moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie

Gotowość NATO do reagowania na zagrożenia, strategia militarna Sojuszu oraz jego ściślejsza współpraca z organizacjami międzynarodowymi – to niektóre tematy, jakie będą podejmowane podczas konferencji Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie. Na obradach tego najwyższego organu wojskowego Sojuszu spotkają się szefowie obrony państw członkowskich NATO.

– Posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie będzie jednym z głównych wydarzeń związanych z przypadająca w tym roku setną rocznicą odtworzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi ppłk Sławomir Ratyński z zespołu prasowego Sztabu Generalnego WP.

Komitet Wojskowy to najwyższy organ wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego. W jego skład wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich.

REKLAMA

Strategia Sojuszu

Gospodarzem posiedzenia w Warszawie (28–30 września) będzie gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, a konferencję poprowadzi marszałek lotnictwa sir Stuart Peach, przewodniczący KW NATO. Jeszcze dzisiaj, przed sobotnim rozpoczęciem obrad, z przewodniczącym Komitetu spotka się minister obrony Mariusz Błaszczak. Wieczorem na Zamku Królewskim nastąpi oficjalne powitanie delegacji państw biorących udział w spotkaniu.

Natomiast jutro rano szef polskiego resortu obrony zainauguruje obrady KW NATO, a rozpoczną je wystąpienia wprowadzające marszałka Peacha i gen. Andrzejczaka. – Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o modernizacji Sojuszu, gotowości i zdolności NATO do reagowania na zagrożenia, strategii militarnej, wyzwań w zakresie globalnego bezpieczeństwa oraz ściślejszej współpracy Sojuszu z organizacjami międzynarodowymi – podaje ppłk Ratyński. Tematem obrad będą też zalecenia dotyczące przyszłych operacji, misji, ćwiczeń i szkoleń NATO.

Podczas posiedzenia jego uczestnicy wybiorą następnego dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego (International Military Staff, IMS), organu wykonawczego KW NATO. Obecnie funkcję tę pełni holenderski generał Jan Broeks. Nowy dyrektor obejmie urząd w 2019 roku.

W obradach w stolicy Polski wezmą też udział dowódcy dwóch dowództw strategicznych NATO podległych Komitetowi: gen. Curtis M. Scaparrotti, Naczelny Dowódca Sojuszniczy w Europie (Supreme Allied Commander Europe, SACEUR) oraz gen. André Lanata, Naczelny Dowódca NATO ds. Transformacji (Supreme Allied Commander Transformation, SACT).

Doradca Rady

Komitet Wojskowy NATO wydaje zalecenia i opinie na temat polityki wojskowej i strategii, które przedstawia Radzie Północnoatlantyckiej, czyli przedstawicielom państw sojuszniczych.

Jego rolą jest też przekładanie decyzji politycznych Rady na działania wojskowe, odgrywa również kluczową rolę w rozwoju polityki i doktryny militarnej NATO oraz pomaga w opracowywaniu ogólnych koncepcji strategicznych dla Sojuszu. Komitet podlega bezpośrednio Radzie Północnoatlantyckiej.

W skład KW NATO wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich z wyjątkiem Islandii, która nie ma sił zbrojnych i reprezentuje ją urzędnik cywilny. Pracami Komitetu kieruje przewodniczący, wybierany na trzy lata.

Jak podaje ppłk Ratyński, formalne posiedzenia Komitetu na najwyższym szczeblu szefów obrony odbywają się trzy razy w roku. – Dwukrotnie, zwykle wiosną i jesienią, w kwaterze głównej NATO w Brukseli oraz raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego. W tym roku jest nią Warszawa – mówi oficer.

Ostatnio przedstawiciele Komitetu Wojskowego gościli w Polsce w styczniu tego roku. Przyjechali, aby odwiedzić natowskie jednostki w naszym kraju m.in. Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie czy Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: nato.int

dodaj komentarz

komentarze


Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Zwiad w miejskiej dżungli
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
WOT na szklanym ekranie
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Cel – bezpieczna Europa
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
O honor Polski walczącej
19 medali żołnierzy
Więcej Polski w Eurokorpusie
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
The holy mission
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Polowanie na zbrodniarzy
Panie bez taryfy ulgowej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Podwójne zamrożenie
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Pokonać strach przed ogniem
Diabły po Żelaznych Koniach
Obrady NATO w Brukseli
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Harcerz zwany Flo
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Macedonia Północna w drodze do NATO
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Interoperacyjność Jaśmina
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Peaceful Pretexts of Putin
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Ramię w ramię z pogranicznikami
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Breakdown? Do not panic
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Podchorążowie na zimowym survivalu
Neptuny wchodzą do służby
Deputowani z USA murem za NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Na wyciągnięcie ręki
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO