moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska delegacja w drodze do Brukseli

Inicjatywy, które będą omawiane na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie NATO, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski. Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, czyli 4x30 – mówił minister Mariusz Błaszczak przed wylotem do Brukseli na obrady przywódców państw Sojuszu. Głównym tematem rozmów będzie podniesienie poziomu gotowości wojsk NATO.


Dwudniowy szczyt NATO rozpoczyna się dzisiaj w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Jak zapowiedział wczoraj Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, głównymi tematami rozmów przywódców państw oraz dowódców wojskowych będą zagadnienia związane z podniesieniem poziomu gotowości wojsk Sojuszu oraz zwiększeniem wydatków na obronność. Przed wylotem do stolicy Belgii minister Mariusz Błaszczak spotkał się z dziennikarzami.

– Te sprawy były omawiane w czerwcu podczas szczytu ministrów obrony NATO. Uważam, że to dobry kierunek. Inicjatywy, które zostaną przedłożone liderom państw, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski – powiedział szef resortu obrony. – Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, czyli 4x30. To nowy projekt Sojuszu, który zakłada, że od 2020 roku państwa członkowskie NATO będą utrzymywać 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów gotowych do podjęcia działań w czasie nie dłuższym niż 30 dni. Minister spodziewa się, że kraje członkowskie przyjmą to rozwiązanie do realizacji. Uważa jednak, że na rozpoczynającym się szczycie nie zapadną jeszcze decyzje dotyczące szczegółów tego projektu, nie poznamy też deklaracji poszczególnych państw w sprawie ich ewentualnego zaangażowania. – Polska jest aktywna, jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami, bo oczekujemy od NATO solidarności w sytuacji kryzysowej – zaznaczył Mariusz Błaszczak.


Film: MON

Jak powiedział minister obrony, decyzje, jakie mają zapaść w Brukseli, kontynuują procesy rozpoczęte dwa lata temu na szczycie NATO w Warszawie. – Szczycie, który był decydujący, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski, i który zaowocował obecnością wojsk sojuszniczych w Polsce – podkreślił Mariusz Błaszczak. Chodzi o reformę struktury dowodzenia NATO, by dostosować ją do aktualnych potrzeb oraz zagwarantować możliwie szybką reakcję w sytuacji zagrożenia. Planowane jest odtworzenie dowództwa w Norfolk, które zostało zlikwidowane kilkanaście lat temu. Będzie ono pomocne między innymi w organizowaniu misji w rejonie północnego Atlantyku. Oprócz tego w niemieckim Ulm ma powstać dowództwo odpowiedzialne za szybki przerzut sojuszniczych wojsk na obszarze Europy. NATO zamierza wreszcie utworzyć Centrum Operacji Cybernetycznych oraz zespoły wsparcia zdolne do szybkiej reakcji na zagrożenia hybrydowe.

Szef resortu obrony ujawnił także, że poza posiedzeniami plenarnymi delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej ma zaplanowanych wiele spotkań dwustronnych. – Będą poświęcone zacieśnianiu relacji wewnątrz NATO oraz rozmowom z naszym podstawowym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone – powiedział minister. – Jestem przekonany, że to będzie owocny czas rozmów, konsultacji. Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki, jest dobry dla bezpieczeństwa Polski – dodał.

MC

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Remont „Piasta” na finiszu
Wodowanie „Artemisa”
Szczęśliwa trzynastka
Miliony na badania amunicji
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Bliski Wschód. Region bez klucza
Region Without a Key
Tarcza przeciwko agresji
Czołgi błota się nie boją
Kampania wyborcza poza armią
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Kurier podziemnego państwa
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Żołnierski dar serca
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Leopardy w pułapce
Alarm dla Jastrzębi
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Cel – bezpieczna Europa
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Sukcesy biegających żołnierzy
„Sophia” z nową zmianą
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Zgrupowanie przed defiladą
Bohater Yoga
Ducha nie wolno tracić
Tryumf w cieniu Jałty
Misja rotmistrza Pileckiego
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Leopards in a Trap
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Podpułkownik „Sokole Oko”
Panie bez taryfy ulgowej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Wojna w świętym mieście, epilog
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Szef NATO w Warszawie
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Rozgrywka Stalina
Irackie zapiski gen. Bieńka
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Śmigłowce ZOP dla marynarki wojennej
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO