moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie poligonowe czas zacząć

W poniedziałek, 10 września 2018 roku, żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej stanęli w Wędrzynie na apelu rozpoczynającym szkolenie poligonowe.

Kawalerzyści ze Świętoszowa do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie przybyli w minionym tygodniu. Przez kilka dni żołnierze i ich sprzęt przemieszczali się do docelowego miejsca wrześniowego szkolenia transportem kolejowym oraz drogowym. Czas rocznych urlopów wypoczynkowych dobiegł końca. Żołnierze wypoczęci i pełni chęci rozpoczną kolejne szkolenie, którego zwieńczeniem na wędrzyńskim poligonie będzie ćwiczenie batalionu zmechanizowanego pod kryptonimem Karakal-18.

W kilkutygodniowym szkoleniu poligonowym biorą udział w zasadzie wszystkie pododdziały pancernej brygady. Żołnierze w tym czasie będą doskonalić swoje umiejętności w oparciu o strukturę oraz obiekty dostępne w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Pancerniacy ze Świętoszowa do szkolenia wykorzystają budynki znajdujące się w Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym, gdzie realizować będą zajęcia z taktyki. Ponadto żołnierze odbędą liczne strzelania, zarówno z broni osobistej, jak i wozów bojowych. Każdy pododdział obecny na szkoleniu poligonowym spędzi też wiele godzin na pasie taktycznym, wykonując zadania zgodnie ze specyfiką swoich pododdziałów. Nie wolno oczywiście zapominać o tych, którzy zadbają o to, aby szkolącym się żołnierzom niczego nie brakowało. Mowa tutaj o pododdziałach zabezpieczenia, których żołnierze dołożą wszelkich starań, żeby ich szkolący się koledzy nie musieli się martwić o posiłki, sprawność sprzętu czy odpowiednie warunki bytowe. Zmechanizowani, czołgiści, saperzy, artylerzyści, przeciwlotnicy, logistycy – żołnierze wszystkich specjalności po intensywnym szkoleniu wrócą do macierzystej jednostki w pierwszym tygodniu października.

Na poniedziałkowym apelu w Wędrzynie dowódcę 10 Brygady Kawalerii Pancernej reprezentował pułkownik Zbigniew Śliżewski. Zastępca dowódcy świętoszowskiej jednostki zwrócił się do żołnierzy słowami: – Jest to bardzo ważny moment w tym roku, jeśli chodzi o naszą brygadę, ponieważ jest to jedno z większych od dłuższego czasu zgrupowań poligonowych w tym właśnie miejscu. Dzisiejszy apel oficjalnie rozpoczyna szkolenie na wędrzyńskim poligonie. Zwracam się do Was, żebyście w maksymalnym stopniu wykorzystali możliwości szkoleniowe obiektów, zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Zdaję sobie sprawę, że wysiłek w najbliższym czasie będzie duży. Jestem jednak przekonany, że żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej potwierdzą swój wysoki poziom umiejętności taktycznych oraz zdolność ogniową.

Na apelu zostały szczegółowo przedstawione zasady, które będą obowiązywały żołnierzy przez najbliższe kilka tygodni. Wyznaczeni żołnierze omówili zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową, przepisami bezpieczeństwa, zabezpieczeniem medycznym czy ochroną środowiska.

Wrześniowe szkolenie poligonowe będzie dla żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej czasem wytężonej pracy zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Każdy pododdział będzie realizował szkolenie według odrębnego planu, zgodnie z obowiązującymi Programami Szkolenia. Nie oznacza to jednak, że pododdziały będą szkolić się oddzielnie. Podczas szkolenia w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie doskonalony będzie proces synergii pomiędzy poszczególnymi pododdziałami. Wspólne działanie jest niezbędne do osiągnięcia założonego celu.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o bezpieczeństwie
Deputowani z USA murem za NATO
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Ramię w ramię z pogranicznikami
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Cel: bezpieczny dowódca
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Bałtyk. Okno na świat
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Panie bez taryfy ulgowej
Patagonia Does not Forgive Mistakes
„Bull Run” po raz ósmy
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Sądny dzień Parośli
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
IPN zidentyfikował ofiary UPA
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
Na straży historii
Diabły po Żelaznych Koniach
Boeing walczy o Harpię
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Testament geopolityczny prezydenta
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Pokonać strach przed ogniem
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Cel – bezpieczna Europa
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Zwiad w miejskiej dżungli
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Peaceful Pretexts of Putin
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Podwójne zamrożenie
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Macedonia Północna w drodze do NATO
75 lat od akcji „Kutschera”
Obrady NATO w Brukseli
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Najlepsi z najlepszych
Wsparcie na czterech łapach
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Wypływamy na prostą
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Podchorążowie na zimowym survivalu
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
O honor Polski walczącej
Misja jest święta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Służyć i towarzyszyć
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO