moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne

Nadszedł czas, aby utworzyć siły kosmiczne Stanów Zjednoczonych – zapowiedział Mike Pence, wiceprezydent USA. Szósty rodzaj wojsk ma powstać do 2020 roku, a jego utworzenie będzie kosztować 8 mld dolarów. Jednym z najważniejszych zadań żołnierzy ma być ochrona amerykańskich instalacji kosmicznych, między innymi sztucznych satelitów. A w przyszłości także baz, na przykład na Księżycu.

– Każda z poprzednich administracji zaniedbywała wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa pojawiające się w kosmosie. Nasi przeciwnicy zmienili już przestrzeń kosmiczną w domenę wojenną. Stany Zjednoczone nie mogą zatem cofnąć się przed tym wyzwaniem – ogłosił tydzień temu Mike Pence, wiceprezydent USA. Deklaracja padła podczas spotkania w Pentagonie z przedstawicielami personelu Departamentu Obrony odpowiedzialnego za operacje kosmiczne.

Mike Pence zapowiedział, że amerykański rząd chce utworzyć szósty rodzaj wojsk, obok wojsk lądowych i powietrznych, marynarki wojennej, piechoty morskiej i straży przybrzeżnej. – Nadszedł czas, aby utworzyć siły kosmiczne Stanów Zjednoczonych – podkreślił Pence. Już w czerwcu sygnalizował to zamierzenie prezydent Donald Trump na posiedzeniu reaktywowanej Rady Przestrzeni Kosmicznej przy Białym Domu. Wiceprezydent podał więcej szczegółów: nowy rodzaj sił zbrojnych ma powstać do 2020 roku i będzie kosztować 8 mld dolarów.

REKLAMA

Generał Paul Selva, zastępca przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (najwyższego organu władzy wykonawczej w amerykańskich siłach zbrojnych), wyjaśniał mediom, że pod komendą nowych wojsk znajdzie się 18 tys. żołnierzy i cywilów, zajmujących się obecnie operacjami kosmicznymi w Departamencie Obrony oraz w US Air Force Space Command (Dowództwo Kosmiczne Sił Powietrznych), zlokalizowanym w bazie Peterson w Kolorado. Podlega mu obecnie 30 tys. wojskowych i cywilów.

Na potrzeby wojsk kosmicznych ma powstać również nowy departament w Pentagonie – jego robocza nazwa to Department of the Space Force, nowe dowództwo szczebla operacyjnego – US Space Command (właściwie będzie ono reaktywowane, bo taka instytucja istniała w latach 1985–2002), a także specjalna agencja rządowa zajmująca się opracowywaniem nowych konstrukcji i uzbrojenia – Space Development Agency.

Do najważniejszych zadań nowego rodzaju sił zbrojnych będzie należeć ochrona amerykańskich instalacji kosmicznych, czyli przede wszystkim różnego rodzaju sztucznych satelitów – nie tylko wojskowych, lecz również cywilnych. A w przyszłości, gdy na przykład na Księżycu czy Marsie powstaną amerykańskie bazy, ich zabezpieczeniem zajmą się właśnie siły kosmiczne. Za opracowanie taktyki walki w kosmosie, a także określenie niezbędnego sprzętu i uzbrojenia odpowiedzialne będzie US Space Command.

Eksperci podkreślają, że wojska kosmiczne będą pierwszym nowym rodzajem sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych po 1947 roku, kiedy to wydzielono lotnictwo z US Army.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Fotolia.com

dodaj komentarz

komentarze


Sto lat niepodległości
W Brukseli o bezpieczeństwie
Kawalerzyści na górskich trasach
Testament geopolityczny prezydenta
Film Frames from the War Front
Rząd za kluczowymi zmianami
Kolejne Jelcze dla armii
Holendrzy w hołdzie maczkowcom
He Who Awaken Poles to Arms
„Ślązak” na morskiej próbie
Drony dla WOT-u
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
The United States of America Have It Their Way
Luzowanie na „Anakondzie”
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
Mistrz sztangi
Our efforts passed muster
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Kto zbiera burzę
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Więcej miejsc na studiach wojskowych
Obronne wyzwania fotoniki
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Polsko-amerykańskie negocjacje
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
ORP „Ślązak” po pierwszych próbach
Wolna Polska na gruzach starego świata
Nothing Can Stop Our Tanks
Bezpieczny powrót myśliwców
Drony dla geografów
Polska Casa nad Irakiem
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Amerykańskie dowództwo przyszłości
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Zmiany w ustawie o weteranach
Patagonia: Polacy biegną po zwycięstwo
Morskie kły na „Anakondzie”
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Więcej pieniędzy na zapomogi
Konwój dotarł do celu
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Wyślij paczkę do PKW
Gorzki finisz wielkiej wojny
Cel – Fort Trump
Sarex na Mazurach
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Cel – bezpieczna Europa
Ratownicza nagroda WIM
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO