moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

16 medali żołnierzy w mistrzostwach kraju w lekkiej atletyce

W zakończonych w Lublinie 94. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce żołnierze wywalczyli 16 medali, po sześć złotych i srebrnych oraz cztery brązowe. Tytuły mistrzowskie zdobyli: plut. Piotr Małachowski, kpr. Marcin Lewandowski, st. szer. Paweł Wojciechowski, st. szer. Adrian Świderski, szer. Paulina Kaczyńska i szer. rez. Tomasz Jaszczuk.

Z dwunastego tytułu mistrzowskiego cieszył się w Lublinie plut. Piotr Małachowski. Dyskobol z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław wygrał z wynikiem 65,78 m. – Piotr jest niezawodny od lat. Zrobił swoje i szybko wyjechał z Lublina, aby w spokoju przygotowywać się do startu w mistrzostwach Europy – mówi ppłk Sławomir Kowalski, szef WZS Wrocław. W liczbie wywalczonych tytułów mistrzowskich „Machałek” ustępuje jedynie rekordziście świata Edmundowi Piątkowskiemu, który w latach 1955–1969 trzynastokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski.

Natomiast po raz trzeci w karierze tytuł mistrza kraju seniorów na otwartym stadionie wywalczył w skoku o tyczce st. szer. Paweł Wojciechowski z bydgoskiego WZS. – Cieszę się ze zwycięstwa, choć czuję lekki niedosyt. Chciałem uzyskać jeszcze lepszy wynik. Wraz z trenerem Czapiewskim zrobimy wszystko, aby szczyt formy przygotować na sierpniowe mistrzostwa Europy – mówi tyczkarz z Bydgoszczy. Do zawodów w Berlinie pozostały jeszcze dwa tygodnie. W Lublinie Paweł Wojciechowski triumfował z wynikiem 5,70 m. Do startu w Berlinie będzie szykował się w Bydgoszczy. – Na klubowym obiekcie będę poprawiał technikę skakania na nowych tyczkach. Mam nadzieję, że na mistrzostwach Europy poczuję „głód skakania” i będę walczył o jak najlepszy rezultat – dodaje trzykrotny mistrz Polski w skoku o tyczce.

REKLAMA

Niedosytu po starcie swojego podopiecznego w Lublinie nie odczuwał zaś jego trener mjr Wiesław Czapiewski. – Z wyniku i formy Pawła jestem zadowolony. Próbował pokonać poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,80 m, ale tym razem mu nie wyszło. Nowe tyczki, na których od niedawna skacze, inaczej się gną. Musi się na nich „oskakać” – przyznaje major. Na starych tyczkach z włókna szklanego Wojciechowski ostatnio miał trzy przykre zdarzenia. Tyczki złamały mu się i nic dziwnego, że bał się na nich skakać. Na nowych, sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych, skacze mu się coraz lepiej. – Musimy dopasować twardość tyczek do skoków na poszczególnych wysokościach – podkreśla szkoleniowiec.

Złoty medal na mistrzostwach w Lublinie wywalczył również kolega klubowy Wojciechowskiego kpr. Marcin Lewandowski. Średniodystansowiec z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz i bydgoskiego WZS triumfował w biegu na 800 m. Na mecie uzyskał czas 1 min 50,27 s. Marcin nie musiał wcale walczyć o minimum na mistrzostwa w Berlinie, które wcześniej wypełnił. Stąd też spokojnie zmierzał do mety po złoto. Szybciej pobiegł natomiast w piątek w Monako, gdzie uzyskał czas 1 min 44,32 s – najlepszy w tym sezonie.

Na najwyższym stopniu podium stanęli w Lublinie jeszcze: st. szer. Adrian Świderski (triumfował w trójskoku), szer. Paulina Kaczyńska (wygrała w biegu na 5000 m) i szer. rez. Tomasz Jaszczuk (świetnym wynikiem 8,10 m był najlepszy w skoku w dal).

Tytuły wicemistrzowskie wywalczyli żołnierze: dwa st. szer. Anna Kiełbasińska (w biegu na 100 i 200 m), szer. Łukasz Krawczuk (w biegu na 400 m), mar. Angelika Cichocka (w biegu na 800 m), mar. Artur Noga (w biegu na 110 m przez płotki) i szer. rez. Remigiusz Olszewski (w biegu na 100 m).

Cztery brązowe medale zdobyli natomiast: st. szer. Katarzyna Kowalska (w biegu na 3000 m z przeszkodami), szer. Jakub Szyszkowski (w pchnięciu kulą), szer. Paulina Kaczyńska (w biegu na 1500 m) i st. szer. Dominik Bochenek (w biegu na 110 m przez płotki). Ten ostatni po raz jedenasty stanął na podium mistrzostw kraju na otwartym stadionie, ale po finałowym biegu był niepocieszony. – Niewiele zabrakło mi do wypełnienia minimum na mistrzostwa Europy. Szkoda, na ostatnich płotkach trochę się potykałem. Niestety, w najbliższych dniach nie mam gdzie startować, aby zdobyć przepustkę do Berlina – mówi płotkarz. Na pocieszenie pozostało mu, że w historii polskiej lekkiej atletyki jeszcze żaden zawodnik nie zdobył 11 medali w biegu na 110 m przez płotki.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szydlowski / FORUM

dodaj komentarz

komentarze


Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Military Doctor 2018
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Terytorialsi w urzędach
Gwardziści z USA w Krzesinach
Pokazy Air Show coraz bliżej
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Armia Krajowa na pomoc płonącej Warszawie
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Himarsy na polskim poligonie
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Cywile z szansą na kaprala
Wojsko pamięta o lotnikach
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Wielka Defilada Niepodległości
Misja na południowej flance NATO
Święto Wojska Polskiego z warszawiakami
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Armia Ochotnicza ostatniej szansy
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Pogrom w błocie
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Strzały z Procy
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Polscy żołnierze jadą na Łotwę
Homar od nowa
Serbskie Homary i Kryle
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Wirtualny lot M-346
Praktyczny wymiar Legii Akademickiej
Lisowczycy – jeźdźcy apokalipsy ze wschodu
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Cisi bohaterowie
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Treningowy zamach
Szkoła Orląt będzie Akademią
Pierwszy lot pamiętam stale…
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Saperskie Dni Dobrosąsiedztwa
Świętowanie i szkolenie
Konkurs dla pasjonatów wojska
Dywizjon 303 na ekranie – odsłona pierwsza
Na Bałtyku tonął jacht. Z pomocą ruszyli żołnierze
Mustang po raz trzeci
Nowe stare śmigłowce dla US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO