moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Bolko” na wodzie

Pędniki azymutalne zapewnią mu ponadprzeciętną manewrowość. Będzie mógł usuwać unoszące się na powierzchni morza zanieczyszczenia, wyławiać torpedy, wspierać akcje ratownicze. Dziś w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding został zwodowany pierwszy z sześciu nowych holowników dla polskiej marynarki.

Jednostka nosi nazwę „Bolko”, zaś jej numer taktyczny to H-11. Niebawem dołączy do 12 Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Od holowników wykorzystywanych obecnie przez marynarkę wojenną różni się znacząco. – Przede wszystkim został wyposażony w pędniki azymutalne, które dadzą mu daleko większą manewrowość – przyznaje kmdr por. Robert Lisowski, dowódca 12 Dywizjonu Trałowców. – Holownik będzie mógł na przykład wykonać zwrot niemal w miejscu, czy utrzymać określoną pozycję bez rzucania kotwicy – dodaje. Inną nowością jest sprzęt, który umożliwia walkę z unoszącymi się na powierzchni morza plamami ropy czy oleju. Holownik będzie między innymi ubezpieczał większe jednostki podczas manewrowania w porcie, holował tarcze podczas strzelania artylerii, podejmował z wody ćwiczebne torpedy czy wspierał akcje ratownicze. Posłuży też do transportu ludzi i towarów. – Na pokładzie otwartym możliwy będzie transport ładunków o łącznej masie do czterech ton. Uciąg jednostki został obliczony na 35 t – informuje Grzegorz Landowski, rzecznik Remontowa Holding SA, którego częścią jest gdańska stocznia. Autonomiczność holownika, czyli zdolność operowania na morzu bez konieczności zawijania do portu, wynosi pięć dni. Załogę utworzy dziesięciu podoficerów i marynarzy. – Wstępnie została ona już wyznaczona. Jej członkowie już na etapie budowy będą szkoleni przez poszczególnych podwykonawców – tłumaczy kmdr por. Lisowski.

Po wodowaniu „Bolko” przejdzie kolejną fazę doposażania w sprzęt. Potem czeka go seria tzw. prób na uwięzi, a następnie zdawczo-odbiorczych prób na morzu. Marynarce wojennej powinien zostać przekazany w przyszłym roku. Nie od razu jednak rozpocznie służbę w pełnym wymiarze. Najpierw nastąpi proces adaptacji. – Załoga musi do końca poznać możliwości holownika, zainstalowane na nim wyposażenie, w końcu wykonać zadania programowe 01 i 02 – wylicza kmdr por. Lisowski. Pierwsze z nich zaświadcza o gotowości załogi do wyjścia z portu, drugie – do samodzielnego operowania na morzu. Adaptacja powinna potrwać mniej więcej rok. Kiedy się zakończy, H-11 zastąpi jeden ze starszych holowników. Obecnie w 8 FOW służą cztery tego typu jednostki.

W czerwcu ubiegłego roku resort obrony podpisał z gdańską stocznią Remontowa Shipbuilding kontrakt na dostawę sześciu holowników. – W tej chwili prowadzimy budowę trzech jednostek – informuje Landowski. – W ostatni piątek położyliśmy stępkę pod holownik numer dwa, trzeci jest na etapie prefabrykacji kadłuba. W fazie przygotowań produkcyjnych do cięcia blach są jednostki numer cztery i pięć – wylicza. Począwszy od przyszłego roku, holowniki mają wchodzić do służby w odstępach kilku miesięcy. Ostatni powinien zostać przekazany marynarce do końca 2020 roku. Trzy z nich mają trafić do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, trzy zaś do 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Tymczasem Remontowa Shipbuilding buduje dla sił morskich nie tylko holowniki. W listopadzie ubiegłego roku do służby trafił skonstruowany w Gdańsku nowoczesny niszczyciel min ORP „Kormoran”. We wrześniu odbyła się uroczystość cięcia blach na drugi z serii okrętów tego typu – ORP „Albatros”. Jednostka ma być gotowa w styczniu 2020 roku. Z kolei za dziewięć miesięcy powinna się rozpocząć budowa trzeciego i ostatniego z niszczycieli typu Kormoran – ORP „Mewa”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Sekcja Prasowa 8. FOW

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy biegających żołnierzy
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Śmigłowce ZOP dla marynarki wojennej
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Czołgi błota się nie boją
Kurier podziemnego państwa
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Zwiadowcy wkroczyli do miast
„Sophia” z nową zmianą
Tarcza przeciwko agresji
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Leopards in a Trap
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Miliony na badania amunicji
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Ducha nie wolno tracić
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Panie bez taryfy ulgowej
Zgrupowanie przed defiladą
Region Without a Key
Szczęśliwa trzynastka
Alarm dla Jastrzębi
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Rozgrywka Stalina
Misja rotmistrza Pileckiego
Wodowanie „Artemisa”
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Szef NATO w Warszawie
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Bliski Wschód. Region bez klucza
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Tryumf w cieniu Jałty
Bohater Yoga
Żołnierski dar serca
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Leopardy w pułapce
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Cel – bezpieczna Europa
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Podpułkownik „Sokole Oko”
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Kampania wyborcza poza armią

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO