moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie

Gotowość NATO do reagowania na zagrożenia, strategia militarna Sojuszu oraz jego ściślejsza współpraca z organizacjami międzynarodowymi – to niektóre tematy, jakie będą podejmowane podczas konferencji Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie. Na obradach tego najwyższego organu wojskowego Sojuszu spotkają się szefowie obrony państw członkowskich NATO.

– Posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie będzie jednym z głównych wydarzeń związanych z przypadająca w tym roku setną rocznicą odtworzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi ppłk Sławomir Ratyński z zespołu prasowego Sztabu Generalnego WP.

Komitet Wojskowy to najwyższy organ wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego. W jego skład wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich.

Strategia Sojuszu

Gospodarzem posiedzenia w Warszawie (28–30 września) będzie gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, a konferencję poprowadzi marszałek lotnictwa sir Stuart Peach, przewodniczący KW NATO. Jeszcze dzisiaj, przed sobotnim rozpoczęciem obrad, z przewodniczącym Komitetu spotka się minister obrony Mariusz Błaszczak. Wieczorem na Zamku Królewskim nastąpi oficjalne powitanie delegacji państw biorących udział w spotkaniu.

Natomiast jutro rano szef polskiego resortu obrony zainauguruje obrady KW NATO, a rozpoczną je wystąpienia wprowadzające marszałka Peacha i gen. Andrzejczaka. – Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o modernizacji Sojuszu, gotowości i zdolności NATO do reagowania na zagrożenia, strategii militarnej, wyzwań w zakresie globalnego bezpieczeństwa oraz ściślejszej współpracy Sojuszu z organizacjami międzynarodowymi – podaje ppłk Ratyński. Tematem obrad będą też zalecenia dotyczące przyszłych operacji, misji, ćwiczeń i szkoleń NATO.

Podczas posiedzenia jego uczestnicy wybiorą następnego dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego (International Military Staff, IMS), organu wykonawczego KW NATO. Obecnie funkcję tę pełni holenderski generał Jan Broeks. Nowy dyrektor obejmie urząd w 2019 roku.

W obradach w stolicy Polski wezmą też udział dowódcy dwóch dowództw strategicznych NATO podległych Komitetowi: gen. Curtis M. Scaparrotti, Naczelny Dowódca Sojuszniczy w Europie (Supreme Allied Commander Europe, SACEUR) oraz gen. André Lanata, Naczelny Dowódca NATO ds. Transformacji (Supreme Allied Commander Transformation, SACT).

Doradca Rady

Komitet Wojskowy NATO wydaje zalecenia i opinie na temat polityki wojskowej i strategii, które przedstawia Radzie Północnoatlantyckiej, czyli przedstawicielom państw sojuszniczych.

Jego rolą jest też przekładanie decyzji politycznych Rady na działania wojskowe, odgrywa również kluczową rolę w rozwoju polityki i doktryny militarnej NATO oraz pomaga w opracowywaniu ogólnych koncepcji strategicznych dla Sojuszu. Komitet podlega bezpośrednio Radzie Północnoatlantyckiej.

W skład KW NATO wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich z wyjątkiem Islandii, która nie ma sił zbrojnych i reprezentuje ją urzędnik cywilny. Pracami Komitetu kieruje przewodniczący, wybierany na trzy lata.

Jak podaje ppłk Ratyński, formalne posiedzenia Komitetu na najwyższym szczeblu szefów obrony odbywają się trzy razy w roku. – Dwukrotnie, zwykle wiosną i jesienią, w kwaterze głównej NATO w Brukseli oraz raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego. W tym roku jest nią Warszawa – mówi oficer.

Ostatnio przedstawiciele Komitetu Wojskowego gościli w Polsce w styczniu tego roku. Przyjechali, aby odwiedzić natowskie jednostki w naszym kraju m.in. Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie czy Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: nato.int

dodaj komentarz

komentarze


Fleet of the Future
 
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Logistycy na poligonie w Drawsku
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Miroslawiec Up
Poprady w Gołdapi
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Flota przyszłości
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Logistyka dla Leopardów
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Rydwany dżihadu
Polski wkład w operację „Overlord”
Medale dla uczestników walk w Karbali
The Chariots of Jihad
Trudny sojusz partyzantów
Zmiany w przepisach mundurowych
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Następcy Herculesów
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Tu się zadań nie wybiera
Jak zginął „Ponury”
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Działalność firm na rzecz obronności
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Likwidacja komendanta Junka
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Ekonowinki na poligonie
Kolejna szabla AFN zdobyta
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Terytorialsi oddają krew
Nowe plecaki dla żołnierzy
Trałowanie pod osłoną
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
„Dragon” na Wiśle
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Kierunek: Afganistan
A Half-Open Gate to Hell
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
F-16 wracają do Polski
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Rusza cyberkomponent WOT-u
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO