rady Unii Europejskiej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wozy amunicyjne do Raków
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Desant z transportowca-giganta
Wielofunkcyjny scyzoryk
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zielonka dla Patriotów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Przysięga śląskich terytorialsów
Przez krew zdobyty Śląsk
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Strzelać nauczyłem się sam
A Torn Subcontinent
Szukamy następcy Herculesa
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO