moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saperzy z Orzysza w nocnej akcji

Kolejny dzień służby, kolejne zgłoszenie w SI PATROL przedmiotów niebezpiecznych. Tym razem dowódca patrolu rozminowania nr 12 st. chor. sztab. Piotr Bartnik otrzymał zgłoszenie o znalezieniu w Kolnie dwóch pocisków z II wojny światowej.

Jeszcze patrol nie dotarł na miejsce, a już informacja ukazała się w mediach lokalnych. Po przybyciu na miejsce okazało się, że w czasie prac budowlanych przy drodze krajowej DK 16 znaleziono dwa pociski artyleryjskie 150-mm z czasów II wojny światowej. Po konsultacji z saperami powołany sztab kryzysowy określił strefę zagrożenia o promieniu ok. 1200 m. Podjęto natychmiast decyzję o ewakuacji wszystkich ludzi znajdujących się w strefie. Ewakuowano pracowników i klientów galerii handlowej, część pacjentów szpitala, mieszkańców dwóch bloków mieszkalnych oraz kilku domów jednorodzinnych. Ze względu na utrudnienia funkcjonowania szpitala oraz ruchu drogowego na drodze krajowej podjęto decyzję o podjęciu pocisków w warunkach ograniczonej widoczności. Przy specjalistycznym oświetleniu będącym na wyposażeniu batalionu saperów z Orzysza podejmowanie „zardzewiałej śmierci” zakończono ok. godz. 21. Umożliwiło to powrót mieszkańcom do swoich mieszkań oraz przywróciło funkcjonalne szpitala.

Kolejny raz, dzięki sprawnej organizacji, współdziałania wszystkich służb i władz samorządowych można było bezpiecznie podjąć pozostałości wojenne. To dzięki wspólnym ćwiczeniom oraz udziale w różnego typu szkoleniach, kursach specjalistycznych saperzy wykonali zadanie bojowe w czasie pokoju. Do tego typu działań przygotowują m.in. coroczne, centralne, organizowane przez Zarząd Inżynierii Wojskowej IRW szkolenia dowódców patroli rozminowania, dowódców grup oraz oficerów odpowiedzialnych za system oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

REKLAMA

W tym roku szkolenie zaplanowane jest w ostatniej dekadzie października, w kolebce wojsk inżynieryjnych, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. W trakcie szkolenia saperzy zapoznawani zostaną z nowymi sposobami niszczenia, doskonalić będą się z procedur ale także będą szkoleni z zasad wystąpień indywidualnych związanych z militarnym aspektem wykonywanych obowiązków służbowych w zakresie formy i treści przekazywanych informacji mediom. Szkolenie poprowadzą najlepsi specjaliści z Centrum Operacyjnego MON, zespołu rozminowania CSWIiCh, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, Straży Granicznej, Oddziału Zagrożeń Niemilitarnych, a także Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi. Ważny elementem tegorocznego szkolenia będzie szkolenie teoretyczne i praktyczne „Model postępowania ratowniczego w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pirotechników bezpośrednio po wybuchu - współdziałanie służb”. Nowością w tym roku będą zawody użyteczno-bojowe w których wezmą udział dowódcy patroli rozminowania oraz dowódcy grup nurków minerów. Będą to chyba jedyne takie zawody w SZ RP gdzie na drugim planie będzie czas, a głównym kryterium będą procedury oraz przestrzeganie przepisów.

Tekst: płk Artur Talik

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Piotr Bartnik

dodaj komentarz

komentarze


Curse of the Black Gold
Wyślij paczkę do PKW
W Brukseli o bezpieczeństwie
Stępka pod „Albatrosa”
Wojna zaczyna się w czwartek
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Świąteczna paczka dla powstańca
Przetrwać na wrogim terenie
Pokazy od kuchni
Klątwa czarnego złota
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Playing the World
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
„Remontowcy” wrócili do szczecińskiej dywizji
Ocalejemy tylko razem
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Polska zaangażuje się w misję ONZ w Libanie
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Our efforts passed muster
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Wyjątkowy Vis
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Kompania pełna braci
Ważka. Drugie podejście
Nothing Can Stop Our Tanks
Centrum Szkolenia WOT stawia na mobilność
Zmiany w ustawie o weteranach
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Not Without My Sister
War Starts on Thursday
Bojowe wyzwania dla lotników
Testament geopolityczny prezydenta
Wojsko pomogło komunistom utrzymać monopol władzy
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Lekkie moździerze dla wojska
Cel – bezpieczna Europa
Projekt Afgan w Zabrzu
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Okręty NATO w polskich portach
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Centrum w zawieszeniu
WOT szuka zaginionego
Rząd za kluczowymi zmianami
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Polska Casa nad Irakiem
Opłatek u kombatantów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Kawalerzyści na górskich trasach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO