moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów

Zaledwie pół sekundy zabrakło kapralowi Marcinowi Lewandowskiemu do wygrania cyklu Diamentowej Ligi. W finale zawodów reprezentant bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego zajął w biegu na 800 m drugie miejsce. Wyprzedził go Kenijczyk Emmanuel Kipkurui Korir. W rywalizacji tyczkarzy natomiast szóstą lokatę wywalczył st. szer. Paweł Wojciechowski.

Tegoroczny finał Diamentowej Ligi rozegrał się w Brukseli. Rywalizacja o diamenty w biegu na 800 m trzymała w napięciu do ostatniej chwili. Pierwsze 400 m najszybciej pokonał (w 51,10 s) Kenijczyk Wyclife Kinyamal. Jednak drugie okrążenie bardzo szybko rozpoczął Polak. Marcin Lewandowski objął prowadzenie. 600 m przebiegł jako pierwszy, w czasie 1 min 18,42 s. Niestety, nie udało mu się obronić pozycji lidera do końca biegu. Wyprzedził go o 0,49 s Kenijczyk Emmanuel Kipkurui Korir. O drugie miejsce Lewandowski stoczył zacięty pojedynek z Fergusonem Rotichem (zawodnik z Kenii). Z tej rywalizacji zwycięsko wyszedł Polak, który był szybszy o 0,07 s. Czwarty był Brytyjczyk Jake Wightman, a piąty Amerykanin Clayton Murphy.

Kapral Marcin Lewandowski po raz drugi z rzędu w finale Diamentowej Ligi wywalczył drugą lokatę. Przed rokiem diamenty odebrał mu Nijel Amos z Botswany. W tym roku jednak w ogóle nie było pewne, czy lekkoatlecie z bydgoskiego WZS uda się zakwalifikować do finałowej rozgrywki w Brukseli. Z powodu kontuzji nie mógł bowiem przez blisko dwa miesiące trenować i walczyć o punkty we wszystkich mityngach eliminacyjnych Diamentowej Ligi. W sumie zdobył dziesięć punktów: sześć za trzecie miejsce w Szanghaju i cztery za piątą lokatę wywalczoną na ostatnim z sześciu mityngów klasyfikacyjnych w Birmingham.    Ostatecznie eliminacje zakończył na dziesiątej pozycji. Do finału kwalifikowało się ośmiu pierwszych zawodników. Na szczęście dla Lewandowskiego ze startu w Brukseli zrezygnowało dwóch sportowców: piąty w klasyfikacji Adam Kszczot i siódmy Elijah Manangoi. Ich miejsce mogli zająć biegacze sklasyfikowani w eliminacjach na pozycjach dziewiątej i dziesiątej, czyli Lewandowski i burundyjski lekkoatleta Antoine Gakeme.

W finałowych zawodach Diamentowej Ligi w Brukseli wystąpił również st. szer. Paweł Wojciechowski, kolega Marcina Lewandowskiego z bydgoskiego WZS. Tyczkarz z Bydgoszczy z wynikiem 5,68 m zajął szóstą lokatę. Diamenty wywalczył Rosjanin Timur Morgunow, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,93 m. Drugie miejsce wywalczył Amerykanin Sam Kendricks (z wynikiem 5,88 m), trzecie Kanadyjczyk  Shawnacy Barber (5,83 m), czwarte Polak Piotr Lisek (5,78 m), a piąte Francuz Renaud Lavillenie (5,73 m).

Finałowe zawody w Brukseli zakończyły dziewiątą edycję Diamentowej Ligi. Wyścig po diamenty zastąpił w programie elitarnych mityngów Złotą Ligę. Przez pierwsze siedem edycji Diamentowej Ligi główną nagrodę za zwycięstwo w 32 konkurencjach – diamenty o wartości 80 tys. dolarów – zdobywali zawodnicy, którzy w mityngach eliminacyjnych i finałowym zdobyli najwięcej punktów. Od zeszłego roku reguły rywalizacji zostały zmienione. Zwycięzcami cyklu imprez zostali ci, którzy wywalczyli awans do finału i pokonali w nim wszystkich konkurentów – punkty z eliminacji nie były liczone do końcowej klasyfikacji. Jedynym Polakiem w historii Diamentowej Ligi, który zdobył czterokaratowe diamenty, był plut. Piotr Małachowski. Dyskobol z wrocławskiego WZS i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław był najlepszym zawodnikiem cyklu cztery razy: w 2010, 2014, 2015 i 2016 roku.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szydlowski/Forum

dodaj komentarz

komentarze


Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Cel – bezpieczna Europa
Miliony na badania amunicji
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Leopards in a Trap
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Zgrupowanie przed defiladą
Remont „Piasta” na finiszu
Żołnierski dar serca
Alarm dla Jastrzębi
Tarcza przeciwko agresji
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Rozgrywka Stalina
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Bohater Yoga
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Podpułkownik „Sokole Oko”
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Tryumf w cieniu Jałty
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Wodowanie „Artemisa”
Wojna w świętym mieście, epilog
Czołgi błota się nie boją
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Kampania wyborcza poza armią
Panie bez taryfy ulgowej
Szczęśliwa trzynastka
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Ducha nie wolno tracić
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Kurier podziemnego państwa
Leopardy w pułapce
Szef NATO w Warszawie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Bliski Wschód. Region bez klucza
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Sukcesy biegających żołnierzy
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Region Without a Key
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
„Sophia” z nową zmianą

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO