moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kawalerzyści rywalizowali na „Militari 2018”

W weekend na Warszawskim Torze Wyścigów Konnych Służewiec odbyły się Kawaleryjskie Mistrzostwa Polski „Militari 2018”. Jeźdźcy rywalizowali m.in. w skokach przez przeszkody, ujeżdżaniu oraz władaniu lancą i szablą. – Poziom zawodów był bardzo wysoki, ale brali w nich udział najlepsi z najlepszych – mówi rotmistrz kawalerii ochotniczej Waldemar Radziwiłko, sędzia główny zawodów. Najlepszym okazał się chor. kaw. och. Mariusz Godek reprezentujący 8 Pułk Ułanów.

„Militari” to nazwa Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego, rozgrywanych w II Rzeczypospolitej Polskiej. Konkurowali w nich oficerowie pułków kawalerii oraz pułków i dywizjonów artylerii o tradycji konnej. Oprócz konkurencji typowo sportowych, jak ujeżdżanie, bieg terenowy i skoki, jeźdźcy rywalizowali także w próbach wojskowych – strzelaniu z pistoletu, władaniu szablą i lancą.

– Chcemy kultywować tradycje Kawalerii II RP. Przy takich okazjach nasi jeźdźcy mogą pokazać szerszej publiczności swoje umiejętności i szacunek do tradycji Wojska Polskiego okresu międzywojennego – mówi rotmistrz kawalerii ochotniczej Waldemar Radziwiłko, sędzia główny zawodów.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski „Militari 2018” na warszawskim Torze Wyścigów Konnych Służewiec trwały trzy dni. Wzięli w ich udział zawodnicy, którzy wcześniej przeszli przez kilka etapów eliminacji. Do ostatecznej rywalizacji stanęło pięciu kawalerzystów.

Wszyscy mieli do zaliczenia siedem prób. – W pierwszej z nich, ujeżdżeniu, trzeba było wykonać określone figury, mieć właściwy dosiad, koń musiał ruszyć w odpowiednim miejscu. Sprawdzaliśmy jazdę w stępie, kłusie i galopie. W tej konkurencji bardzo ważna była precyzja – mówi sędzia główny zawodów. Zawodnicy musieli też wykazać się w skokach przez przeszkody oraz w próbie terenowej. O ile w tej pierwszej przeszkody są ruchome i wywracają się przy potrąceniu, przy próbie terenowej nie ma takiego „komfortu”. – To wyzwanie dla zawodników. Upadek przy dużej prędkości może się źle skończyć i dla jeźdźca, i dla konia. Na szczęście nie zdarza się to często – dodaje rtm. Radziwiłko.

Potem kawalerzyści strzelali z historycznej broni kulowej z karabinu Mosin. Podczas dwóch kolejnych prób sędziowie sprawdzali, jak kawalerzyści radzą sobie we władaniu lancą i szablą konno. – To widowiskowe konkurencje, ale wymagające od zawodników wielu przygotowań i ostrożności. Trzeba dużo trenować, zgrać się z koniem, oswoić go z bronią, by nie zrobić nikomu krzywdy. Nie każde też zwierzę nadaje się do tego typu konkurencji – mówi rtm. Radziwiłko. Siódma próba polegała na ocenie umundurowania zawodnika oraz siodłania i kiełznania konia.

W ostatecznej klasyfikacji najlepszy okazał się chor. kaw. och. Mariusz Godek na koniu Cent reprezentujący 8 Pułk Ułanów. – Poziom tegorocznych zawodów był bardzo wysoki, więc tym bardziej się cieszę, że udało mi się wygrać. Dobrze wypadłem w dwóch ostatnich konkurencjach z bronią białą – mówi zdobywca pierwszego miejsca.

Drugie miejsce wywalczył st. wachm. pchor. kaw. och. Paweł Foremny z 3 Pułku Szwoleżerów, dosiadający Magadi. Najlepszą trójkę kawalerzystów zamknął natomiast kpr. kaw. och. Andrzej Ciesielski na Lawendzie z 15 Pułku Ułanów AK. Sędziowie przyznali też nagrody za poszczególne konkurencje.

W tym roku oprócz Mistrzostw Polski „Militari”, rozgrywane były także zawody w formule otwartej o Puchar Kawalerii Ochotniczej. Tu najlepszy okazał się rtm. kaw. och. Jan Znamiec na Last Weekendzie z 8 Pułku Ułanów. Drugą lokatę wywalczył kpr. kaw. och. Piotr Grzybowski na klaczy Hacjenda, reprezentujący 3 Pułk Szwoleżerów, a na trzecim znalazł się także rtm. kaw. och. Jan Znamiec, tym razem na klaczy Laurina Dustin.

Poza Kawaleryjskimi Mistrzostwami Polski na Służewcu, odbyła się też 105 edycja Wielkiej Warszawskiej. Tu zwycięzcą został Francuz Anton Turgaev na klaczy Rain and Sun. Gonitwa ta ma wieloletnią tradycję, po raz pierwszy została zorganizowana na warszawskim Torze Służewiec w 1946 roku. Organizatorem Mistrzostw „Militari” jest Federacja Kawalerii Ochotniczej RP, a ich współorganizatorem i partnerem strategicznym Tor Służewiec. „Polska Zbrojna” objęła wydarzenie patronatem medialnym. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
 
Irańskie szachy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Piknik ze smakiem
Wielofunkcyjny scyzoryk
Nowa misja i nowy sprzęt
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Od sojusznika do kata
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
High Confidence Operations
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wojsko wróciło do Lublina
Spełniliśmy swój obowiązek
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Cienka niebieska linia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Przez krew zdobyty Śląsk
Śladami Pierwszej Pancernej
Wojna wywiadów
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Jedna misja, jeden zespół
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Sprawdzają Brutusa
Brunatno-czerwona zmowa
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Szukamy następcy Herculesa
Rozpoczynamy nową erę
A Wave of Alliances
Preselekcja u komandosów
Zielonka dla Patriotów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Czarny odchodzi do cywila
Przysięga śląskich terytorialsów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
A Torn Subcontinent
Amerykańska przyszłość WZL
Rivalry on Closed Sea
Najpierw „Sonda”, później promocja
Wozy amunicyjne do Raków
Obrady Rady Unii Europejskiej
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Desant z transportowca-giganta
Strzelać nauczyłem się sam
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Pułaski” wrócił do kraju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO