moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani na turnieju siatkówki na siedząco

Drużyna weteranów poszkodowanych wzięła udział w ogólnopolskim turnieju siatkówki na siedząco. – Zmierzyliśmy się z profesjonalnymi zespołami, dzięki czemu zdobyliśmy cenne doświadczenie – przyznają zawodnicy. Trener Bożydar Abadżijew dodaje – mamy drużynę przygotowaną do startu w tegorocznych igrzyskach Invictus Games w Australii.

To był ostatni sprawdzian przed wyjazdem na igrzyska Invictus Games, które 20 października rozpoczną się w Sydney. Drużyna weteranów wzięła udział w Turnieju Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Osób Niepełnosprawnych, który odbył się w Policach. Do rozgrywek zgłosiło się osiem zespołów. Zostały one podzielone na dwie grupy, w ramach których każdy grał z każdym. Najlepszy okazał się IKS Elbląg, od lat jedna z czołowych polskich drużyn siatkówki na siedząco.

– Naszym celem nie były medale, bo wiedzieliśmy, że będziemy grać z profesjonalistami. Zależało nam na zdobyciu jak największego doświadczenia przed startem na igrzyskach Invictus Games. Gdy gramy z lepszymi drużynami, podpatrujemy ich technikę i zagrywki – mówi Marek Stosio, kapitan drużyny weteranów.

Na turniej weterani pojechali bezpośrednio po zakończeniu turnusu sportowo-kondycyjnego w Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie. – Dwutygodniowe zgrupowanie bardzo pomogło w umocnieniu drużyny, zawodnicy mają lepszą kondycję, lepiej grają technicznie – podkreśla Marek Stosio. Duża w tym zasługa trenera Bożydara Abadżijewa, któremu w ciągu kilku miesięcy udało się stworzyć dobrze rozumiejący się na boisku zespół. – Wiadomo, kto w danym momencie zagrywa, kto asekuruje, a kto wchodzi do ataku. Wiemy, jak zająć dobrą pozycję do odbicia piłki – dodaje Jarosław Kurowski, jeden z zawodników.

Drużyna siatkówki na siedząco weteranów poszkodowanych powstała w maju tego roku. Zawodnicy trenowali podczas trzech dwutygodniowych zgrupowań w Mrągowie. Tymczasem drużyny, z którymi walczyli w turnieju, grają od kilku lub kilkunastu lat. – Od klubów ze Szczecina, Wrocławia, Katowic i Łodzi dostaliśmy zaproszenie, aby nasi zawodnicy, którzy mieszkają w pobliżu tych miast, trenowali razem z nimi – mówi Marek Stosio. Jak podkreśla, w siatkówkę na siedząco mogą grać również pełnosprawni zawodnicy. To integracyjny sport, może go uprawiać niemal każdy.

W Polsce istnieje obecnie tylko kilkanaście zespołów siatkówki na siedząco. Być może wkrótce powstanie kolejna taka drużyna, którą stworzą weterani poszkodowani. Podczas turniejowych rozgrywek w Policach padła propozycja, aby powstała ona przy Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Zawodnicy pochodziliby z okolic Warszawy, gdzie najłatwiej zebrać sześcioosobowy zespół.

Organizatorem turnieju był Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” oraz Klub Sportowy Inwalidów „Start” w Szczecinie. – Staramy się popularyzować uprawianie sportu w środowisku osób niepełnosprawnych, dlatego od lat organizujemy turnieje, puchary i mistrzostwa w siatkówce na siedząco – mówi Grażyna Czarnecka, instruktor-koordynator z Klubu Sportowego Inwalidów „Start”.

Podczas Invictus Games drużyna weteranów zmierzy się z zespołami z innych krajów. – Woli walki i zaangażowania nam nie brakuje – zapewnia Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Trener Bożydar Abadżijew podkreśla, że udało się zbudować mocną drużynę, więc jest optymistą.

Sponsorem relacji z zawodów Invicuts Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Paweł Wójcik

dodaj komentarz

komentarze


„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
 
Wrzesień ’39 na południu Polski
A Torn Subcontinent
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Defendery 2019 – część 4
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Chorwacki test polskich kadetów
Iranian Chess Game
GROM Challenge
Terytorialsi na wysokościach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Oko na Europę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kosmiczny gość
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Historia Liberatora wyjaśniona
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Sprawdzają Brutusa
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Zapal światło dla ofiar Katynia
Samochód do desantowania
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Z maratonu programowania do wojska
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Defendery 2019 – część 3
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Umarły dla świata
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W Indiach mieli swój drugi dom
Cienka niebieska linia
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Rok Żelaznej Dywizji
Warszawa – miasto nieujarzmione
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Irańskie szachy
Rozpoczynamy nową erę
„Robot” w akcji
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Walka i dyplomacja
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Jedna misja, jeden zespół
Nowa misja i nowy sprzęt
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Thin Blue Line
Głos (z) płonącej Warszawy
Śląskie sceny z życia
Nowy wiceminister w MON
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Polskie firmy na targach w Londynie
Polska nie pozostanie osamotniona
Zapal lampkę bohaterom Września’39

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO