moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia zyskała 323 nowych oficerów

Na placu Gołębim wrocławskiego rynku odbyła się w piątek uroczysta promocja absolwentów Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki. Na pierwsze stopnie oficerskie promowano 141 słuchaczy studiów stacjonarnych oraz 182 sześciomiesięcznego studium oficerskiego.

– Szlify i honor oficerski to wielkie wyzwanie, któremu musicie sprostać. Od oficerów wymaga się najwięcej. Przed Wami są zarówno wspaniałe, jak i trudne chwile, w których poczujecie ciężar odpowiedzialności zadań wykonywanych w imieniu społeczeństwa i dla jego dobra – napisał w liście do nowo promowanych oficerów Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Posłanie szefa resortu obrony odczytał Łukasz Kudlicki,dyrektor Gabinetu Politycznego MON. Na wrocławskim placu Gołębim uroczystego aktu promowania 323 żołnierzy przez dotknięcie lewego ramienia piórem szabli dokonali najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego – dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Sławomir Wojciechowski oraz zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Adam Joks.

Na pierwsze stopnie oficerskie promowano 141 absolwentów studiów stacjonarnych oraz 182 sześciomiesięcznego studium oficerskiego. W pierwszej grupie podchorążych kończących pięcioletnie studia magisterskie 20 osób kształciło się na kierunku pancernym, 54 – na zmechanizowanym, a 8 ukończyło kierunek aeromobilny. Podporucznikami zostało także 18 absolwentów kierunku artyleria lufowa, 12 – rozpoznania ogólnego, 10 studiujących na kierunku artyleria przeciwlotnicza i 19 – inżynieryjno-saperskim.

Podczas ceremonii tradycyjnie wyróżniono najlepszych studentów. Wśród słuchaczy pięcioletnich studiów magisterskich promowanych na stopnie oficerskie miano prymusa uzyskał sierż. pchor. Andrzej Wysoczański. Studia z drugą lokatą ukończył sierż. pchor. Jakub Wewior, a z trzecią – sierż. pchor. Aleksander Skworzec. Słuchacze ci zostali wyróżnieni pierścieniami pamiątkowymi uczelni oraz nagrodami rzeczowymi.

Wśród absolwentów sześciomiesięcznego studium oficerskiego najlepszymi wynikami w nauce mógł poszczycić się st. sierż. Andrzej Juraszek. On także otrzymał pamiątkowy pierścień oraz honorową białą broń. Niewiele gorsze oceny uzyskali plut. Arkadiusz Gruszka i chor. Artur Jucha.

Uroczystość była zwieńczeniem okresu wytężonego kształcenia i szkolenia wojskowego. W okolicznościowym wystąpieniu podkreślił ten fakt gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, profesor AWL, rektor-komendant Akademii. – Nasi absolwenci włożyli dużo pracy intelektualnej i wiele wysiłku fizycznego w swoją edukację. Wykazali się także dużą odpornością psychiczną i nabyli cech, które powinni posiadać charyzmatyczni dowódcy – zapewnił generał.

To, że nie było łatwo, przyznał prymus tegorocznej promocji, do niedawna sierżant podchorąży, a obecnie już podporucznik Andrzej Wysoczański. – Było wiele wyzwań, ale tym większa jest teraz satysfakcja – mówi oficer. Przyznaje, że najtrudniejszy był pierwszy rok w mundurze. – Wszystko dookoła było nowe. Powoli przyzwyczajaliśmy się jednak do realiów wojskowego życia, stawianych nam wymagań i metod kształcenia – wspomina. Ppor. Wysoczański dodał, że tuż po ceremonii udaje się na zasłużony miesięczny urlop. 13 sierpnia zgłosi się do 1 Brzeskiego Pułku Saperów, gdzie rozpocznie służbę jako dowódca plutonu wydobywania i oczyszczania wody. Jest pierwszą osobą w rodzinie, która związała się z wojskiem i ukończyła szkołę oficerską.

Podpułkownik Bartosz Sylwestrzak, dowódca batalionu, w którym pełnili ostatnio służbę absolwenci pięcioletnich studiów magisterskich, zapewnia, że jego niedawni podwładni są bardzo dobrze przygotowani do roli dowódców. – W czasie studiów uczestniczyli w wielu ćwiczeniach w kraju i za granicą. Są także laureatami wielu olimpiad i zawodów, w tym zagranicznych – mówi ppłk Sylwestrzak. Dowódca batalionu przyznał, że droga jego podwładnych do sukcesu nie była łatwa. O trudach wojskowego studiowania może świadczyć fakt, że z grupy, która rozpoczęła 5 lat temu naukę, około 15% nie dotarło do promocji.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. szt. Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze


Przez krew zdobyty Śląsk
 
A Wave of Alliances
Najpierw „Sonda”, później promocja
Przysięga śląskich terytorialsów
Rozpoczynamy nową erę
Czarny odchodzi do cywila
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Pułaski” wrócił do kraju
Obrady Rady Unii Europejskiej
Strzelać nauczyłem się sam
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Cienka niebieska linia
Irańskie szachy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zielonka dla Patriotów
A Torn Subcontinent
Szukamy następcy Herculesa
Wojna wywiadów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rivalry on Closed Sea
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Spełniliśmy swój obowiązek
Od sojusznika do kata
Preselekcja u komandosów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wozy amunicyjne do Raków
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Amerykańska przyszłość WZL
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
High Confidence Operations
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Sprawdzają Brutusa
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Brunatno-czerwona zmowa
Desant z transportowca-giganta
Wędrówka dla Dwóch Serc
Śladami Pierwszej Pancernej
Jedna misja, jeden zespół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojsko wróciło do Lublina
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wielofunkcyjny scyzoryk
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Blitzkrieg na stepach Mongolii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO