moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niechaj pamięć o nich nigdy nie zaginie

W dniach 8-9 września w belgijskim Maldegem odbyły się uroczystości poświęcone pamięci kanadyjskich, polskich i brytyjskich żołnierzy walczących w 1944 roku o wyzwolenie Flandrii.

W niedzielę, 9 września, na Kanadyjskim Cmentarzu Wojennym zgromadzili się weterani II wojny światowej, mieszkańcy Maldegem, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz żołnierze z Kanady, Polski, Wielkiej Brytanii wraz z rodzinami. Na tej zorganizowanej przez lokalne władze imprezie obecni byli m.in.: przedstawiciel belgijskiej rodziny królewskiej, senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, Artur Orzechowski, ambasador RP w Królestwie Belgii, Joanna Doberszyc-Toulsaly, zastępca ambasadora. Na uroczystość przybyli także polscy żołnierze służący aktualnie w belgijskim Mons w Naczelnym Dowództwie Sił Połączonych NATO w Europie (SHAPE) na czele z płk. Wojciechem Ozgą, Polskim Narodowym Przedstawicielem Wojskowym przy SHAPE, któremu towarzyszyli płk Dominik Kamiński oraz kmdr por. Mariusz Mularczyk. Jak co roku na cmentarz przyjechała delegacja Polskiej Szkoły z Mons, wśród której znalazły się panie Joanna Jurkiewicz i Beata Śpiewak oraz uczniowie i rodzice.

W trakcie uroczystości wystąpiły belgijskie, kanadyjskie i polskie dzieci, które podzieliły się swoimi osobistymi odczuciami nawiązującymi do tragicznych czasów II wojny światowej. Modlitwę za poległych żołnierzy zmówił ks. ppłk Paweł Piontek. Głos zabrała również senator Anna Maria Anders, podkreślając wagę dbałości o pamięć bohaterów tamtych dni oraz to, że szczególnie w dzisiejszych czasach należy przypominać Europie o tym, co wydarzyło się w trakcie wojennej zawieruchy. - Niechaj pamięć o nich nigdy nie zaginie - zakończyła swoje wystąpienie senator Anders, wyrażając jednocześnie słowa najwyższego szacunku organizatorom uroczystości. Na zakończenie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wszystkich 1119 pochowanych na cmentarzu żołnierzy, a dzieci, trzymając się za ręce, utworzyły wokół monumentu symboliczny krąg pamięci.

REKLAMA

Dzień wcześniej, 8 września kanadyjscy i polscy żołnierze wspólnie przemierzyli trasę 28-kilometrowego marszu zorganizowanego wokół Maldegem, w rejonach gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się walki. Na trasie złożono wiązanki kwiatów przy pomnikach upamiętniających alianckich wyzwolicieli Belgii. W rejonach marszu znajdowały się punkty, w których swoje obozowiska rozbili belgijscy rekonstruktorzy z czasów wojny. Przybycie kolumny marszowej na rynek miasta i uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym pamięci mieszkańców regionu, którzy zginęli w czasie II wojny światowej zakończyło imprezę. W marszu polską kadrę służącą w SHAPE reprezentowali: ppłk Andrzej Koźlik, ppłk Piotr Lewandowski, ppłk Artur Obrębski, ppłk Andrzej Płandowski oraz kmdr ppor. Piotr Sudzik.

Nasi żołnierze odwiedzili również mieszczące się w pobliskim Adegem „Canada-Poland War Museum”. Placówka została założone przez Gilberta van Landschoot po 50 latach od wyzwolenia Adegem. Skłoniła go do tego obietnica złożona umierającemu ojcu, który w czasie wojny udzielał pomocy ludziom ukrywającym się przed Gestapo. Ojciec - Maurits van Landschoot swoje ocalenie zawdzięczał polskim i kanadyjskim żołnierzom, którzy przybyli na czas, ratując mu życie. Syn zobowiązał się przed umierającym ojcem do pielęgnowania pamięci o tamtych bohaterach. Eksponaty do swojego muzeum Gilbert van Landschoot zbierał osobiście i, co warto podkreślić, wszystkie są oryginalne.

Tekst: ppłk Krzysztof Plażuk, SHAPE Communications Division

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Plażuk, arch. uczestników marszu

dodaj komentarz

komentarze


Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Sokoły pola walki
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Rząd za kluczowymi zmianami
Mieliśmy oko nad Irakiem
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Zmiany w dodatkach służbowych
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cisi bohaterowie
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Terytorialsi w urzędach
Cios w domu wroga
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Abramsy i Bradleye w Polsce
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Szkoła Orląt będzie Akademią
MMA w Sokołowie Podlaskim
Prezydent Duda w Białym Domu
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Pretorianin
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Mastery wylądowały w Krzesinach
Trzeci wróg
„Sophia”: powrót do domu
Zmiany w ustawie o weteranach
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Dragoni ruszyli do boju
Strzały z Procy
Zmiany w zarządzie PGZ
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
The United States of America Have It Their Way
Pobiegną dla „Czarnego”
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Gwardziści z USA w Krzesinach
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Sopka do liftingu
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO