moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska

Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte 1 września. Dopilnujemy, aby zgodnie z ceremoniałem wojskowym żołnierz odczytał apel pamięci – poinformował w piątek minister Mariusz Błaszczak. Dzisiaj w Gdańsku odbyły się rozmowy między tamtejszym samorządem a Ministerstwem Obrony Narodowej, dotyczące przebiegu rocznicowych uroczystości.

– Tak jak zapowiadałem, Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte. Prezydent Gdańska w końcu zrozumiał, że jest to miejsce nierozerwalnie związane z żołnierzami. Lepiej późno niż wcale. Przypilnujemy, aby uroczystość odbyła się zgodnie z pełnym ceremoniałem wojskowym – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. To efekt spotkania przedstawicieli MON i samorządu gdańskiego, do jakiego doszło w piątek.

Osiągnięte porozumienie kończy trwający od kilku tygodni spór między resortem obrony a Pawłem Adamowiczem, prezydentem Gdańska, o przebieg obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, które tradycyjnie odbywają się 1 września na Westerplatte. W pierwotnej koncepcji Urzędu Miasta Gdańska, który jest organizatorem uroczystości, nie przewidywano udziału żołnierzy. Dzisiaj strony ustaliły, że Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte, a apel pamięci odczyta oficer marynarki wojennej. – To żołnierz Wojska Polskiego odczytuje apel. Ja mam oczywiście słowa uznania dla polskich harcerzy, ale na Westerplatte walczyli żołnierze Wojska Polskiego. To była pierwsza bitwa II wojny światowej. Żołnierze odznaczyli się legendarnym męstwem. Obrona Westerplatte przeszła do legendy, a obrońcy byli szanowani przez wojsko niemieckie, które napadło 1 września 1939 roku na Polskę – powiedział minister Błaszczak.

REKLAMA

Kilka dni temu minister Mariusz Błaszczak na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ujawnił, że samorząd gdański nie zaprosił do udziału w uroczystościach 1 września przedstawicieli Wojska Polskiego. Szef resortu obrony oświadczył wówczas, że nie wyobraża sobie rocznicowych obchodów na Westerplatte bez udziału żołnierzy. – Prezydent miasta nie ma prawa do zawłaszczania historii Polski. Nie ma prawa do traktowania Gdańska jako prywatnego folwarku. Gdańsk to część Rzeczypospolitej i historia Westerplatte jest częścią historii naszego kraju – mówił minister. – To skandal! Żądam zmiany tej decyzji – dodał szef resortu obrony.


Film: MON

Prezydent Adamowicz bronił się, sugerując, że minister obrony został wprowadzony w błąd przez swoich pracowników. Na dowód pierwotnych zamiarów samorządu Gdańska MON opublikowało jednak list, jaki Paweł Adamowicz skierował do płk. Romana Gadomskiego, dowódcy Garnizonu Gdańsk. W piśmie datowanym na 20 lipca czytamy m.in.: „W związku ze zbliżającą się rocznicą obchodów na Westerplatte, pragnę poinformować o koncepcji, zgodnie z którą przeprowadzone zostaną tegoroczne uroczystości w dniu 1 września. (…) zamiast asysty wojskowej przewidujemy asystę harcerską, tak aby w oparciu o przedstawicieli młodego pokolenia zbudować emocje towarzyszące tegorocznym uroczystościom”.

– Zaproszenie wojska nie powinno być przywilejem urzędniczym lecz obowiązkiem, gdyż historia na trwałe wpisała żołnierzy w Westerplatte, którzy bohatersko walczyli o obronę tego miejsca – symbolu walki o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny – odpowiedziało w kolejnym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.

MC

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Mieliśmy oko nad Irakiem
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Pretorianin
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Strzały z Procy
Prezydent Duda w Białym Domu
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
W Sejmie o systemie obronnym Polski
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Zmiany w dodatkach służbowych
„Sophia”: powrót do domu
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Trzeci wróg
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Szkoła Orląt będzie Akademią
Zmiany w ustawie o weteranach
The United States of America Have It Their Way
Cios w domu wroga
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Sopka do liftingu
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ
Gwardziści z USA w Krzesinach
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Rząd za kluczowymi zmianami
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Dragoni ruszyli do boju
MMA w Sokołowie Podlaskim
Abramsy i Bradleye w Polsce
Terytorialsi w urzędach
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Cisi bohaterowie
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Pobiegną dla „Czarnego”
Sokoły pola walki
Mastery wylądowały w Krzesinach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO