moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Bolko” na wodzie

Pędniki azymutalne zapewnią mu ponadprzeciętną manewrowość. Będzie mógł usuwać unoszące się na powierzchni morza zanieczyszczenia, wyławiać torpedy, wspierać akcje ratownicze. Dziś w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding został zwodowany pierwszy z sześciu nowych holowników dla polskiej marynarki.

Jednostka nosi nazwę „Bolko”, zaś jej numer taktyczny to H-11. Niebawem dołączy do 12 Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Od holowników wykorzystywanych obecnie przez marynarkę wojenną różni się znacząco. – Przede wszystkim został wyposażony w pędniki azymutalne, które dadzą mu daleko większą manewrowość – przyznaje kmdr por. Robert Lisowski, dowódca 12 Dywizjonu Trałowców. – Holownik będzie mógł na przykład wykonać zwrot niemal w miejscu, czy utrzymać określoną pozycję bez rzucania kotwicy – dodaje. Inną nowością jest sprzęt, który umożliwia walkę z unoszącymi się na powierzchni morza plamami ropy czy oleju. Holownik będzie między innymi ubezpieczał większe jednostki podczas manewrowania w porcie, holował tarcze podczas strzelania artylerii, podejmował z wody ćwiczebne torpedy czy wspierał akcje ratownicze. Posłuży też do transportu ludzi i towarów. – Na pokładzie otwartym możliwy będzie transport ładunków o łącznej masie do czterech ton. Uciąg jednostki został obliczony na 35 t – informuje Grzegorz Landowski, rzecznik Remontowa Holding SA, którego częścią jest gdańska stocznia. Autonomiczność holownika, czyli zdolność operowania na morzu bez konieczności zawijania do portu, wynosi pięć dni. Załogę utworzy dziesięciu podoficerów i marynarzy. – Wstępnie została ona już wyznaczona. Jej członkowie już na etapie budowy będą szkoleni przez poszczególnych podwykonawców – tłumaczy kmdr por. Lisowski.

Po wodowaniu „Bolko” przejdzie kolejną fazę doposażania w sprzęt. Potem czeka go seria tzw. prób na uwięzi, a następnie zdawczo-odbiorczych prób na morzu. Marynarce wojennej powinien zostać przekazany w przyszłym roku. Nie od razu jednak rozpocznie służbę w pełnym wymiarze. Najpierw nastąpi proces adaptacji. – Załoga musi do końca poznać możliwości holownika, zainstalowane na nim wyposażenie, w końcu wykonać zadania programowe 01 i 02 – wylicza kmdr por. Lisowski. Pierwsze z nich zaświadcza o gotowości załogi do wyjścia z portu, drugie – do samodzielnego operowania na morzu. Adaptacja powinna potrwać mniej więcej rok. Kiedy się zakończy, H-11 zastąpi jeden ze starszych holowników. Obecnie w 8 FOW służą cztery tego typu jednostki.

REKLAMA

W czerwcu ubiegłego roku resort obrony podpisał z gdańską stocznią Remontowa Shipbuilding kontrakt na dostawę sześciu holowników. – W tej chwili prowadzimy budowę trzech jednostek – informuje Landowski. – W ostatni piątek położyliśmy stępkę pod holownik numer dwa, trzeci jest na etapie prefabrykacji kadłuba. W fazie przygotowań produkcyjnych do cięcia blach są jednostki numer cztery i pięć – wylicza. Począwszy od przyszłego roku, holowniki mają wchodzić do służby w odstępach kilku miesięcy. Ostatni powinien zostać przekazany marynarce do końca 2020 roku. Trzy z nich mają trafić do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, trzy zaś do 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Tymczasem Remontowa Shipbuilding buduje dla sił morskich nie tylko holowniki. W listopadzie ubiegłego roku do służby trafił skonstruowany w Gdańsku nowoczesny niszczyciel min ORP „Kormoran”. We wrześniu odbyła się uroczystość cięcia blach na drugi z serii okrętów tego typu – ORP „Albatros”. Jednostka ma być gotowa w styczniu 2020 roku. Z kolei za dziewięć miesięcy powinna się rozpocząć budowa trzeciego i ostatniego z niszczycieli typu Kormoran – ORP „Mewa”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Sekcja Prasowa 8. FOW

dodaj komentarz

komentarze


Patagonia Does not Forgive Mistakes
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Poszukiwana Harpia
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Pożegnanie generała Surawskiego
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Testament geopolityczny prezydenta
See You On The Mat
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Ogień przez 48 godzin
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
„Poszli nasi w bój bez broni”
Formowanie Żelaznej Dywizji
Antoś, symbol Lwowa
Militaria z morskiego dna
Cel – bezpieczna Europa
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Zrobiłem to, co do mnie należało
Panie bez taryfy ulgowej
Album na urodziny „Łuka”
13 Desperadoes
Wojownik w Kłodzku
Cybernetyczna foka lustruje dno
Playing the World
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
W Brukseli o bezpieczeństwie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Czarter samolotów dla VIP-ów
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Morze niezgody
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Granice są po to, by je przekraczać
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Widzimy się na macie
Centrum w zawieszeniu
Pilot z precyzją chirurga
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Polskie święta na misjach
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Programy NATO dla ukraińskich saperów
ORP „Drużno” po nowemu
„Sophia” do końca marca
Powrót lekkich czołgów w US Army
Klątwa czarnego złota
Proobronna „Anakonda”
Curse of the Black Gold
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO