moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niechaj pamięć o nich nigdy nie zaginie

W dniach 8-9 września w belgijskim Maldegem odbyły się uroczystości poświęcone pamięci kanadyjskich, polskich i brytyjskich żołnierzy walczących w 1944 roku o wyzwolenie Flandrii.

W niedzielę, 9 września, na Kanadyjskim Cmentarzu Wojennym zgromadzili się weterani II wojny światowej, mieszkańcy Maldegem, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz żołnierze z Kanady, Polski, Wielkiej Brytanii wraz z rodzinami. Na tej zorganizowanej przez lokalne władze imprezie obecni byli m.in.: przedstawiciel belgijskiej rodziny królewskiej, senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, Artur Orzechowski, ambasador RP w Królestwie Belgii, Joanna Doberszyc-Toulsaly, zastępca ambasadora. Na uroczystość przybyli także polscy żołnierze służący aktualnie w belgijskim Mons w Naczelnym Dowództwie Sił Połączonych NATO w Europie (SHAPE) na czele z płk. Wojciechem Ozgą, Polskim Narodowym Przedstawicielem Wojskowym przy SHAPE, któremu towarzyszyli płk Dominik Kamiński oraz kmdr por. Mariusz Mularczyk. Jak co roku na cmentarz przyjechała delegacja Polskiej Szkoły z Mons, wśród której znalazły się panie Joanna Jurkiewicz i Beata Śpiewak oraz uczniowie i rodzice.

W trakcie uroczystości wystąpiły belgijskie, kanadyjskie i polskie dzieci, które podzieliły się swoimi osobistymi odczuciami nawiązującymi do tragicznych czasów II wojny światowej. Modlitwę za poległych żołnierzy zmówił ks. ppłk Paweł Piontek. Głos zabrała również senator Anna Maria Anders, podkreślając wagę dbałości o pamięć bohaterów tamtych dni oraz to, że szczególnie w dzisiejszych czasach należy przypominać Europie o tym, co wydarzyło się w trakcie wojennej zawieruchy. - Niechaj pamięć o nich nigdy nie zaginie - zakończyła swoje wystąpienie senator Anders, wyrażając jednocześnie słowa najwyższego szacunku organizatorom uroczystości. Na zakończenie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wszystkich 1119 pochowanych na cmentarzu żołnierzy, a dzieci, trzymając się za ręce, utworzyły wokół monumentu symboliczny krąg pamięci.

Dzień wcześniej, 8 września kanadyjscy i polscy żołnierze wspólnie przemierzyli trasę 28-kilometrowego marszu zorganizowanego wokół Maldegem, w rejonach gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się walki. Na trasie złożono wiązanki kwiatów przy pomnikach upamiętniających alianckich wyzwolicieli Belgii. W rejonach marszu znajdowały się punkty, w których swoje obozowiska rozbili belgijscy rekonstruktorzy z czasów wojny. Przybycie kolumny marszowej na rynek miasta i uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym pamięci mieszkańców regionu, którzy zginęli w czasie II wojny światowej zakończyło imprezę. W marszu polską kadrę służącą w SHAPE reprezentowali: ppłk Andrzej Koźlik, ppłk Piotr Lewandowski, ppłk Artur Obrębski, ppłk Andrzej Płandowski oraz kmdr ppor. Piotr Sudzik.

Nasi żołnierze odwiedzili również mieszczące się w pobliskim Adegem „Canada-Poland War Museum”. Placówka została założone przez Gilberta van Landschoot po 50 latach od wyzwolenia Adegem. Skłoniła go do tego obietnica złożona umierającemu ojcu, który w czasie wojny udzielał pomocy ludziom ukrywającym się przed Gestapo. Ojciec - Maurits van Landschoot swoje ocalenie zawdzięczał polskim i kanadyjskim żołnierzom, którzy przybyli na czas, ratując mu życie. Syn zobowiązał się przed umierającym ojcem do pielęgnowania pamięci o tamtych bohaterach. Eksponaty do swojego muzeum Gilbert van Landschoot zbierał osobiście i, co warto podkreślić, wszystkie są oryginalne.

Tekst: ppłk Krzysztof Plażuk, SHAPE Communications Division

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Plażuk, arch. uczestników marszu

dodaj komentarz

komentarze


„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Sukcesy biegających żołnierzy
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Ducha nie wolno tracić
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Miliony na badania amunicji
Żołnierski dar serca
Wodowanie „Artemisa”
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Rozgrywka Stalina
Szef NATO w Warszawie
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Region Without a Key
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Podpułkownik „Sokole Oko”
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
„Sophia” z nową zmianą
Panie bez taryfy ulgowej
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Leopards in a Trap
Alarm dla Jastrzębi
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Bliski Wschód. Region bez klucza
Tarcza przeciwko agresji
Kampania wyborcza poza armią
Kurier podziemnego państwa
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Bohater Yoga
Remont „Piasta” na finiszu
Tryumf w cieniu Jałty
Szczęśliwa trzynastka
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Wojna w świętym mieście, epilog
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Zgrupowanie przed defiladą
Cel – bezpieczna Europa
Irackie zapiski gen. Bieńka
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Leopardy w pułapce
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Czołgi błota się nie boją
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO