moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA

Historycy podkreślają, że to wciąż mało znane fakty: około miliona żołnierzy amerykańskiej armii z II wojny światowej było Polakami lub miało polskie korzenie. Właśnie im została poświęcona wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Można tu obejrzeć m.in. mundury kilku amerykańskich formacji, w których służyli Polacy czy pamiątki po pilocie Witoldzie Urbanowiczu.

Wiosną 1944 roku polski działacz emigracyjny Mieczysław Haiman wysłał do 796 polskich parafii w USA ankiety z pytaniem o liczbę wiernych, osób zmobilizowanych i tych, którzy polegli na służbie. Odpowiedziało mu 538 księży. Ankieta Haimana ujawniła, że ponad milion żołnierzy w armii USA było wówczas polskiego pochodzenia.

Właśnie im gdańskie Muzeum II Wojny Światowej przy współpracy Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka (kultywującego historię 1. Dywizji Piechoty Armii USA) poświęciło wystawę „Milion zza oceanu”. Można tu zobaczyć m.in. mundury kilku amerykańskich formacji oraz pokaz rekonstruktorów przedstawiający scenę z życia okopowego, a także poznać życiorysy żołnierzy polskiego pochodzenia, którzy bili się pod sztandarami USA. Wyjątkową gratką są pamiątki po Witoldzie Urbanowiczu, legendarnym dowódcy Dywizjonu 303, który w drugiej połowie wojny wstąpił do armii amerykańskiej i w jej szeregach walczył na froncie chińskim. Na wystawie zaprezentowano np. wypożyczony z muzeum w Suwałkach medalik, który Urbanowicz otrzymał od matki. Wśród zasłużonych postaci jest m.in. aktor Leon Niemczyk, który brał udział w powstaniu warszawskim, a potem zgłosił się do amerykańskiej armii, gdzie służył w dywizji dowodzonej przez gen. George’a Pattona.

REKLAMA

Podczas otwarcia ekspozycji zwiedzających witali rekonstruktorzy, którzy wcielili się w żołnierzy z punktu rekrutacyjnego US Army. Przed gmachem muzeum zaparkowały zaś zabytkowe amerykańskie pojazdy wojskowe z II wojny, m.in. Dodge WC 52 i samochód terenowy Willys MB.

Wystawę otworzył dyrektor muzeum dr Karol Nawrocki. Pół roku temu ekspozycja miała swój debiut w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Tam również otwierał ją dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Pamiątki i archwalia były prezentowane w różnych miejscowościach Stanów Zjednoczonych bliskich polskiej społeczności, m.in. w rodzinnym mieście asa myśliwskiego z okresu II wojny oraz wojny koreańskiej, pułkownika Francisa „Gabby” Gabreskiego.

Pomysłodawca wystawy, Piotr Langenfeld, prezes Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka, podkreśla, że celem stowarzyszenia jest zbieranie informacji i biogramów o Amerykanach polskiego pochodzenia, a także o Polakach służących w siłach zbrojnych USA w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. – Udział i zaangażowanie Polonii w siłach zbrojnych USA nie były dotychczas ani szeroko omawiane, ani przedstawiane. Tymczasem Polacy, tak jak inne mniejszości narodowościowe, wnieśli swój wkład w amerykański wysiłek wojenny. Niektóre biogramy to opowieści niesamowite, niewiarygodne i wręcz idealnie nadające się na film wojenny – mówi Langenfeld polsce-zbrojnej.pl.

Wystawę można zwiedzać do 31 października.

Dawid Karbowiak

autor zdjęć: Dawid Karbowiak

dodaj komentarz

komentarze


„Kościuszko” na oceanie
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Wakacje na poligonie w Wędrzynie
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Unitarka terytorialsów
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Homar od nowa
Z Danii po „Orła”
Płonący tor przeszkód
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Koszykarskie zgrupowanie
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
Serbskie Homary i Kryle
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Sojusz jak wspólna pięść
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Polak znaczy skazaniec
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Groty na rynku cywilnym
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Inwestycje w Pionki
Polityka fałszywego uśmiechu
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Cel – wybrać najlepszych
Francja inwestuje w obronność
Strzał ze śmigłowca
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Eastern Flank Pillar
Terytorialsi w urzędach
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wielki mecz
Znamy patronów 2019 roku
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Trofea spod Monte Cassino
Spadochroniarze skakali po medale
Szkoła Orląt będzie Akademią
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Cel: bezpieczne lotnisko
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Sukces Trumpa czy Kima?
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Polska delegacja w drodze do Brukseli
„Kormoran” opuścił Bałtyk

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO