moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy Kierowca Roku 2018

Od 4 do 6 września w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu rywalizowali kierowcy o miano Najlepszego Kierowcy Sił Zbrojnych RP w 2018 roku.

Organizatorem konkursu było Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk. Jednym z nadrzędnych celów piętnastej edycji konkursu „Wojskowy Kierowca Roku 2018" było wyłonienie najlepszego kierowcy w klasyfikacji indywidualnej i najlepszej drużyny w klasyfikacji zespołowej, drogą eliminacji przeprowadzanych na poszczególnych etapach konkursu.

Rywalizacja wymagała od zawodników wszechstronnego przygotowania. Zmagania rozpoczęły się od testu teoretycznego obejmującego zagadnienia z przepisów ruchu drogowego, budowy i eksploatacji pojazdów mechanicznych, zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego oraz wiedzy ogólnej z bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

REKLAMA

Prawdziwa walka o bycie najlepszym wśród kierowców toczyła się na placu manewrowym. Slalom po wyznaczonym odcinku drogi samochodem terenowym typu Honker z zamocowaną przed maską podstawą utrzymującą „talerz” z piłką tenisowa na uwięzi, która nie miała prawa spaść, aby zawodnik uniknął punktów karnych, to naprawdę trudne wyzwanie. Slalom samochodem ciężarowo-terenowym marki Star 266 także wymagał od żołnierzy ogromnego skupienia oraz doskonałych umiejętności kierowania. Każde dotknięcie bramek lub ich przewrócenie skutkowało punktami karnymi. Do tego bardzo trudna konkurencja próby terenowej gdzie zawodnicy musieli pokonać pętle na której był do pokonania rozłożony most czołgowy BLG oraz ogromne wały i doły. Na pojeździe przed maską był zamocowany wysięgnik utrzymujący naczynie cylindryczne wypełnione wodą. Komisja sędziowska mierzyła po każdym przejeździe ilość wylanej wody. Im więcej wody poza pojemnikiem tym więcej punktów karnych. Wszystkie punkty karne były zamieniane na sekundy, które dodawane były do uzyskanego czasu przejazdu. Liczyła się więc nie tylko szybkość pokonania odcinka ale przede wszystkim dokładności i precyzja. W ostatnim zadaniu z jakim zmierzyli się zawodnicy należało zabezpieczyć miejsce wypadku, powiadomić odpowiednie służby medyczne pamiętając o procedurach, udzielić pomocy w postaci resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.

Rywalizacja toczyła się także o miano Wojskowego Kierowcy Motocykla Roku 2018. Motocykliści pokonywali trasę slalomu i tor przeszkód.

Na koniec zmagań jeszcze konkurencja zespołowa. Sześć drużyn reprezentujących: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i Obronę Terytorialną pokonywało na czas trasę naszpikowaną zadaniami do wykonania. Piłowanie drewna, przenoszenie kanistrów, toczenie kół, wymiana koła w samochodzie ciężarowo-terenowym Star 266, samowyciąganie prze użyciu wyciągarki, czy przepychanie samochodu terenowego Honker, wymagały niezwykłego zgrania drużyny i wzajemnego motywowania do działania.

Po zaciętej, ale prowadzonej w duchu koleżeństwa i wzajemnej pomocy rywalizacji, wyniki ogłosił Sędzia Główny konkursu ppłk Ryszard Ociesa. Miano najlepszego „Wojskowego Kierowcy Roku 2018” uzyskał kpr. Paweł Szymański z JW 4092 Wałcz / WL. Drugie miejsce wywalczył st. kpr. Krzysztof Wroński z CPSP Ustka / SP, trzecie miejsce zajął st. szer. Maciej Milas z JW 5889 Stargard / WL. Medale, puchary, dyplomy oraz nagrody wręczył Zastępca Szefa Logistyki Inspektoratu Wsparcia SZRP płk Maciej Siudak przedstawiciel Zarządu Logistyki - P4 SG WP płk Dariusz Nawrot.

W klasyfikacji indywidualnej w konkursie „Wojskowy Kierowca Motocykla Roku 2018” pierwsze miejsce uzyskał st. chor. Marek Kurzawiński z OŻW Szczecin / ŻW, drugie miejsce wywalczył st. sierż. Grzegorz Marfiak z OŻW Kraków / ŻW, trzecie zajął st. chor. Dariusz Marzejon z OŻW Elbląg / ŻW

W klasyfikacji zespołowej „Wojskowa Drużyna Roku 2018”, pierwsze miejsce zajęładrużynaz Dowództwa Garnizonu Warszawa, drugie z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, trzecie z Sił Powietrznych.

Przyznano także nagrody za pierwsze miejsca w poszczególnych konkurencjach indywidualnych:

zwrotność na samochodzie HONKER – st. kpr. Krzysztof Wroński
slalom na samochodzie STAR 266 – sierż. Arkadiusz Nabzdych
jazda terenowa na samochodzie STAR 266 – st. szer. Maciej Milas
slalom na motocyklu YAMAHA – st. chor. Marek Kurzawiński
tor przeszkód na motocyklu YAMAHA – kpr. Rafał Szczepaniak
pierwsza pomoc ofiarom wypadku drogowego - plut. Krzysztof Pilarski
drużynowo – Dowództwo Garnizonu Warszawa
za wykazanie wysokich umiejętności i profesjonalizmu w konkurencji „Pierwsza pomoc ofiarom wypadku drogowego” Szef Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk płk Adam Słodczyk przyznał puchar dla kpr. Artura Zdziarka

Szef Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk przyznał również puchar za zajęcie IV miejsca w konkurencji zespołowej dla zespołu Wojsk Lądowych.

Tekst: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz

red. PZ

autor zdjęć: Jacek Mizgała

dodaj komentarz

komentarze


13 Desperadoes
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Bal na rzecz weteranów
Widzimy się na macie
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
ORP „Drużno” po nowemu
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Centrum w zawieszeniu
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Poszukiwana Harpia
Zrobiłem to, co do mnie należało
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Proobronna „Anakonda”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Testament geopolityczny prezydenta
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Album na urodziny „Łuka”
Lekcja zimowego przetrwania
Technologiczne inwestycje HSW
Polskie święta na misjach
Franciszek Jach – pilot z fantazją
W Brukseli o bezpieczeństwie
Panie bez taryfy ulgowej
Pilot z precyzją chirurga
Morze niezgody
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Klątwa czarnego złota
Powrót lekkich czołgów w US Army
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Cybernetyczna foka lustruje dno
Polscy generałowie w strukturach NATO
Więcej pieniędzy dla kombatantów
„Snipy” to oczy...
Playing the World
Granice są po to, by je przekraczać
Antoś, symbol Lwowa
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Cel – bezpieczna Europa
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Militaria z morskiego dna
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Czarter samolotów dla VIP-ów
Curse of the Black Gold
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
See You On The Mat
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
„Sophia” do końca marca
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO