moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia zyskała 323 nowych oficerów

Na placu Gołębim wrocławskiego rynku odbyła się w piątek uroczysta promocja absolwentów Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki. Na pierwsze stopnie oficerskie promowano 141 słuchaczy studiów stacjonarnych oraz 182 sześciomiesięcznego studium oficerskiego.

– Szlify i honor oficerski to wielkie wyzwanie, któremu musicie sprostać. Od oficerów wymaga się najwięcej. Przed Wami są zarówno wspaniałe, jak i trudne chwile, w których poczujecie ciężar odpowiedzialności zadań wykonywanych w imieniu społeczeństwa i dla jego dobra – napisał w liście do nowo promowanych oficerów Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Posłanie szefa resortu obrony odczytał Łukasz Kudlicki,dyrektor Gabinetu Politycznego MON. Na wrocławskim placu Gołębim uroczystego aktu promowania 323 żołnierzy przez dotknięcie lewego ramienia piórem szabli dokonali najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego – dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Sławomir Wojciechowski oraz zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Adam Joks.

Na pierwsze stopnie oficerskie promowano 141 absolwentów studiów stacjonarnych oraz 182 sześciomiesięcznego studium oficerskiego. W pierwszej grupie podchorążych kończących pięcioletnie studia magisterskie 20 osób kształciło się na kierunku pancernym, 54 – na zmechanizowanym, a 8 ukończyło kierunek aeromobilny. Podporucznikami zostało także 18 absolwentów kierunku artyleria lufowa, 12 – rozpoznania ogólnego, 10 studiujących na kierunku artyleria przeciwlotnicza i 19 – inżynieryjno-saperskim.

Podczas ceremonii tradycyjnie wyróżniono najlepszych studentów. Wśród słuchaczy pięcioletnich studiów magisterskich promowanych na stopnie oficerskie miano prymusa uzyskał sierż. pchor. Andrzej Wysoczański. Studia z drugą lokatą ukończył sierż. pchor. Jakub Wewior, a z trzecią – sierż. pchor. Aleksander Skworzec. Słuchacze ci zostali wyróżnieni pierścieniami pamiątkowymi uczelni oraz nagrodami rzeczowymi.

Wśród absolwentów sześciomiesięcznego studium oficerskiego najlepszymi wynikami w nauce mógł poszczycić się st. sierż. Andrzej Juraszek. On także otrzymał pamiątkowy pierścień oraz honorową białą broń. Niewiele gorsze oceny uzyskali plut. Arkadiusz Gruszka i chor. Artur Jucha.

Uroczystość była zwieńczeniem okresu wytężonego kształcenia i szkolenia wojskowego. W okolicznościowym wystąpieniu podkreślił ten fakt gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, profesor AWL, rektor-komendant Akademii. – Nasi absolwenci włożyli dużo pracy intelektualnej i wiele wysiłku fizycznego w swoją edukację. Wykazali się także dużą odpornością psychiczną i nabyli cech, które powinni posiadać charyzmatyczni dowódcy – zapewnił generał.

To, że nie było łatwo, przyznał prymus tegorocznej promocji, do niedawna sierżant podchorąży, a obecnie już podporucznik Andrzej Wysoczański. – Było wiele wyzwań, ale tym większa jest teraz satysfakcja – mówi oficer. Przyznaje, że najtrudniejszy był pierwszy rok w mundurze. – Wszystko dookoła było nowe. Powoli przyzwyczajaliśmy się jednak do realiów wojskowego życia, stawianych nam wymagań i metod kształcenia – wspomina. Ppor. Wysoczański dodał, że tuż po ceremonii udaje się na zasłużony miesięczny urlop. 13 sierpnia zgłosi się do 1 Brzeskiego Pułku Saperów, gdzie rozpocznie służbę jako dowódca plutonu wydobywania i oczyszczania wody. Jest pierwszą osobą w rodzinie, która związała się z wojskiem i ukończyła szkołę oficerską.

Podpułkownik Bartosz Sylwestrzak, dowódca batalionu, w którym pełnili ostatnio służbę absolwenci pięcioletnich studiów magisterskich, zapewnia, że jego niedawni podwładni są bardzo dobrze przygotowani do roli dowódców. – W czasie studiów uczestniczyli w wielu ćwiczeniach w kraju i za granicą. Są także laureatami wielu olimpiad i zawodów, w tym zagranicznych – mówi ppłk Sylwestrzak. Dowódca batalionu przyznał, że droga jego podwładnych do sukcesu nie była łatwa. O trudach wojskowego studiowania może świadczyć fakt, że z grupy, która rozpoczęła 5 lat temu naukę, około 15% nie dotarło do promocji.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. szt. Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze


Iran uderza w USA
 
For the Right Cause
Rozpoznają skażenie Rosomaków
„Bolko” w służbie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Rywalizacja strzelców wyborowych
We Are All Darfur
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Militaria na Zamku Królewskim
Chciałem walczyć z Niemcami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Podziemna potęga
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Security Game
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Własne interesy Europy
Darłowo czeka na śmigłowce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Stulatka hydrografia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Śmierć bohatera
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Double Eagle po nowemu
Klasy wojskowe po nowemu
Defense Without Politics
They Train Together, They Fight Together
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Krwawe walki o Monte Cassino
Ważka bliżej
JWK z odznaką pamiątkową
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Obradowała Rada Gabinetowa
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Arsenał Iranu
Nowy wiceminister w MON
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Pretorianie na Mazurach
Symulatory strzelań Rosomaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nauka zimowego pływania
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO