moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie w LITPOLUKRBRIG

Wsparcie ogniowe, zarządzanie przestrzenią powietrzną, działanie centrum operacyjnego i logistyka – to zagadnienia, jakie omawiali oficerowie LITPOLUKBRIG z przedstawicielami Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych. – Wiedzę z warsztatów sprawdzimy w praktyce podczas ćwiczeń „Rapid Trident” – mówi płk Volodymir Yudanov, zastępca dowódcy LITPOLUKRBRIG.

Warsztaty z przedstawicielami Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych są organizowane w Wielonarodowej Brygadzie co roku. Dotychczas Amerykanie szkolili żołnierzy Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady głównie z procesu podejmowania decyzji (Military Decision Making Process – MDMP). Tegoroczne spotkanie było poświęcone zupełnie innym zagadnieniom. – Do tej pory skupialiśmy się na planowaniu operacji. Teraz zastanawialiśmy się, jak ją skutecznie prowadzić – wyjaśnia płk Volodymir Yudanov, zastępca dowódcy LITPOLUKRBRIG. – Rozważamy między innymi, jak powinna wyglądać praca na stanowisku dowodzenia oraz jaką rolę powinni odgrywać i jakie zadania wykonywać poszczególni oficerowie i dowódca – dodaje płk Yudanov.

Podczas tygodniowych warsztatów omawiano cztery zagadnienia: zarządzanie przestrzenią powietrzną, problematykę wsparcia ogniowego, organizację i działanie centrum taktyczno-operacyjnego, a także kwestie logistyczne. – To rzeczy niezwykle istotne na współczesnym polu walki i bardzo ważne dla nas jako Wielonarodowej Brygady – przyznaje ppłk Dariusz Czekaj, zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych LITPOLUKRBRIG. – Obecnie nawet prowadzenie działań pokojowych podczas misji stabilizacyjnych jest wielowymiarowe. To jest nie tylko wymiar lądowy, lecz także powietrzny, o którym tu rozmawialiśmy – dodaje.

Oficerowie LITPOLUKRBRIG, korzystając z obecności Amerykanów, analizowali rozkaz dywizyjny, który będzie realizowany podczas wrześniowego ćwiczenia „Rapid Trident”. W manewrach z udziałem sił kilkunastu armii świata przedstawiciele Wielonarodowej Brygady będą pełnić funkcję dowództwem szczebla nadrzędnego (HICON) dla ćwiczących wojsk. – Przeanalizowaliśmy rozkaz. Sprawdziliśmy, czy wszystko jest jasne i zrozumiałe zarówno pod kątem operacyjnym, jak i językowym. Chodzi o pewność, że raport zostanie we właściwy sposób odczytany przez ćwiczących – wyjaśnia por. Adam Rasiak, oficer sekcji operacyjnej Wielonarodowej Brygady.

Kilkudniowe warsztaty były prowadzone w formie dyskusji. Oficerowie Brygady zapoznawali gwardzistów z procedurami i zasadami przyjętymi w LITPOLUKRBRIG, natomiast Amerykanie wyjaśniali, jak poszczególne aspekty wyglądają w ich armii. – Są to żołnierze, którzy wielokrotnie uczestniczyli w operacjach bojowych w Syrii, Afganistanie czy Iraku, mają więc ogromne doświadczenie. Z kolei my bazujemy na wnioskach z ćwiczeń. Teraz mogliśmy skonfrontować, jak nasze wypracowane procedury mogłyby się sprawdzić w realnych działaniach i operacjach bojowych – mówi por. Rasiak.

W warsztatach wzięli udział żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Uczestniczyli również dwaj przedstawicieli Gwardii Narodowej Stanu Kolorado. – Oficerowie z Kolorado wspierali nas głównie w sferze zarządzania przestrzenią powietrzną i wsparcia ogniowego – tłumaczy Rodney Boyd, dowódca grupy zadaniowej Gwardii Narodowej Stanu Illinois. – Naszą rolą było pokazanie innej drogi dochodzenia do wyznaczonego celu – zauważa Amerykanin. Rodney Boyd dodaje, że choć procedury postępowania są bardzo podobne, zdarzają się różnice. – Staraliśmy się rozmawiać właśnie o nich – mówi.

Na czym one polegają? – Odmienna jest, na przykład, organizacja centrum operacyjnego, jego struktura bowiem jest zdeterminowana strukturą brygady. Amerykanie mają na tym szczeblu nieco większą obsadę, więc i samo centrum jest zorganizowane w trochę inny sposób. W obu przypadkach są wykonywane jednak te same zadania i praktycznie w ten sam sposób – wyjaśnia por. Adam Rasiak.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze

~Israfil
1531194360
Mocny gospodarz jest gwarantem udanych sojuszy.
C3-4F-16-A0

Leopardy w pułapce
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Kurier podziemnego państwa
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
„Sophia” z nową zmianą
Czołgi błota się nie boją
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Irackie zapiski gen. Bieńka
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Tarcza przeciwko agresji
Sukcesy biegających żołnierzy
Alarm dla Jastrzębi
Podpułkownik „Sokole Oko”
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Błękitna Armia przybywa do Polski
Tryumf w cieniu Jałty
Bliski Wschód. Region bez klucza
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wodowanie „Artemisa”
Wilno w polskich rękach
Bohater Yoga
Panie bez taryfy ulgowej
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Remont „Piasta” na finiszu
Szef NATO w Warszawie
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Cel – bezpieczna Europa
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Region Without a Key
Leopards in a Trap
Wojna w świętym mieście, epilog
Ducha nie wolno tracić
Kampania wyborcza poza armią
Defilada 3 maja: formacje mundurowe

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO