moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niechaj pamięć o nich nigdy nie zaginie

W dniach 8-9 września w belgijskim Maldegem odbyły się uroczystości poświęcone pamięci kanadyjskich, polskich i brytyjskich żołnierzy walczących w 1944 roku o wyzwolenie Flandrii.

W niedzielę, 9 września, na Kanadyjskim Cmentarzu Wojennym zgromadzili się weterani II wojny światowej, mieszkańcy Maldegem, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz żołnierze z Kanady, Polski, Wielkiej Brytanii wraz z rodzinami. Na tej zorganizowanej przez lokalne władze imprezie obecni byli m.in.: przedstawiciel belgijskiej rodziny królewskiej, senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, Artur Orzechowski, ambasador RP w Królestwie Belgii, Joanna Doberszyc-Toulsaly, zastępca ambasadora. Na uroczystość przybyli także polscy żołnierze służący aktualnie w belgijskim Mons w Naczelnym Dowództwie Sił Połączonych NATO w Europie (SHAPE) na czele z płk. Wojciechem Ozgą, Polskim Narodowym Przedstawicielem Wojskowym przy SHAPE, któremu towarzyszyli płk Dominik Kamiński oraz kmdr por. Mariusz Mularczyk. Jak co roku na cmentarz przyjechała delegacja Polskiej Szkoły z Mons, wśród której znalazły się panie Joanna Jurkiewicz i Beata Śpiewak oraz uczniowie i rodzice.

W trakcie uroczystości wystąpiły belgijskie, kanadyjskie i polskie dzieci, które podzieliły się swoimi osobistymi odczuciami nawiązującymi do tragicznych czasów II wojny światowej. Modlitwę za poległych żołnierzy zmówił ks. ppłk Paweł Piontek. Głos zabrała również senator Anna Maria Anders, podkreślając wagę dbałości o pamięć bohaterów tamtych dni oraz to, że szczególnie w dzisiejszych czasach należy przypominać Europie o tym, co wydarzyło się w trakcie wojennej zawieruchy. - Niechaj pamięć o nich nigdy nie zaginie - zakończyła swoje wystąpienie senator Anders, wyrażając jednocześnie słowa najwyższego szacunku organizatorom uroczystości. Na zakończenie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wszystkich 1119 pochowanych na cmentarzu żołnierzy, a dzieci, trzymając się za ręce, utworzyły wokół monumentu symboliczny krąg pamięci.

REKLAMA

Dzień wcześniej, 8 września kanadyjscy i polscy żołnierze wspólnie przemierzyli trasę 28-kilometrowego marszu zorganizowanego wokół Maldegem, w rejonach gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się walki. Na trasie złożono wiązanki kwiatów przy pomnikach upamiętniających alianckich wyzwolicieli Belgii. W rejonach marszu znajdowały się punkty, w których swoje obozowiska rozbili belgijscy rekonstruktorzy z czasów wojny. Przybycie kolumny marszowej na rynek miasta i uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym pamięci mieszkańców regionu, którzy zginęli w czasie II wojny światowej zakończyło imprezę. W marszu polską kadrę służącą w SHAPE reprezentowali: ppłk Andrzej Koźlik, ppłk Piotr Lewandowski, ppłk Artur Obrębski, ppłk Andrzej Płandowski oraz kmdr ppor. Piotr Sudzik.

Nasi żołnierze odwiedzili również mieszczące się w pobliskim Adegem „Canada-Poland War Museum”. Placówka została założone przez Gilberta van Landschoot po 50 latach od wyzwolenia Adegem. Skłoniła go do tego obietnica złożona umierającemu ojcu, który w czasie wojny udzielał pomocy ludziom ukrywającym się przed Gestapo. Ojciec - Maurits van Landschoot swoje ocalenie zawdzięczał polskim i kanadyjskim żołnierzom, którzy przybyli na czas, ratując mu życie. Syn zobowiązał się przed umierającym ojcem do pielęgnowania pamięci o tamtych bohaterach. Eksponaty do swojego muzeum Gilbert van Landschoot zbierał osobiście i, co warto podkreślić, wszystkie są oryginalne.

Tekst: ppłk Krzysztof Plażuk, SHAPE Communications Division

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Plażuk, arch. uczestników marszu

dodaj komentarz

komentarze


Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Polscy generałowie w strukturach NATO
Pilot z precyzją chirurga
Album na urodziny „Łuka”
Playing the World
Militaria z morskiego dna
See You On The Mat
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
„Sophia” do końca marca
Lekcja zimowego przetrwania
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Antoś, symbol Lwowa
W Brukseli o bezpieczeństwie
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Proobronna „Anakonda”
Bal na rzecz weteranów
ORP „Drużno” po nowemu
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Testament geopolityczny prezydenta
Klątwa czarnego złota
Powrót lekkich czołgów w US Army
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Polskie święta na misjach
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Zrobiłem to, co do mnie należało
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Centrum w zawieszeniu
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Widzimy się na macie
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
„Snipy” to oczy...
Curse of the Black Gold
Morze niezgody
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Granice są po to, by je przekraczać
Cel – bezpieczna Europa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Czarter samolotów dla VIP-ów
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Technologiczne inwestycje HSW
Cybernetyczna foka lustruje dno
13 Desperadoes
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Panie bez taryfy ulgowej
Poszukiwana Harpia
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO