moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie w LITPOLUKRBRIG

Wsparcie ogniowe, zarządzanie przestrzenią powietrzną, działanie centrum operacyjnego i logistyka – to zagadnienia, jakie omawiali oficerowie LITPOLUKBRIG z przedstawicielami Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych. – Wiedzę z warsztatów sprawdzimy w praktyce podczas ćwiczeń „Rapid Trident” – mówi płk Volodymir Yudanov, zastępca dowódcy LITPOLUKRBRIG.

Warsztaty z przedstawicielami Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych są organizowane w Wielonarodowej Brygadzie co roku. Dotychczas Amerykanie szkolili żołnierzy Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady głównie z procesu podejmowania decyzji (Military Decision Making Process – MDMP). Tegoroczne spotkanie było poświęcone zupełnie innym zagadnieniom. – Do tej pory skupialiśmy się na planowaniu operacji. Teraz zastanawialiśmy się, jak ją skutecznie prowadzić – wyjaśnia płk Volodymir Yudanov, zastępca dowódcy LITPOLUKRBRIG. – Rozważamy między innymi, jak powinna wyglądać praca na stanowisku dowodzenia oraz jaką rolę powinni odgrywać i jakie zadania wykonywać poszczególni oficerowie i dowódca – dodaje płk Yudanov.

Podczas tygodniowych warsztatów omawiano cztery zagadnienia: zarządzanie przestrzenią powietrzną, problematykę wsparcia ogniowego, organizację i działanie centrum taktyczno-operacyjnego, a także kwestie logistyczne. – To rzeczy niezwykle istotne na współczesnym polu walki i bardzo ważne dla nas jako Wielonarodowej Brygady – przyznaje ppłk Dariusz Czekaj, zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych LITPOLUKRBRIG. – Obecnie nawet prowadzenie działań pokojowych podczas misji stabilizacyjnych jest wielowymiarowe. To jest nie tylko wymiar lądowy, lecz także powietrzny, o którym tu rozmawialiśmy – dodaje.

REKLAMA

Oficerowie LITPOLUKRBRIG, korzystając z obecności Amerykanów, analizowali rozkaz dywizyjny, który będzie realizowany podczas wrześniowego ćwiczenia „Rapid Trident”. W manewrach z udziałem sił kilkunastu armii świata przedstawiciele Wielonarodowej Brygady będą pełnić funkcję dowództwem szczebla nadrzędnego (HICON) dla ćwiczących wojsk. – Przeanalizowaliśmy rozkaz. Sprawdziliśmy, czy wszystko jest jasne i zrozumiałe zarówno pod kątem operacyjnym, jak i językowym. Chodzi o pewność, że raport zostanie we właściwy sposób odczytany przez ćwiczących – wyjaśnia por. Adam Rasiak, oficer sekcji operacyjnej Wielonarodowej Brygady.

Kilkudniowe warsztaty były prowadzone w formie dyskusji. Oficerowie Brygady zapoznawali gwardzistów z procedurami i zasadami przyjętymi w LITPOLUKRBRIG, natomiast Amerykanie wyjaśniali, jak poszczególne aspekty wyglądają w ich armii. – Są to żołnierze, którzy wielokrotnie uczestniczyli w operacjach bojowych w Syrii, Afganistanie czy Iraku, mają więc ogromne doświadczenie. Z kolei my bazujemy na wnioskach z ćwiczeń. Teraz mogliśmy skonfrontować, jak nasze wypracowane procedury mogłyby się sprawdzić w realnych działaniach i operacjach bojowych – mówi por. Rasiak.

W warsztatach wzięli udział żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Uczestniczyli również dwaj przedstawicieli Gwardii Narodowej Stanu Kolorado. – Oficerowie z Kolorado wspierali nas głównie w sferze zarządzania przestrzenią powietrzną i wsparcia ogniowego – tłumaczy Rodney Boyd, dowódca grupy zadaniowej Gwardii Narodowej Stanu Illinois. – Naszą rolą było pokazanie innej drogi dochodzenia do wyznaczonego celu – zauważa Amerykanin. Rodney Boyd dodaje, że choć procedury postępowania są bardzo podobne, zdarzają się różnice. – Staraliśmy się rozmawiać właśnie o nich – mówi.

Na czym one polegają? – Odmienna jest, na przykład, organizacja centrum operacyjnego, jego struktura bowiem jest zdeterminowana strukturą brygady. Amerykanie mają na tym szczeblu nieco większą obsadę, więc i samo centrum jest zorganizowane w trochę inny sposób. W obu przypadkach są wykonywane jednak te same zadania i praktycznie w ten sam sposób – wyjaśnia por. Adam Rasiak.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze

~Israfil
1531194360
Mocny gospodarz jest gwarantem udanych sojuszy.
C3-4F-16-A0

Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Album na urodziny „Łuka”
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
„Snipy” to oczy...
Polscy generałowie w strukturach NATO
Playing the World
Cybernetyczna foka lustruje dno
Klątwa czarnego złota
Lekcja zimowego przetrwania
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Curse of the Black Gold
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Cel – bezpieczna Europa
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Pilot z precyzją chirurga
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
„Sophia” do końca marca
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
See You On The Mat
Morze niezgody
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Czarter samolotów dla VIP-ów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Antoś, symbol Lwowa
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
ORP „Drużno” po nowemu
13 Desperadoes
Proobronna „Anakonda”
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Widzimy się na macie
Powrót lekkich czołgów w US Army
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Panie bez taryfy ulgowej
Centrum w zawieszeniu
Militaria z morskiego dna
Testament geopolityczny prezydenta
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
W Brukseli o bezpieczeństwie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Technologiczne inwestycje HSW
Zrobiłem to, co do mnie należało
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Granice są po to, by je przekraczać
Bal na rzecz weteranów
Polskie święta na misjach
Poszukiwana Harpia

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO