moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani na turnieju siatkówki na siedząco

Drużyna weteranów poszkodowanych wzięła udział w ogólnopolskim turnieju siatkówki na siedząco. – Zmierzyliśmy się z profesjonalnymi zespołami, dzięki czemu zdobyliśmy cenne doświadczenie – przyznają zawodnicy. Trener Bożydar Abadżijew dodaje – mamy drużynę przygotowaną do startu w tegorocznych igrzyskach Invictus Games w Australii.

To był ostatni sprawdzian przed wyjazdem na igrzyska Invictus Games, które 20 października rozpoczną się w Sydney. Drużyna weteranów wzięła udział w Turnieju Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Osób Niepełnosprawnych, który odbył się w Policach. Do rozgrywek zgłosiło się osiem zespołów. Zostały one podzielone na dwie grupy, w ramach których każdy grał z każdym. Najlepszy okazał się IKS Elbląg, od lat jedna z czołowych polskich drużyn siatkówki na siedząco.

– Naszym celem nie były medale, bo wiedzieliśmy, że będziemy grać z profesjonalistami. Zależało nam na zdobyciu jak największego doświadczenia przed startem na igrzyskach Invictus Games. Gdy gramy z lepszymi drużynami, podpatrujemy ich technikę i zagrywki – mówi Marek Stosio, kapitan drużyny weteranów.

Na turniej weterani pojechali bezpośrednio po zakończeniu turnusu sportowo-kondycyjnego w Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie. – Dwutygodniowe zgrupowanie bardzo pomogło w umocnieniu drużyny, zawodnicy mają lepszą kondycję, lepiej grają technicznie – podkreśla Marek Stosio. Duża w tym zasługa trenera Bożydara Abadżijewa, któremu w ciągu kilku miesięcy udało się stworzyć dobrze rozumiejący się na boisku zespół. – Wiadomo, kto w danym momencie zagrywa, kto asekuruje, a kto wchodzi do ataku. Wiemy, jak zająć dobrą pozycję do odbicia piłki – dodaje Jarosław Kurowski, jeden z zawodników.

Drużyna siatkówki na siedząco weteranów poszkodowanych powstała w maju tego roku. Zawodnicy trenowali podczas trzech dwutygodniowych zgrupowań w Mrągowie. Tymczasem drużyny, z którymi walczyli w turnieju, grają od kilku lub kilkunastu lat. – Od klubów ze Szczecina, Wrocławia, Katowic i Łodzi dostaliśmy zaproszenie, aby nasi zawodnicy, którzy mieszkają w pobliżu tych miast, trenowali razem z nimi – mówi Marek Stosio. Jak podkreśla, w siatkówkę na siedząco mogą grać również pełnosprawni zawodnicy. To integracyjny sport, może go uprawiać niemal każdy.

W Polsce istnieje obecnie tylko kilkanaście zespołów siatkówki na siedząco. Być może wkrótce powstanie kolejna taka drużyna, którą stworzą weterani poszkodowani. Podczas turniejowych rozgrywek w Policach padła propozycja, aby powstała ona przy Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Zawodnicy pochodziliby z okolic Warszawy, gdzie najłatwiej zebrać sześcioosobowy zespół.

Organizatorem turnieju był Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” oraz Klub Sportowy Inwalidów „Start” w Szczecinie. – Staramy się popularyzować uprawianie sportu w środowisku osób niepełnosprawnych, dlatego od lat organizujemy turnieje, puchary i mistrzostwa w siatkówce na siedząco – mówi Grażyna Czarnecka, instruktor-koordynator z Klubu Sportowego Inwalidów „Start”.

Podczas Invictus Games drużyna weteranów zmierzy się z zespołami z innych krajów. – Woli walki i zaangażowania nam nie brakuje – zapewnia Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Trener Bożydar Abadżijew podkreśla, że udało się zbudować mocną drużynę, więc jest optymistą.

Sponsorem relacji z zawodów Invicuts Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Paweł Wójcik

dodaj komentarz

komentarze


Rusza cyberkomponent WOT-u
 
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Kolejna szabla AFN zdobyta
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Polski wkład w operację „Overlord”
Poprady w Gołdapi
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Logistyka dla Leopardów
Zmiany w przepisach mundurowych
Kierunek: Afganistan
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Trałowanie pod osłoną
Trudny sojusz partyzantów
A Half-Open Gate to Hell
Obrady Rady Unii Europejskiej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jak zginął „Ponury”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Dragon” na Wiśle
Rydwany dżihadu
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Fleet of the Future
The Chariots of Jihad
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Medale dla uczestników walk w Karbali
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Tu się zadań nie wybiera
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Terytorialsi oddają krew
F-16 wracają do Polski
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Działalność firm na rzecz obronności
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
Likwidacja komendanta Junka
Flota przyszłości
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Miroslawiec Up
Logistycy na poligonie w Drawsku
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Następcy Herculesów
Nowe plecaki dla żołnierzy
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO