moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie o systemie obronnym Polski

Na bok kwestie polityczne. Ta konferencja naukowa ma pomóc przygotować rozwiązania, które muszą być wypracowane dla naszego bezpieczeństwa – mówił wicepremier Jarosław Gowin, otwierając spotkanie w Sejmie. Na konferencję pt. „Zrównoważony system obronny Polski” minister nauki i szkolnictwa wyższego zaprosił ponad 200 osób, m.in. wykładowców i byłych dowódców.

Gośćmi spotkania byli m.in. naukowcy z cywilnych i wojskowych uczelni, a także gen. broni w stanie spoczynku Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych i były wiceminister obrony, oraz gen. dyw. rez. Roman Polko, były dowódca GROM-u.

Organizatorem konferencji pt. „Zrównoważony system obronny Polski” było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wicepremier Jarosław Gowin podkreślał, że symbolicznym jest, iż spotkanie odbywa się w 25. rocznicę wyjazdu z Polski ostatniego transportu rosyjskich żołnierzy, którzy stacjonowali nad Wisłą nieprzerwanie od 1945 roku (18 września 1993 roku pociąg z rosyjskim wojskiem przekroczył wschodnią granicę). – W 1989 roku nasze historyczne doświadczenie w sposób jednoznaczny uświadamiało nam, że musimy się spieszyć z odbudowaniem suwerenności. Za dobrze wiedzieliśmy, do czego prowadzą zaniedbania w obronności, stąd nasze starania, aby dołączyć do NATO i Unii Europejskiej – mówił.

Pierwszy referat na konferencji wygłosił prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej, a obecnie doradca wicepremiera Gowina. – Najlepiej jest pokonać wroga bez walki. Odstraszyć, zniechęcić. Dlatego nasz kraj powinien przyjąć taki sposób obrony, który przekona potencjalnego przeciwnika, że bardzo trudno nas sobie podporządkować – zaznaczał prof. Szeremietiew. Podkreślał, że kluczem do takiej strategii jest zbudowanie narodowej gotowości do obrony, w ramach której za broń może chwycić każdy po odpowiednim szkoleniu wojskowym.

Gen. Skrzypczak omówił sytuację obronną Polski od strony strategicznej, wskazując trzy główne kierunki, z których należy spodziewać ataku ze strony Rosji. – Pierwszy to operacja powietrzno-desantowa, kolejne to kierunek kaliningradzki oraz kierunek Grodno-Brześć, który można nawet nazwać autostradą dla czołgów – podkreślał były wiceminister obrony narodowej. Jego zdaniem polska armia, jeśli chce zatrzymać Rosjan, zanim dotrze wsparcie z NATO, powinna mieć nie cztery, lecz pięć dywizji. – Piąta powinna być dywizją obrony wybrzeża, nie bagatelizujmy tego, że Rosjanie intensywnie ćwiczą desant powietrzno-morski – przestrzegał.

Z kolei gen. Polko, były dowódca Jednostki Wojskowej GROM, przekonywał, że w przyszłości operatorzy wojsk specjalnych będą musieli mierzyć się z zadaniami informatycznymi, cybernetycznymi oraz działaniami psychologicznymi i propagandowymi. – W Donbasie rosyjscy specjalsi prowadzili wojnę informacyjną, by wpływać na nastroje ludności – komentował generał.

Po generałach głos zabrali naukowcy. Prof. Jarosław Wołejszo z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu omówił rolę i znaczenie wojsk lądowych w obronie narodowej. Prof. Jacek Nowak ze Szkoły Orląt zajął się tematem sił powietrznych, a prof. Krzysztof Rokiciński z Akademii Marynarki Wojennej poświęcił swoje wystąpienie polskiej flocie wojennej. O znaczeniu i roli wojsk obrony terytorialnej mówili prof. Ryszard Jakubczak z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, prof. Andrzej Zapałowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz prof. Mieczysław Koziński z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1542389220
2 Pomogę. Dość słów (konferencji sympozjów, debat, listów intencyjnych), więcej czynów.
1F-10-56-C2
~Scooby
1537361460
Pomogę. Budować jak Izrael. Walczyć jak Finowie.
DB-3F-9C-53

Irańskie szachy
 
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Cienka niebieska linia
Śladami Pierwszej Pancernej
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Piknik ze smakiem
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Wojna wywiadów
High Confidence Operations
Wozy amunicyjne do Raków
Od sojusznika do kata
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Najpierw „Sonda”, później promocja
Preselekcja u komandosów
Spełniliśmy swój obowiązek
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przysięga śląskich terytorialsów
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Pułaski” wrócił do kraju
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Zielonka dla Patriotów
Desant z transportowca-giganta
Rivalry on Closed Sea
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Czarny odchodzi do cywila
A Torn Subcontinent
Jedna misja, jeden zespół
Warszawa walczy, wracamy
A Wave of Alliances
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Przez krew zdobyty Śląsk
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Rozpoczynamy nową erę
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Sprawdzają Brutusa
Amerykańska przyszłość WZL
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO