moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Konkurs historyczny dla klas mundurowych

Żołnierze walczący w obronie Polski we wrześniu 1939 roku to bohaterowie pierwszej edycji konkursu historycznego dla klas mundurowych. Uczniowie będą musieli m.in. opisać bohatera i nakręcić o nim krótki film. Zwycięzców czeka podróż zagraniczna do miejsc związanych z historią polskiego oręża. Do udziału w konkursie zapraszają MON i Instytut Pamięci Narodowej.

– Chcemy zainteresować uczniów najnowszą historią Polski, a szczególnie dziejami naszego oręża w XX wieku oraz udziałem sił zbrojnych w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości i odbudowie państwa – mówił Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, podczas inauguracji konkursu „Żołnierze w służbie historii”.

Projekt, organizowany wspólnie przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON oraz Biuro Edukacji Narodowej IPN, adresowany jest do uczniów klas mundurowych o profilu wojskowym. Tematem pierwszej edycji konkursu są żołnierze walczący w obronie Polski we wrześniu 1939 roku.

REKLAMA

Wiceminister obrony podkreślił podczas konferencji w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, że organizatorom szczególnie zależy na pokazaniu historii nieodkrytej lub zapomnianej. – Chodzi nam o historie, które są być może skrywane w archiwach rodzinnych, a pokazują dzieje chwały oręża polskiego – mówił Skurkiewicz. Dodał też, że klas mundurowych we wszystkich szkołach w Polsce jest ponad 500. – Dlatego szacujemy, że nasz projekt będzie mógł dotrzeć do grupy około 50 tys. młodych ludzi – podał wiceszef MON.

Z kolei dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, przypomniał, że od ubiegłego roku IPN prowadzi podobny konkurs dla uczniów klas policyjnych. – Celem tych konkursów jest przybliżenie młodemu pokoleniu dziejów przodków – mówił prezes Instytutu.

Do udziału w konkursie zgłaszać mogą się drużyny składające się z dwóch lub trzech osób oraz nauczyciela – opiekuna. Muszą one zarejestrować się na stronie projektu: zolnierzewhistorii.ipn.gov.pl. Zgłaszać można się przez cały czas trwania konkursu, czyli do 25 czerwca 2019 roku.

Film: MON

Każda drużyna musi wykonać trzy zadania. Pierwsze polega na wybraniu postaci żołnierza, legionisty lub powstańca, którego losy są przykładem służby ojczyźnie. Bohatera należy opisać i przygotować o nim krótki, kilkuminutowy film. Następnie uczniowie muszą odnaleźć w swojej okolicy i opisać miejsce pamięci związane z wybraną postacią. Ostatnie zadanie polega na przeprowadzeniu lekcji historii dla rówieśników bądź młodszych uczniów z innej szkoły, podczas której zostanie zaprezentowana historia związana z wybranym bohaterem i miejscem pamięci.

Na stronie poświęconej projektowi można znaleźć regulamin konkursu oraz wskazówki do poszczególnych zadań. Zespoły, które się pospieszą i zarejestrują do 17 grudnia, będą mogły na początku przyszłego roku wziąć udział w warsztatach przygotowywanych przez MON i IPN. Obejmą one m.in. szkolenie z zakresu montażu filmowego, techniki przeprowadzania wywiadu oraz wykłady o przebiegu kampanii wrześniowej 1939 roku.

Raport ze wszystkich konkursowych zadań należy złożyć do 28 czerwca 2019 roku. Zadania oceni komisja, która weźmie pod uwagę m.in. wartość merytoryczną, atrakcyjność filmu oraz trafność wyboru postaci. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w lipcu 2019 roku. Nagrodą główną jest zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci związanych z historią polskich sił zbrojnych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Minister zaprasza w szeregi armii
Kpr. Jakub Tynka
Broń nie tylko dla mundurowych
The United States of America Have It Their Way
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Zmiany w dodatkach służbowych
Zmiany w ustawie o weteranach
Polska Casa nad Irakiem
Jastrzębie w Albacete
Optoelektronika dla Leopardów
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Stalowa nowoczesność
Ratownicy – zawsze na służbie
Plut. Krzysztof Polusik
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
St. szer. Łukasz Wojciechowski
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Nowy inspektor sił powietrznych
Rząd za kluczowymi zmianami
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Plut. Włodzimierz Wysocki
Afgańska zmiana gotowa do misji
JTAC wie najwięcej
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Sierż. Janusz Raczy
Razem dla bezpieczeństwa
Our efforts passed muster
Reach for More
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Więcej pieniędzy dla armii!
Na macie z mistrzem
Drugie życie BWR-ów
Wyślij paczkę do PKW
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Prezydent Duda w Białym Domu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Sierż. Andrzej Skrajny
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Kawalerzyści na górskich trasach
„Bolko” na wodzie
„Patrol” walczy ze skażeniami
Pole by choice
Nothing Can Stop Our Tanks
Warto być żołnierzem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO