moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne

Nadszedł czas, aby utworzyć siły kosmiczne Stanów Zjednoczonych – zapowiedział Mike Pence, wiceprezydent USA. Szósty rodzaj wojsk ma powstać do 2020 roku, a jego utworzenie będzie kosztować 8 mld dolarów. Jednym z najważniejszych zadań żołnierzy ma być ochrona amerykańskich instalacji kosmicznych, między innymi sztucznych satelitów. A w przyszłości także baz, na przykład na Księżycu.

– Każda z poprzednich administracji zaniedbywała wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa pojawiające się w kosmosie. Nasi przeciwnicy zmienili już przestrzeń kosmiczną w domenę wojenną. Stany Zjednoczone nie mogą zatem cofnąć się przed tym wyzwaniem – ogłosił tydzień temu Mike Pence, wiceprezydent USA. Deklaracja padła podczas spotkania w Pentagonie z przedstawicielami personelu Departamentu Obrony odpowiedzialnego za operacje kosmiczne.

Mike Pence zapowiedział, że amerykański rząd chce utworzyć szósty rodzaj wojsk, obok wojsk lądowych i powietrznych, marynarki wojennej, piechoty morskiej i straży przybrzeżnej. – Nadszedł czas, aby utworzyć siły kosmiczne Stanów Zjednoczonych – podkreślił Pence. Już w czerwcu sygnalizował to zamierzenie prezydent Donald Trump na posiedzeniu reaktywowanej Rady Przestrzeni Kosmicznej przy Białym Domu. Wiceprezydent podał więcej szczegółów: nowy rodzaj sił zbrojnych ma powstać do 2020 roku i będzie kosztować 8 mld dolarów.

Generał Paul Selva, zastępca przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (najwyższego organu władzy wykonawczej w amerykańskich siłach zbrojnych), wyjaśniał mediom, że pod komendą nowych wojsk znajdzie się 18 tys. żołnierzy i cywilów, zajmujących się obecnie operacjami kosmicznymi w Departamencie Obrony oraz w US Air Force Space Command (Dowództwo Kosmiczne Sił Powietrznych), zlokalizowanym w bazie Peterson w Kolorado. Podlega mu obecnie 30 tys. wojskowych i cywilów.

Na potrzeby wojsk kosmicznych ma powstać również nowy departament w Pentagonie – jego robocza nazwa to Department of the Space Force, nowe dowództwo szczebla operacyjnego – US Space Command (właściwie będzie ono reaktywowane, bo taka instytucja istniała w latach 1985–2002), a także specjalna agencja rządowa zajmująca się opracowywaniem nowych konstrukcji i uzbrojenia – Space Development Agency.

Do najważniejszych zadań nowego rodzaju sił zbrojnych będzie należeć ochrona amerykańskich instalacji kosmicznych, czyli przede wszystkim różnego rodzaju sztucznych satelitów – nie tylko wojskowych, lecz również cywilnych. A w przyszłości, gdy na przykład na Księżycu czy Marsie powstaną amerykańskie bazy, ich zabezpieczeniem zajmą się właśnie siły kosmiczne. Za opracowanie taktyki walki w kosmosie, a także określenie niezbędnego sprzętu i uzbrojenia odpowiedzialne będzie US Space Command.

Eksperci podkreślają, że wojska kosmiczne będą pierwszym nowym rodzajem sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych po 1947 roku, kiedy to wydzielono lotnictwo z US Army.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Fotolia.com

dodaj komentarz

komentarze


Rivalry on Closed Sea
 
Kierunek: Afganistan
Nowe nakolanniki
The Chariots of Jihad
Nowi szturmani w JW Agat
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Działalność firm na rzecz obronności
Polska historia w Norwegii
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Kolejne drony dla WOT-u
Wkręceni w skoki
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Tak umierał Wołyń
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Pułaski” wrócił do kraju
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Desant na czeskich spadochronach
Będzie modernizacja T-72
NATO silniejsze z rezerwistami
Obława pełna białych plam
Od konfliktu do zgody
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Formowanie 19 Brygady
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Rozdarty subkontynent
Gotowi na F-35?
Desant z transportowca-giganta
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Brytyjska „pamiątka”
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Dragon’19” od kuchni
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
F-35 wylądowały w Powidzu
Stawiamy na rozwój
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Ankona – samodzielna polska operacja
Sojusze na fali
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO