moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w dodatkach służbowych

Średnio do 150 zł więcej dodatku służbowego otrzymają żołnierze pełniący służbę w Pułku Reprezentacyjnym WP. Zmiana związana jest z przeformowaniem tej jednostki. Na zwiększenie dodatku będzie też mogła liczyć duża grupa prawników, w tym  referenci pracujący w komórkach organizacyjnych MON. Projekt zmian przepisów trafił do uzgodnień międzyresortowych.

MON przygotował nowelizację rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Propozycje zmian dotyczą dodatków służbowych, czyli należności, które żołnierze otrzymują w związku z zajmowaniem danego stanowiska lub służbą w konkretnej jednostce wojskowej.

Nowelizacja dotyczy m.in. żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego. Jednostka powstała 1 kwietnia 2018 roku z połączenia Batalionu Reprezentacyjnego WP i Orkiestry Wojskowej w Warszawie

REKLAMA

Obecnie żołnierze zawodowi są uprawnieni do otrzymywania dodatku służbowego w wysokości maksymalnie do 300 zł. MON chce jednak podnieść tę kwotę, uzasadniając to przeformowaniem Batalionu Reprezentacyjnego WP w większą strukturę organizacyjną. „W celu zachowania dotychczasowych proporcji wysokości dodatku służbowego pomiędzy poszczególnymi zhierarchizowanymi stanowiskami służbowymi niezbędne jest podwyższenie maksymalnej wysokości dodatku”, czytamy w projekcie rozporządzenia.

Jeśli zatem zmiany zaproponowane przez MON wejdą w życie, kwota dodatku wzrośnie – maksymalnie będzie on mógł wynieść 450 zł. Co więcej, w wyniku połączenia jednostek więcej żołnierzy będzie uprawnionych do otrzymywania dodatku. – W batalionie dodatek otrzymywali żołnierze kompanii reprezentacyjnych i orkiestry. W pułku dostanie go o 117 żołnierzy więcej, gdyż objęci nim zostaną również ułani Szwadronu Kawalerii oraz oficerowie sztabu, którzy w równym stopniu do tej pory wypełniali zadania reprezentacyjne – mówi płk Leszek Szcześniak, dowódca Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Zgodnie z projektem żołnierze będą mogli otrzymać wyrównanie od 1 kwietnia 2018 r., czyli od momentu przeformowania batalionu w Pułk Reprezentacyjny.

Więcej też dla prawników

Proponowane przez MON zmiany dotyczą też żołnierzy pracujących na stanowiskach referentów prawnych. Obecnie ci, którzy służą na takich stanowiskach w jednostce wojskowej do szczebla dywizji, otrzymują dodatek w wysokości 150 zł, ci z dowództw rodzajów sił zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej – 300 zł, a referenci z komórek organizacyjnych MON – 450 zł.

Jednak żołnierze z dwóch pierwszych grup, którzy posiadają aktualne prawo wykonywania zawodu radcy prawnego lub ukończoną aplikację legislacyjną mają też prawo do zwiększenia otrzymywanego dodatku o kolejne 150 zł. Takiego prawa nie mają natomiast referenci z komórek organizacyjnych MON-u. „Wejście w życie proponowanych rozwiązań sprawi, że także oni zostaną objęci prawem do zwiększenia dodatków. Dotyczyć to będzie około 10 żołnierzy. Proponuje się wypłacenie im wyrównania dodatku od 1 stycznia 2018 roku”, czytamy w projekcie.

W projekcie rozporządzenia znalazła się także jedna porządkująca zmiana dotycząca wojsk specjalnych. Chodzi tu o żołnierzy uprawnionych do otrzymywania dodatków służbowych, pracujących w Inspektoracie Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Centrum Operacji Specjalnych w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Instytucje te zostały rozwiązane na początku 2018 r. Teraz zostaną więc wykreślone z rozporządzenia o dodatkach. Taki dodatek w wysokości 450 zł nadal będą otrzymywać żołnierze służący np. w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych. Projektowane przepisy dotyczą około 500 żołnierzy. Koszty zmian oszacowano na około 1,3 mln zł rocznie.

System dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych funkcjonuje w wielu armiach. Ma on na celu finansowe preferowanie tych żołnierzy, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: płk Artur Goławski

dodaj komentarz

komentarze


Panie bez taryfy ulgowej
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Granice są po to, by je przekraczać
Morze niezgody
Programy NATO dla ukraińskich saperów
W Brukseli o bezpieczeństwie
Militaria z morskiego dna
Polscy generałowie w strukturach NATO
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
„Snipy” to oczy...
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
See You On The Mat
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Playing the World
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Zrobiłem to, co do mnie należało
Cybernetyczna foka lustruje dno
Cel – bezpieczna Europa
Curse of the Black Gold
Czarter samolotów dla VIP-ów
Polskie święta na misjach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Poszukiwana Harpia
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Bal na rzecz weteranów
Antoś, symbol Lwowa
Pilot z precyzją chirurga
Lekcja zimowego przetrwania
Powrót lekkich czołgów w US Army
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Centrum w zawieszeniu
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Album na urodziny „Łuka”
13 Desperadoes
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Klątwa czarnego złota
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Widzimy się na macie
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Testament geopolityczny prezydenta
„Sophia” do końca marca
ORP „Drużno” po nowemu
Proobronna „Anakonda”
Technologiczne inwestycje HSW
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO