moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

16 medali żołnierzy w mistrzostwach kraju w lekkiej atletyce

W zakończonych w Lublinie 94. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce żołnierze wywalczyli 16 medali, po sześć złotych i srebrnych oraz cztery brązowe. Tytuły mistrzowskie zdobyli: plut. Piotr Małachowski, kpr. Marcin Lewandowski, st. szer. Paweł Wojciechowski, st. szer. Adrian Świderski, szer. Paulina Kaczyńska i szer. rez. Tomasz Jaszczuk.

Z dwunastego tytułu mistrzowskiego cieszył się w Lublinie plut. Piotr Małachowski. Dyskobol z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław wygrał z wynikiem 65,78 m. – Piotr jest niezawodny od lat. Zrobił swoje i szybko wyjechał z Lublina, aby w spokoju przygotowywać się do startu w mistrzostwach Europy – mówi ppłk Sławomir Kowalski, szef WZS Wrocław. W liczbie wywalczonych tytułów mistrzowskich „Machałek” ustępuje jedynie rekordziście świata Edmundowi Piątkowskiemu, który w latach 1955–1969 trzynastokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski.

Natomiast po raz trzeci w karierze tytuł mistrza kraju seniorów na otwartym stadionie wywalczył w skoku o tyczce st. szer. Paweł Wojciechowski z bydgoskiego WZS. – Cieszę się ze zwycięstwa, choć czuję lekki niedosyt. Chciałem uzyskać jeszcze lepszy wynik. Wraz z trenerem Czapiewskim zrobimy wszystko, aby szczyt formy przygotować na sierpniowe mistrzostwa Europy – mówi tyczkarz z Bydgoszczy. Do zawodów w Berlinie pozostały jeszcze dwa tygodnie. W Lublinie Paweł Wojciechowski triumfował z wynikiem 5,70 m. Do startu w Berlinie będzie szykował się w Bydgoszczy. – Na klubowym obiekcie będę poprawiał technikę skakania na nowych tyczkach. Mam nadzieję, że na mistrzostwach Europy poczuję „głód skakania” i będę walczył o jak najlepszy rezultat – dodaje trzykrotny mistrz Polski w skoku o tyczce.

REKLAMA

Niedosytu po starcie swojego podopiecznego w Lublinie nie odczuwał zaś jego trener mjr Wiesław Czapiewski. – Z wyniku i formy Pawła jestem zadowolony. Próbował pokonać poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,80 m, ale tym razem mu nie wyszło. Nowe tyczki, na których od niedawna skacze, inaczej się gną. Musi się na nich „oskakać” – przyznaje major. Na starych tyczkach z włókna szklanego Wojciechowski ostatnio miał trzy przykre zdarzenia. Tyczki złamały mu się i nic dziwnego, że bał się na nich skakać. Na nowych, sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych, skacze mu się coraz lepiej. – Musimy dopasować twardość tyczek do skoków na poszczególnych wysokościach – podkreśla szkoleniowiec.

Złoty medal na mistrzostwach w Lublinie wywalczył również kolega klubowy Wojciechowskiego kpr. Marcin Lewandowski. Średniodystansowiec z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz i bydgoskiego WZS triumfował w biegu na 800 m. Na mecie uzyskał czas 1 min 50,27 s. Marcin nie musiał wcale walczyć o minimum na mistrzostwa w Berlinie, które wcześniej wypełnił. Stąd też spokojnie zmierzał do mety po złoto. Szybciej pobiegł natomiast w piątek w Monako, gdzie uzyskał czas 1 min 44,32 s – najlepszy w tym sezonie.

Na najwyższym stopniu podium stanęli w Lublinie jeszcze: st. szer. Adrian Świderski (triumfował w trójskoku), szer. Paulina Kaczyńska (wygrała w biegu na 5000 m) i szer. rez. Tomasz Jaszczuk (świetnym wynikiem 8,10 m był najlepszy w skoku w dal).

Tytuły wicemistrzowskie wywalczyli żołnierze: dwa st. szer. Anna Kiełbasińska (w biegu na 100 i 200 m), szer. Łukasz Krawczuk (w biegu na 400 m), mar. Angelika Cichocka (w biegu na 800 m), mar. Artur Noga (w biegu na 110 m przez płotki) i szer. rez. Remigiusz Olszewski (w biegu na 100 m).

Cztery brązowe medale zdobyli natomiast: st. szer. Katarzyna Kowalska (w biegu na 3000 m z przeszkodami), szer. Jakub Szyszkowski (w pchnięciu kulą), szer. Paulina Kaczyńska (w biegu na 1500 m) i st. szer. Dominik Bochenek (w biegu na 110 m przez płotki). Ten ostatni po raz jedenasty stanął na podium mistrzostw kraju na otwartym stadionie, ale po finałowym biegu był niepocieszony. – Niewiele zabrakło mi do wypełnienia minimum na mistrzostwa Europy. Szkoda, na ostatnich płotkach trochę się potykałem. Niestety, w najbliższych dniach nie mam gdzie startować, aby zdobyć przepustkę do Berlina – mówi płotkarz. Na pocieszenie pozostało mu, że w historii polskiej lekkiej atletyki jeszcze żaden zawodnik nie zdobył 11 medali w biegu na 110 m przez płotki.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szydlowski / FORUM

dodaj komentarz

komentarze


Pole by choice
„Niepodległą mamy we krwi”
Polska Casa nad Irakiem
Terytorialsi w urzędach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Kpr. Dariusz Liszka
Optoelektronika dla Leopardów
Niebezpieczne zadanie nurków minerów
Jastrzębie w Albacete
Na macie z mistrzem
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Program Legii Akademickiej będzie kontynuowany
Wyślij paczkę do PKW
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Razem dla bezpieczeństwa
Prezydent Duda w Białym Domu
Afgańska zmiana gotowa do misji
Drugie życie BWR-ów
Zmiany w dodatkach służbowych
Płk Drumowicz objął dowodzenie specjalsami
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Zmiany w ustawie o weteranach
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Sierż. Janusz Raczy
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Stalowa nowoczesność
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
St. kpr. Tomasz Rożniatowski
Więcej pieniędzy dla armii!
„Bolko” na wodzie
Warto być żołnierzem
Nothing Can Stop Our Tanks
Plut. Włodzimierz Wysocki
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
„Patrol” walczy ze skażeniami
Rząd za kluczowymi zmianami
W cyberprzestrzeni trwa wojna
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Medycyna taktyczna na specjalnym poziomie
Weterani w drodze do Sydney
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Serce admirała biło dla Polski
Szer. rez. Jarosław Kurowski
The United States of America Have It Their Way
Podhalańczycy przed dyżurem w NATO
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Broń nie tylko dla mundurowych
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Our efforts passed muster
Kleszcze zamiast BRDM-ów
JTAC wie najwięcej
Kawalerzyści na górskich trasach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO