moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
System dowodzenia dla wojsk lądowych

W najbliższych tygodniach sztaby dywizji, brygad i pułków wojsk lądowych zostaną wyposażone w sieciocentryczny system dowodzenia HMS C3IS Jaśmin. W czwartek Inspektorat Uzbrojenia podpisał z jego producentem, firmą Teldat, umowę na zakup nieograniczonej licencji na jego użytkowanie, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Kontrakt jest wart ponad 20 mln zł.

Pozyskanie sieciocentrycznych wspomaganych komputerowo systemów dowodzenia od kilku lat jest priorytetem modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Rozwiązania te mają służyć do kierowania walką w trybie rzeczywistym, czyli m.in. do dostarczania podległym pododdziałom (a nawet pojedynczym żołnierzom) nie tylko rozkazów i poleceń, lecz również różnego rodzaju danych, w tym logistycznych i wywiadowczych. Bataliony zmechanizowane wyposażone w kołowe transportery opancerzone Rosomak mają je otrzymać w ramach programu BMS (Battlefield Management System), a sztaby korpusów, dywizji i brygad w ramach programu „Wierzba”.

Ponieważ oba programy, BMS i „Wierzba”, są dalekie od realizacji i wdrożenia do służby, a sojusznicy z NATO oczekują od Polski wywiązania się z zobowiązań w zakresie interoperacyjności, polska armia zdecydowała się wyposażyć sztaby pułków, brygady i dywizji wojsk lądowych w sieciocentryczny system dowodzenia HMS C3IS Jaśmin. 5 lipca Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z jego producentem, firmą Teldat, wartą ponad 20 mln zł umowę na zakup nieograniczonej licencji na jego użytkowanie, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Taka forma pozyskania była możliwa, gdyż Wojsko Polskie kilka lat temu – przy okazji zakupy węzłów teleinformatycznych – kupiło również kilkadziesiąt licencji HMS C3IS Jaśmin. Trafiły one m.in. do sztabów naszych pierwszorzutowych jednostek – 12 i 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej. Tam opracowane przez inżynierów z Teldatu programowanie przetestowano w trakcie wielu międzynarodowych ćwiczeń. M.in. na przełomie stycznia i lutego tego roku podczas manewrów „Allied Spirit VIII” w niemieckim Hohenfels (12 Brygada Zmechanizowana) oraz w kwietniu podczas ćwiczeń „Combined Resolve” (również w Hohenfels, gdzie szkolił się sztab 12 Dywizji Zmechanizowanej).

Ponieważ testy wypadły bardzo dobrze, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zwróciło się do Ministerstwa Obrony Narodowej o zgodę na zakup takiej liczby oprogramowania HMS C3IS Jaśmin, która umożliwi wyposażenie w ten system jednostek i związków taktycznych wojsk lądowych.

Poza rekomendacją DGRSZ, MON dysponowało również pozytywnymi ocenami wystawionymi Jaśminowi przez Akademię Sztuki Wojennej (ma ona od 2010 roku pracownię wyposażoną w ten system, na którym szkoli oficerów). Na bazie tych doświadczeń resort podjął decyzję o zakupie nieograniczonej licencji HMS C3IS Jaśmin. Oznacza to, że wojsko może instalować Jaśminy na dowolnej liczbie komputerów, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – czyli podczas zagranicznych misji.

Przedstawiciele Teldatu podkreślają, że choć HMS C3IS Jaśmin jest systemem dowodzenia przeznaczonym dla tzw. wyższego szczebla, czyli dowództw korpusów, dywizji oraz brygad, to jest to rozwiązanie na tyle uniwersalne, że może być wykorzystane również na niższych szczeblach. – HMS C3IS Jaśmin został wyposażony w rozwiązania, które umożliwiają budowę systemów dowodzenia batalionów, kompanii czy plutonów – wyjaśnia Henryk Kruszyński, prezes Teldatu. Podkreśla, że firma na prace nad rozwiązaniami z rodziny Jaśmina poświęciła kilkanaście lat oraz zainwestowała w nie wiele milionów złotych. – Samych natowskich ćwiczeń, w których wzięliśmy udział, było ponad sto – dodaje. Jaśmin był sprawdzany m.in. na natowskich manewrach „Combined Endeavor”, „NATO CWID/CWIX” oraz w ramach natowskiego programu Multilateral Interoperability Programme.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Jan
1531394040
Czyli prawie Wierzba?
60-51-FF-45
~cine
1531332600
No nareszcie jakiś pozytyw. Teraz jednolity system pozyskiwania danych i zarządzania walką dla lotnictwa i będzie odrobinę normalniej. Aha, jeszcze MJR trzeba wyposażyć w MORSKIE radary zamiast lotniczych i wpiąć ją w sieć obrony wybrzeża. Co tak będzie bidula sama latała wte i wewte, niech dostanie dane z pozostałych radarów MW, SG i co tam jeszcze świeci na wybrzeżu.
FF-36-C2-33

77 lat temu powstała Armia Krajowa
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Wsparcie na czterech łapach
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Cel: bezpieczny dowódca
Misja jest święta
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Peaceful Pretexts of Putin
Wypływamy na prostą
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Służyć i towarzyszyć
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Panie bez taryfy ulgowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Boeing walczy o Harpię
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
O honor Polski walczącej
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Macedonia Północna w drodze do NATO
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Testament geopolityczny prezydenta
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Podwójne zamrożenie
Zwiad w miejskiej dżungli
75 lat od akcji „Kutschera”
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Najlepsi z najlepszych
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
W Brukseli o bezpieczeństwie
Deputowani z USA murem za NATO
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Podchorążowie na zimowym survivalu
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
Obrady NATO w Brukseli
Diabły po Żelaznych Koniach
„Bull Run” po raz ósmy
IPN zidentyfikował ofiary UPA
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Pokonać strach przed ogniem
Ramię w ramię z pogranicznikami
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Bałtyk. Okno na świat
Cel – bezpieczna Europa
Sądny dzień Parośli
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Na straży historii

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO