moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saperzy z Orzysza w nocnej akcji

Kolejny dzień służby, kolejne zgłoszenie w SI PATROL przedmiotów niebezpiecznych. Tym razem dowódca patrolu rozminowania nr 12 st. chor. sztab. Piotr Bartnik otrzymał zgłoszenie o znalezieniu w Kolnie dwóch pocisków z II wojny światowej.

Jeszcze patrol nie dotarł na miejsce, a już informacja ukazała się w mediach lokalnych. Po przybyciu na miejsce okazało się, że w czasie prac budowlanych przy drodze krajowej DK 16 znaleziono dwa pociski artyleryjskie 150-mm z czasów II wojny światowej. Po konsultacji z saperami powołany sztab kryzysowy określił strefę zagrożenia o promieniu ok. 1200 m. Podjęto natychmiast decyzję o ewakuacji wszystkich ludzi znajdujących się w strefie. Ewakuowano pracowników i klientów galerii handlowej, część pacjentów szpitala, mieszkańców dwóch bloków mieszkalnych oraz kilku domów jednorodzinnych. Ze względu na utrudnienia funkcjonowania szpitala oraz ruchu drogowego na drodze krajowej podjęto decyzję o podjęciu pocisków w warunkach ograniczonej widoczności. Przy specjalistycznym oświetleniu będącym na wyposażeniu batalionu saperów z Orzysza podejmowanie „zardzewiałej śmierci” zakończono ok. godz. 21. Umożliwiło to powrót mieszkańcom do swoich mieszkań oraz przywróciło funkcjonalne szpitala.

Kolejny raz, dzięki sprawnej organizacji, współdziałania wszystkich służb i władz samorządowych można było bezpiecznie podjąć pozostałości wojenne. To dzięki wspólnym ćwiczeniom oraz udziale w różnego typu szkoleniach, kursach specjalistycznych saperzy wykonali zadanie bojowe w czasie pokoju. Do tego typu działań przygotowują m.in. coroczne, centralne, organizowane przez Zarząd Inżynierii Wojskowej IRW szkolenia dowódców patroli rozminowania, dowódców grup oraz oficerów odpowiedzialnych za system oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

REKLAMA

W tym roku szkolenie zaplanowane jest w ostatniej dekadzie października, w kolebce wojsk inżynieryjnych, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. W trakcie szkolenia saperzy zapoznawani zostaną z nowymi sposobami niszczenia, doskonalić będą się z procedur ale także będą szkoleni z zasad wystąpień indywidualnych związanych z militarnym aspektem wykonywanych obowiązków służbowych w zakresie formy i treści przekazywanych informacji mediom. Szkolenie poprowadzą najlepsi specjaliści z Centrum Operacyjnego MON, zespołu rozminowania CSWIiCh, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, Straży Granicznej, Oddziału Zagrożeń Niemilitarnych, a także Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi. Ważny elementem tegorocznego szkolenia będzie szkolenie teoretyczne i praktyczne „Model postępowania ratowniczego w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pirotechników bezpośrednio po wybuchu - współdziałanie służb”. Nowością w tym roku będą zawody użyteczno-bojowe w których wezmą udział dowódcy patroli rozminowania oraz dowódcy grup nurków minerów. Będą to chyba jedyne takie zawody w SZ RP gdzie na drugim planie będzie czas, a głównym kryterium będą procedury oraz przestrzeganie przepisów.

Tekst: płk Artur Talik

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Piotr Bartnik

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Broń nie tylko dla mundurowych
„Bolko” na wodzie
Razem dla bezpieczeństwa
Kawalerzyści na górskich trasach
Prezydent Duda w Białym Domu
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Więcej pieniędzy dla armii!
Optoelektronika dla Leopardów
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Warto być żołnierzem
Afgańska zmiana gotowa do misji
Ratownicy – zawsze na służbie
Drugie życie BWR-ów
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Nowy inspektor sił powietrznych
St. szer. Łukasz Wojciechowski
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Pole by choice
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Rząd za kluczowymi zmianami
„Patrol” walczy ze skażeniami
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Polska Casa nad Irakiem
Sierż. Janusz Raczy
Our efforts passed muster
Zmiany w ustawie o weteranach
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Wyślij paczkę do PKW
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Zmiany w dodatkach służbowych
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Stalowa nowoczesność
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Nothing Can Stop Our Tanks
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Minister zaprasza w szeregi armii
Reach for More
The United States of America Have It Their Way
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Plut. Włodzimierz Wysocki
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Sierż. Andrzej Skrajny
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
Kpr. Jakub Tynka
JTAC wie najwięcej
Na macie z mistrzem
Plut. Krzysztof Polusik
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Jastrzębie w Albacete

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO