moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oficerskie szlify

Armia ma nowych oficerów. Dziś w Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się promocja 198 podchorążych wojskowej uczelni. Jej rektor-komendant płk Tadeusz Szczurek podkreślał wyjątkowość promocji, bo oficerowie otrzymali pierwsze oficerskie gwiazdki w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

„W polskiej tradycji słowo „oficer” brzmi dumnie. Oznacza honor i odwagę, prestiż i autorytet. Dziś wy, absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej, dołączacie do grona oficerów Wojska Polskiego”, pisał w liście do nowo mianowanych podporuczników Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. List w jego imieniu odczytał Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MON. „Pamiętajcie, że oficerskie szlify, które dziś otrzymujecie, to nie tylko zaszczyt i początek wojskowej kariery, to przede wszystkim wielka odpowiedzialność i wielkie zobowiązanie do służby ojczyźnie. Wierzę, że sprostacie temu zadaniu, bo macie oparcie w solidnej wiedzy i renomie Akademii, którą ukończyliście”, napisał szef resortu.

Płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej podkreślał wyjątkowość tegorocznej promocji, która odbyła się w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. – Przed stu laty spełnił się sen pokoleń Polaków – państwo polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Tej Polsce będziecie służyć i tej Polski będziecie bronić – mówił płk Szczurek. – Patriotyzm, męstwo, uczciwość i odpowiedzialność to wartości, które przejęliśmy z chlubnych dziejów oręża polskiego i które przekazujemy kolejnym pokoleniom przyszłych oficerów. Tymi wartościami kierujcie się w swojej służbie wojskowej – dodał rektor-komendant.

Pierwsze stopnie oficerskie otrzymali absolwenci m.in. korpusów informatyki, obrony przed bronią masowego rażenia, przeciwlotniczego, sił powietrznych i wojsk specjalnych. Wśród 198 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej jest 29 kobiet. Oficerami mianował ich gen. broni Michał Sikora, I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, oraz gen. broni Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny RSZ.

Jako pierwszy oficerską gwiazdkę odebrał najlepszy na roku absolwent – Maciej Wielgosik z Wydziału Mechanicznego WAT. W czasie studiów nie tylko miał najlepsze wyniki w nauce (średnia 4,7), wyróżniała go również postawa. Wspólnie z kolegami jako wolontariusz opiekował się wojskowymi studentami z uczelni z innych krajów podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Był również jednym z inicjatorów nawiązania współpracy liceum z jego rodzinnego miasta Pleszewa z Wojskową Akademią Techniczną. – Zależy mi, aby zachęcać ludzi z mojego liceum do studiowania na WAT – podkreśla Wielgosik. Po zakończeniu studiów w Wojskowej Akademii Technicznej będzie dowodził plutonem batalionu szkolnego WAT – w tym samym, w którym zaczynał swoje studia. Nowo mianowany oficer jeszcze kilka lat temu był... policjantem. Dlaczego zdecydował się na zmianę? – Bardzo szanuję pracę policjantów. Ale bardzo chciałem iść na studia, a nie mogłem pogodzić studiowania ze służbą w systemie dyżurów – mówi Wielgosik. WAT spełnił jego oczekiwania. – To miejsce, które wychowuje, przekazuje ducha patriotyzmu, co mi się bardzo podoba. Prócz oczywistych rzeczy, takich jak pewna praca po skończeniu studiów czy wysoki poziom nauki, studenci otrzymują tu również żołd, a zakwaterowanie zapewnia uczelnia. To duża szansa dla tych, którzy myślą o studiach, a obawiają się, czy dadzą sobie radę finansowo – zachęca podporucznik. Przyznaje, że uczelnia wpłynęła nie tylko na jego życie zawodowe, lecz także prywatne – właśnie tu poznał swoją żonę, Natalię, która jest prymuską Wydziału Nowych Technologii i Chemii.

Wojskowa Akademia Techniczna powstała w 1951 roku. Studiują na niej zarówno wojskowi, jak i cywile. Uczelnia wykształciła ponad 50 tys. absolwentów. WAT jest też ośrodkiem badawczym. Jej naukowcy zajmują się m.in. tworzeniem innowacji i wdrożeń w nowoczesnych obszarach techniki i technologii.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Zwiadowcy w głębokim śniegu
Na straży historii
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Peaceful Pretexts of Putin
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Podwójne zamrożenie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Wypływamy na prostą
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
IPN zidentyfikował ofiary UPA
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Służyć i towarzyszyć
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Sądny dzień Parośli
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Diabły po Żelaznych Koniach
Cel – bezpieczna Europa
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Deputowani z USA murem za NATO
Wsparcie na czterech łapach
Bałtyk. Okno na świat
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Ramię w ramię z pogranicznikami
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Testament geopolityczny prezydenta
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Obrady NATO w Brukseli
75 lat od akcji „Kutschera”
Patagonia Does not Forgive Mistakes
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
„Bull Run” po raz ósmy
Najlepsi z najlepszych
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Cel: bezpieczny dowódca
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Panie bez taryfy ulgowej
O honor Polski walczącej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
W Brukseli o bezpieczeństwie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Boeing walczy o Harpię
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Podchorążowie na zimowym survivalu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Zwiad w miejskiej dżungli
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pokonać strach przed ogniem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Macedonia Północna w drodze do NATO
Misja jest święta
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO