moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konkurs historyczny dla klas mundurowych

Żołnierze walczący w obronie Polski we wrześniu 1939 roku to bohaterowie pierwszej edycji konkursu historycznego dla klas mundurowych. Uczniowie będą musieli m.in. opisać bohatera i nakręcić o nim krótki film. Zwycięzców czeka podróż zagraniczna do miejsc związanych z historią polskiego oręża. Do udziału w konkursie zapraszają MON i Instytut Pamięci Narodowej.

– Chcemy zainteresować uczniów najnowszą historią Polski, a szczególnie dziejami naszego oręża w XX wieku oraz udziałem sił zbrojnych w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości i odbudowie państwa – mówił Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, podczas inauguracji konkursu „Żołnierze w służbie historii”.

Projekt, organizowany wspólnie przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON oraz Biuro Edukacji Narodowej IPN, adresowany jest do uczniów klas mundurowych o profilu wojskowym. Tematem pierwszej edycji konkursu są żołnierze walczący w obronie Polski we wrześniu 1939 roku.

REKLAMA

Wiceminister obrony podkreślił podczas konferencji w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, że organizatorom szczególnie zależy na pokazaniu historii nieodkrytej lub zapomnianej. – Chodzi nam o historie, które są być może skrywane w archiwach rodzinnych, a pokazują dzieje chwały oręża polskiego – mówił Skurkiewicz. Dodał też, że klas mundurowych we wszystkich szkołach w Polsce jest ponad 500. – Dlatego szacujemy, że nasz projekt będzie mógł dotrzeć do grupy około 50 tys. młodych ludzi – podał wiceszef MON.

Z kolei dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, przypomniał, że od ubiegłego roku IPN prowadzi podobny konkurs dla uczniów klas policyjnych. – Celem tych konkursów jest przybliżenie młodemu pokoleniu dziejów przodków – mówił prezes Instytutu.

Do udziału w konkursie zgłaszać mogą się drużyny składające się z dwóch lub trzech osób oraz nauczyciela – opiekuna. Muszą one zarejestrować się na stronie projektu: zolnierzewhistorii.ipn.gov.pl. Zgłaszać można się przez cały czas trwania konkursu, czyli do 25 czerwca 2019 roku.

Film: MON

Każda drużyna musi wykonać trzy zadania. Pierwsze polega na wybraniu postaci żołnierza, legionisty lub powstańca, którego losy są przykładem służby ojczyźnie. Bohatera należy opisać i przygotować o nim krótki, kilkuminutowy film. Następnie uczniowie muszą odnaleźć w swojej okolicy i opisać miejsce pamięci związane z wybraną postacią. Ostatnie zadanie polega na przeprowadzeniu lekcji historii dla rówieśników bądź młodszych uczniów z innej szkoły, podczas której zostanie zaprezentowana historia związana z wybranym bohaterem i miejscem pamięci.

Na stronie poświęconej projektowi można znaleźć regulamin konkursu oraz wskazówki do poszczególnych zadań. Zespoły, które się pospieszą i zarejestrują do 17 grudnia, będą mogły na początku przyszłego roku wziąć udział w warsztatach przygotowywanych przez MON i IPN. Obejmą one m.in. szkolenie z zakresu montażu filmowego, techniki przeprowadzania wywiadu oraz wykłady o przebiegu kampanii wrześniowej 1939 roku.

Raport ze wszystkich konkursowych zadań należy złożyć do 28 czerwca 2019 roku. Zadania oceni komisja, która weźmie pod uwagę m.in. wartość merytoryczną, atrakcyjność filmu oraz trafność wyboru postaci. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w lipcu 2019 roku. Nagrodą główną jest zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci związanych z historią polskich sił zbrojnych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


100 miast na 100 lat
Krew na wagę zwycięstwa
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Cel – bezpieczna Europa
Okręty NATO w polskich portach
Klątwa czarnego złota
Homar wyceniony
Miła sercu epoka Periniego
Who Reaps the Whirlwind
Natowska dywizja gotowa do działania
Kawalerzyści na górskich trasach
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Świąteczna paczka dla powstańca
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Nagroda dla medyka GROM-u
Cywile trafią na kurs Jata
Polska Casa nad Irakiem
Pomoc dla bohaterów
Kompania pełna braci
Komiks o katyńskich bohaterach
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Lampart testuje współpracę sił Grupy Wyszehradzkiej
Nominacje generalskie
Wyślij paczkę do PKW
One step ahead of the enemy
Curse of the Black Gold
Testament geopolityczny prezydenta
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Our efforts passed muster
Wyjątkowy Vis
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Raki u podhalańczyków
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Triumf polsko-holenderskiego teamu
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Shows from the backstage
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Wojna zaczyna się w czwartek
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Stępka pod „Albatrosa”
Pokazy od kuchni
Wojna zaczyna się w czwartek
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Minister Błaszczak podsumował trzy lata działalności resortu
Playing the World
Orliki kupione
Zmiany w ustawie o weteranach
Rząd za kluczowymi zmianami
Fly Eye dla terytorialsów
Nothing Can Stop Our Tanks

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO