moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
DYNAMIC MONGOOSE

W poniedziałek, 9 lipca, do Portu Wojennego Gdynia powróciła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko. Jednostka wzięła udział w ćwiczeniu pod kryptonimem Dynamic Mongoose. Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w nim już po raz czwarty. Powracającą do kraju załogę fregaty, w Porcie Wojennym Gdynia, powitał dowódca 3. FO kmdr Mirosław Jurkowlaniec wraz ze Sztabem Flotylli i kadrą Dywizjonu Okrętów Bojowych.

W tegorocznych międzynarodowych ćwiczeniach pod kryptonimem Dynamic Mongoose udział wzięły jednostki z 8 państw noszących bandery: Danii, Turcji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polski, Norwegii oraz Holandii. Polską Marynarkę Wojenną reprezentowały fregata rakietowa ORP T. Kościuszko oraz zbiornikowiec ORP Bałtyk. Manewry, które rozpoczęły się 25 czerwca odbywały się przez dwa tygodnie. Głównym celem cyklicznych ćwiczeń na morzu Sojuszu Północnoatlantyckiego pod kryptonimem Dynamic Mongoose jest doskonalenie procedur współpracy podczas poszukiwania, śledzenia i atakowania okrętów podwodnych. Zadania te jednostki realizowały samodzielnie jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami zwalczania okrętów podwodnych.

Dynamic Mongoose to manewry morskie państw członkowskich NATO przygotowane i realizowane ściśle według procedur obowiązujących podczas działań sojuszniczych. Ich głównym celem jest doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia jednych z trudniejszych operacji na morskim teatrze działań - operacji zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Siły zdolne do prowadzenia skutecznego poszukiwania, śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w sytuacjach kryzysowych, gdyż okręty podwodne to jeden z najefektywniejszych środków bojowych na morzu. Jednostki tej klasy zapewniają skrytość działania i mogą być wykorzystane do szerokiego spektrum zadań: rozpoznania, operacji uderzeniowych oraz przerywania i tworzenia blokad. Autonomiczność i nieograniczona dzielność umożliwia jego wykorzystanie w dużej odległości od macierzystych baz. Jeden okręt podwodny może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie dużego portu lub zaangażować do działań znaczne siły okrętowe i lotnicze.

REKLAMA

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym opierające się na systemach zwalczania okrętów podwodnych i jednych z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu opiera się na rakietach typu Standard. Operujące z pokładu fregaty śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Kaman SH-2G znacznie poszerzają możliwości okrętu w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

Zbiornikowiec paliwowy ORP Bałtyk przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Z-1 transportuje, przechowuje, przyjmuje i wydaje produkty naftowe innym jednostkom zarówno w portach, jak i na morzu, a także z brzegu. Okręt może zaopatrywać jednostki na morzu również w inne produkty dzięki ruchomym żurawikom przeładunkowym. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z Polską Marynarką Wojenną.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch

dodaj komentarz

komentarze


Więcej Polski w Eurokorpusie
The holy mission
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Pokonać strach przed ogniem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Cel – bezpieczna Europa
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Macedonia Północna w drodze do NATO
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Ramię w ramię z pogranicznikami
Podchorążowie na zimowym survivalu
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Deputowani z USA murem za NATO
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Panie bez taryfy ulgowej
Polska i Litwa wzmacnia współpracę
Akcja antynarkotykowa żandarmów
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Diabły po Żelaznych Koniach
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Kampania wyborcza poza armią
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Neptuny wchodzą do służby
Obrady NATO w Brukseli
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Na wyciągnięcie ręki
Harcerz zwany Flo
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Breakdown? Do not panic
WOT na szklanym ekranie
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Podwójne zamrożenie
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
19 medali żołnierzy
W Brukseli o bezpieczeństwie
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Interoperacyjność Jaśmina
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Peaceful Pretexts of Putin
O honor Polski walczącej
Polowanie na zbrodniarzy
Zwiad w miejskiej dżungli
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO