moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięga w WAT

Niemal 700 podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej złożyło dziś przysięgę wojskową. – Ślubując „krwi własnej ani życia nie szczędzić”, wyrażacie dojrzałość i gotowość do poświęceń, dajecie wyraz swojego patriotyzmu i głębokiego poczucia obowiązku wobec ojczyzny – mówił podczas uroczystości rektor-komendant uczelni płk Tadeusz Szczurek.

– Uroczystość złożenia przysięgi wojskowej jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu Wojskowej Akademii Technicznej, ponieważ jest to symbol wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego – mówi Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa WAT. W tym roku słowa roty wypowiedziało 688 podchorążych, wśród nich 124 kobiety. Na sztandar uczelni przysięgało czterech wyróżnionych żołnierzy: szer. pchor. Paweł Adamkiewicz, szer. pchor. Marek Koplin, szer. pchor. Dawid Przybyła i szer. pchor. Paweł Prusik. – Gratuluję wam i stojącym tu waszym rodzinom. Absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej spotykamy wszędzie tam, gdzie niezbędna jest ekspercka wiedza o współczesnym polu walki, gdzie potrzebne są wyjątkowe zdolności i umiejętności oraz znajomość nowoczesnych technologii. Podjęliście dobrą decyzję, gdy postanowiliście związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim, oddać wasz talent i umiejętności ojczyźnie. Za to chylę przed wami czoła – mówił obecny na uroczystości Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MON.

 

List do podchorążych skierował premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił wyjątkowość tegorocznej przysięgi: „Składacie ją w czasie szczególnym, bo w roku ogólnonarodowych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Jestem przekonany, że z godnością i zaangażowaniem będziecie wypełniać służbę, że będziecie pamiętać o chlubnych kartach w dziejach polskiego oręża”. O obowiązkach, które dziś przyjęli podchorążowie, przypomniał w liście skierowanym do nich minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „To obowiązek kontynuowania wielkich tradycji Wojska Polskiego, jak i tworzenia jego nowego oblicza. Budowania nowoczesnych sił zbrojnych zdolnych do odpowiedzi na wyzwania stojące przez bezpieczeństwem naszej ojczyzny”, napisał minister Błaszczak. W liście podkreślił, że wkrótce będą oni odpowiedzialni za kształt wojska: „To właśnie wy – dzisiejsi studenci Wojskowej Akademii Technicznej, a już niedługo inżynierowie, dowódcy i kadra techniczna Sił Zbrojnych RP będziecie decydować o charakterze naszego wojska. O uzyskiwaniu potrzebnych zdolności operacyjnych, o wyposażeniu i uzbrojeniu, wreszcie o potencjale naukowym i eksperckim. Już niedługo wasza wiedza i wasze umiejętności będą mieć realny wpływ na najważniejsze elementy procesu modernizacji naszych sił zbrojnych”.

Młodych podchorążych powitał na uczelni jej rektor-komendant płk Tadeusz Szczurek, który zwrócił uwagę, że WAT to coś znacznie więcej niż uczelnia. – Wybór Wojskowej Akademii Technicznej to wybór drogi życia. Wyzwanie dla umysłu, dążenie do rozwoju, przekraczania kolejnych progów w nauce i szkoleniu, zdobywania wiedzy i doświadczeń. To gwarancja sprostania wymaganiom Wojska Polskiego i naszych sojuszników – mówił płk Szczurek. – Tylko od was zależy, jak wykorzystacie daną wam szansę. Uczelnia otwiera przed wami wiele możliwości. Możecie szeroko rozwinąć skrzydła. Kształcić się i realizować na najwyższym światowym poziomie.

Na uroczystość przysięgi podchorążych przybyli również ich najbliżsi. – Serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku kieruję do waszych rodziców i bliskich. Mają dzisiaj uzasadniony powód do dumy i satysfakcji – tymi słowami powitał ich płk Szczurek.Przed złożeniem przysięgi podchorążowie przeszli podstawowe szkolenie wojskowe, obowiązkowe dla wszystkich zaczynających studia mundurowe. Szkolenie trwało ponad miesiąc i obejmowało zarówno zajęcia w terenie, jak i teorię. Brali udział m.in. w zajęciach taktycznych, poznawali metody maskowania i poruszania się w terenie oraz pokonywania zapór inżynieryjnych. Trenowali na strzelnicy – strzelali z karabinków AK i Beryl oraz pistoletów.

Studia w tym roku akademickim rozpocznie w Akademii 750 podchorążych (część złożyła przysięgę wojskową wcześniej), w tym: 187 na Wydziale Cybernetyki, 163 na Wydziale Elektroniki, 155 na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa, 109 na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji, 60 na Wydziale Logistyki, 56 na Wydziale Mechanicznym i 20 na Wydziale Nowych Technologii i Chemii.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński

dodaj komentarz

komentarze


W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
 
Zielonka dla Patriotów
Piknik ze smakiem
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Przez krew zdobyty Śląsk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
High Confidence Operations
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Irańskie szachy
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Sprawdzają Brutusa
Czarny odchodzi do cywila
Spełniliśmy swój obowiązek
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Szukamy następcy Herculesa
Wojna wywiadów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Wave of Alliances
Brunatno-czerwona zmowa
Wielofunkcyjny scyzoryk
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cienka niebieska linia
„Pułaski” wrócił do kraju
Wojsko wróciło do Lublina
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Przysięga śląskich terytorialsów
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Strzelać nauczyłem się sam
Rivalry on Closed Sea
Jedna misja, jeden zespół
Od sojusznika do kata
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Amerykańska przyszłość WZL
A Torn Subcontinent
Śladami Pierwszej Pancernej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Obrady Rady Unii Europejskiej
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Najpierw „Sonda”, później promocja
Preselekcja u komandosów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Wozy amunicyjne do Raków
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO