moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie poligonowe czas zacząć

W poniedziałek, 10 września 2018 roku, żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej stanęli w Wędrzynie na apelu rozpoczynającym szkolenie poligonowe.

Kawalerzyści ze Świętoszowa do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie przybyli w minionym tygodniu. Przez kilka dni żołnierze i ich sprzęt przemieszczali się do docelowego miejsca wrześniowego szkolenia transportem kolejowym oraz drogowym. Czas rocznych urlopów wypoczynkowych dobiegł końca. Żołnierze wypoczęci i pełni chęci rozpoczną kolejne szkolenie, którego zwieńczeniem na wędrzyńskim poligonie będzie ćwiczenie batalionu zmechanizowanego pod kryptonimem Karakal-18.

W kilkutygodniowym szkoleniu poligonowym biorą udział w zasadzie wszystkie pododdziały pancernej brygady. Żołnierze w tym czasie będą doskonalić swoje umiejętności w oparciu o strukturę oraz obiekty dostępne w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Pancerniacy ze Świętoszowa do szkolenia wykorzystają budynki znajdujące się w Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym, gdzie realizować będą zajęcia z taktyki. Ponadto żołnierze odbędą liczne strzelania, zarówno z broni osobistej, jak i wozów bojowych. Każdy pododdział obecny na szkoleniu poligonowym spędzi też wiele godzin na pasie taktycznym, wykonując zadania zgodnie ze specyfiką swoich pododdziałów. Nie wolno oczywiście zapominać o tych, którzy zadbają o to, aby szkolącym się żołnierzom niczego nie brakowało. Mowa tutaj o pododdziałach zabezpieczenia, których żołnierze dołożą wszelkich starań, żeby ich szkolący się koledzy nie musieli się martwić o posiłki, sprawność sprzętu czy odpowiednie warunki bytowe. Zmechanizowani, czołgiści, saperzy, artylerzyści, przeciwlotnicy, logistycy – żołnierze wszystkich specjalności po intensywnym szkoleniu wrócą do macierzystej jednostki w pierwszym tygodniu października.

REKLAMA

Na poniedziałkowym apelu w Wędrzynie dowódcę 10 Brygady Kawalerii Pancernej reprezentował pułkownik Zbigniew Śliżewski. Zastępca dowódcy świętoszowskiej jednostki zwrócił się do żołnierzy słowami: – Jest to bardzo ważny moment w tym roku, jeśli chodzi o naszą brygadę, ponieważ jest to jedno z większych od dłuższego czasu zgrupowań poligonowych w tym właśnie miejscu. Dzisiejszy apel oficjalnie rozpoczyna szkolenie na wędrzyńskim poligonie. Zwracam się do Was, żebyście w maksymalnym stopniu wykorzystali możliwości szkoleniowe obiektów, zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Zdaję sobie sprawę, że wysiłek w najbliższym czasie będzie duży. Jestem jednak przekonany, że żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej potwierdzą swój wysoki poziom umiejętności taktycznych oraz zdolność ogniową.

Na apelu zostały szczegółowo przedstawione zasady, które będą obowiązywały żołnierzy przez najbliższe kilka tygodni. Wyznaczeni żołnierze omówili zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową, przepisami bezpieczeństwa, zabezpieczeniem medycznym czy ochroną środowiska.

Wrześniowe szkolenie poligonowe będzie dla żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej czasem wytężonej pracy zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Każdy pododdział będzie realizował szkolenie według odrębnego planu, zgodnie z obowiązującymi Programami Szkolenia. Nie oznacza to jednak, że pododdziały będą szkolić się oddzielnie. Podczas szkolenia w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie doskonalony będzie proces synergii pomiędzy poszczególnymi pododdziałami. Wspólne działanie jest niezbędne do osiągnięcia założonego celu.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Cisi bohaterowie
Terytorialsi w urzędach
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
The United States of America Have It Their Way
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
„Sophia”: powrót do domu
Zmiany w zarządzie PGZ
Strzały z Procy
Sopka do liftingu
MMA w Sokołowie Podlaskim
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Sokoły pola walki
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Gwardziści z USA w Krzesinach
Abramsy i Bradleye w Polsce
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Mastery wylądowały w Krzesinach
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Pobiegną dla „Czarnego”
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Prezydent Duda w Białym Domu
Zmiany w ustawie o weteranach
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Zmiany w dodatkach służbowych
Rząd za kluczowymi zmianami
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pretorianin
Dragoni ruszyli do boju
Trzeci wróg
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Mieliśmy oko nad Irakiem
Cios w domu wroga
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Szkoła Orląt będzie Akademią
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO