moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON odwiedził polskie kontyngenty

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził dziś polskich żołnierzy, którzy służą poza granicami kraju w ramach unijnej misji EUFOR Althea w Bośni i Hercegowinie oraz natowskiej KFOR w Kosowie. Z okazji zbliżającego się Święta Wojska Polskiego wręczył im medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.  Złożyłem do budżetu wniosek o podwyżki dla żołnierzy – powiedział również szef MON.

Szef resortu obrony swoją wizytę rozpoczął od Bośni i Hercegowiny. W tym kraju trwa właśnie XV zmiana PKW EUFOR, a polski kontyngent tworzy 39 żołnierzy. Minister Mariusz Błaszczak spotkał się z nimi na apelu. – Jesteście ambasadorami Polski poza granicami naszego kraju, jesteście wizytówką Polski – mówił w Sarajewie. Kolejne zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego działają w Bośni i Hercegowinie od 26 lat.

Minister podkreślił, że polscy żołnierze angażują się w misję EUFOR Althea, by wspierać w szkoleniu jedną z brygad armii tego kraju oraz by nieść pomoc jego mieszkańcom. – Poprawiająca się sytuacja w Bośni i Hercegowinie jest również rezultatem służby, wysiłków i zaangażowania polskich żołnierzy – mówił szef MON. Mariusz Błaszczak spotkał się także z szefem sztabu misji EUFOR Althea gen. Gaborem Horvathem. – Usłyszałem jak najlepszą ocenę waszej służby, waszego zaangażowania, waszego profesjonalizmu – powiedział po tym spotkaniu polskim żołnierzom.


Film: MON

Po południu szef resortu obrony przyleciał do Kosowa, gdzie Polski Kontyngent Wojskowy tworzy około 250 żołnierzy. Na co dzień współpracują z kosowską policją, patrolując powierzony im rejon. Minister Błaszczak spotkał się z dowódcą natowskiej misji KFOR gen. Salvatorem Cuocim, a następnie wziął udział w uroczystym apelu z okazji Święta Wojska Polskiego. – Pełnicie razem z policjantami ważną misję i robicie to bardzo profesjonalnie. I za to należą wam się słowa podziękowania. Chcę też powiedzieć, że złożyłem do budżetu wniosek o podwyżki dla żołnierzy – mówił szef MON.

Minister Błaszczak uhonorował żołnierzy służących w Kosowie medalami za wzorową służbę poza granicami kraju oraz złożył im życzenia z okazji zbliżającego się święta. Podczas wizyty spotkał się też z polskimi policjantami, którzy w Kosowie biorą udział w unijnej operacji EULEX.

Celem misji EUFOR Althea jest szkolenie oraz budowa zdolności wojskowych sił zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa. Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR Althea liczy 39 żołnierzy. Obecnie XV zmianą PKW EUFOR dowodzi ppłk Tomasz Adamczyk.

Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Republice Kosowa realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym. W ramach działalności operacyjnej wykonuje zadania w składzie Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód. Obecnie XXXVIII zmianą PKW KFOR dowodzi ppłk Piotr Wrona. Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Kosowie liczy 248 żołnierzy zawodowych oraz 14 pracowników wojska.

Główną siłą PKW jest kompania manewrowa, którą tworzą żołnierze 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Żandarmerii Wojskowej. Łącznie 96 osób. Zadaniem żołnierzy jest patrolowanie powierzonego im rejonu oraz współpraca z miejscową policją. W razie potrzeby wesprą również policjantów, którzy pełnią misję EULEX.

KE /PAP

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Razem w życiu, razem na ringu
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Wielka Defilada Niepodległości
Szkoła Orląt będzie Akademią
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Lisowczycy – jeźdźcy apokalipsy ze wschodu
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Na Bałtyku tonął jacht. Z pomocą ruszyli żołnierze
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Saperskie Dni Dobrosąsiedztwa
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Praktyczny wymiar Legii Akademickiej
Pokazy Air Show coraz bliżej
Cisi bohaterowie
Military Doctor 2018
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Mustang po raz trzeci
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Wojsko pamięta o lotnikach
Terytorialsi w urzędach
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Pogrom w błocie
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Misja na południowej flance NATO
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Pierwszy lot pamiętam stale…
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Homar od nowa
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Strzały z Procy
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Wirtualny lot M-346
Serbskie Homary i Kryle
Armia Krajowa na pomoc płonącej Warszawie
Himarsy na polskim poligonie
Cywile z szansą na kaprala
Święto Wojska Polskiego z warszawiakami
Zakochany w mundurze
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Konkurs dla pasjonatów wojska
Gwardziści z USA w Krzesinach
Świętowanie i szkolenie
Treningowy zamach
Armia Ochotnicza ostatniej szansy
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Żołnierze na podium mistrzostw Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO