moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy Kierowca Roku 2018

Od 4 do 6 września w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu rywalizowali kierowcy o miano Najlepszego Kierowcy Sił Zbrojnych RP w 2018 roku.

Organizatorem konkursu było Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk. Jednym z nadrzędnych celów piętnastej edycji konkursu „Wojskowy Kierowca Roku 2018" było wyłonienie najlepszego kierowcy w klasyfikacji indywidualnej i najlepszej drużyny w klasyfikacji zespołowej, drogą eliminacji przeprowadzanych na poszczególnych etapach konkursu.

Rywalizacja wymagała od zawodników wszechstronnego przygotowania. Zmagania rozpoczęły się od testu teoretycznego obejmującego zagadnienia z przepisów ruchu drogowego, budowy i eksploatacji pojazdów mechanicznych, zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego oraz wiedzy ogólnej z bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Prawdziwa walka o bycie najlepszym wśród kierowców toczyła się na placu manewrowym. Slalom po wyznaczonym odcinku drogi samochodem terenowym typu Honker z zamocowaną przed maską podstawą utrzymującą „talerz” z piłką tenisowa na uwięzi, która nie miała prawa spaść, aby zawodnik uniknął punktów karnych, to naprawdę trudne wyzwanie. Slalom samochodem ciężarowo-terenowym marki Star 266 także wymagał od żołnierzy ogromnego skupienia oraz doskonałych umiejętności kierowania. Każde dotknięcie bramek lub ich przewrócenie skutkowało punktami karnymi. Do tego bardzo trudna konkurencja próby terenowej gdzie zawodnicy musieli pokonać pętle na której był do pokonania rozłożony most czołgowy BLG oraz ogromne wały i doły. Na pojeździe przed maską był zamocowany wysięgnik utrzymujący naczynie cylindryczne wypełnione wodą. Komisja sędziowska mierzyła po każdym przejeździe ilość wylanej wody. Im więcej wody poza pojemnikiem tym więcej punktów karnych. Wszystkie punkty karne były zamieniane na sekundy, które dodawane były do uzyskanego czasu przejazdu. Liczyła się więc nie tylko szybkość pokonania odcinka ale przede wszystkim dokładności i precyzja. W ostatnim zadaniu z jakim zmierzyli się zawodnicy należało zabezpieczyć miejsce wypadku, powiadomić odpowiednie służby medyczne pamiętając o procedurach, udzielić pomocy w postaci resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.

Rywalizacja toczyła się także o miano Wojskowego Kierowcy Motocykla Roku 2018. Motocykliści pokonywali trasę slalomu i tor przeszkód.

Na koniec zmagań jeszcze konkurencja zespołowa. Sześć drużyn reprezentujących: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i Obronę Terytorialną pokonywało na czas trasę naszpikowaną zadaniami do wykonania. Piłowanie drewna, przenoszenie kanistrów, toczenie kół, wymiana koła w samochodzie ciężarowo-terenowym Star 266, samowyciąganie prze użyciu wyciągarki, czy przepychanie samochodu terenowego Honker, wymagały niezwykłego zgrania drużyny i wzajemnego motywowania do działania.

Po zaciętej, ale prowadzonej w duchu koleżeństwa i wzajemnej pomocy rywalizacji, wyniki ogłosił Sędzia Główny konkursu ppłk Ryszard Ociesa. Miano najlepszego „Wojskowego Kierowcy Roku 2018” uzyskał kpr. Paweł Szymański z JW 4092 Wałcz / WL. Drugie miejsce wywalczył st. kpr. Krzysztof Wroński z CPSP Ustka / SP, trzecie miejsce zajął st. szer. Maciej Milas z JW 5889 Stargard / WL. Medale, puchary, dyplomy oraz nagrody wręczył Zastępca Szefa Logistyki Inspektoratu Wsparcia SZRP płk Maciej Siudak przedstawiciel Zarządu Logistyki - P4 SG WP płk Dariusz Nawrot.

W klasyfikacji indywidualnej w konkursie „Wojskowy Kierowca Motocykla Roku 2018” pierwsze miejsce uzyskał st. chor. Marek Kurzawiński z OŻW Szczecin / ŻW, drugie miejsce wywalczył st. sierż. Grzegorz Marfiak z OŻW Kraków / ŻW, trzecie zajął st. chor. Dariusz Marzejon z OŻW Elbląg / ŻW

W klasyfikacji zespołowej „Wojskowa Drużyna Roku 2018”, pierwsze miejsce zajęładrużynaz Dowództwa Garnizonu Warszawa, drugie z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, trzecie z Sił Powietrznych.

Przyznano także nagrody za pierwsze miejsca w poszczególnych konkurencjach indywidualnych:

zwrotność na samochodzie HONKER – st. kpr. Krzysztof Wroński
slalom na samochodzie STAR 266 – sierż. Arkadiusz Nabzdych
jazda terenowa na samochodzie STAR 266 – st. szer. Maciej Milas
slalom na motocyklu YAMAHA – st. chor. Marek Kurzawiński
tor przeszkód na motocyklu YAMAHA – kpr. Rafał Szczepaniak
pierwsza pomoc ofiarom wypadku drogowego - plut. Krzysztof Pilarski
drużynowo – Dowództwo Garnizonu Warszawa
za wykazanie wysokich umiejętności i profesjonalizmu w konkurencji „Pierwsza pomoc ofiarom wypadku drogowego” Szef Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk płk Adam Słodczyk przyznał puchar dla kpr. Artura Zdziarka

Szef Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk przyznał również puchar za zajęcie IV miejsca w konkurencji zespołowej dla zespołu Wojsk Lądowych.

Tekst: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz

red. PZ

autor zdjęć: Jacek Mizgała

dodaj komentarz

komentarze


Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Leopardy w pułapce
Ducha nie wolno tracić
Żołnierski dar serca
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Rozgrywka Stalina
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wodowanie „Artemisa”
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Kurier podziemnego państwa
Bohater Yoga
Kampania wyborcza poza armią
Bliski Wschód. Region bez klucza
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Remont „Piasta” na finiszu
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Panie bez taryfy ulgowej
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Tarcza przeciwko agresji
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Leopards in a Trap
Szczęśliwa trzynastka
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Podpułkownik „Sokole Oko”
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Irackie zapiski gen. Bieńka
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Zgrupowanie przed defiladą
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
„Sophia” z nową zmianą
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Alarm dla Jastrzębi
Sukcesy biegających żołnierzy
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Tryumf w cieniu Jałty
Miliony na badania amunicji
Szef NATO w Warszawie
Cel – bezpieczna Europa
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Czołgi błota się nie boją
Wojna w świętym mieście, epilog
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Region Without a Key

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO