moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Andrzejczak przejął obowiązki szefa Sztabu Generalnego WP

Od nowego szefa SG WP oczekuję zaangażowania i ciężkiej pracy zmierzającej do rozbudowy armii, wyposażenia jej w nowoczesny sprzęt oraz jeszcze mocniejszego zacieśnienia relacji w ramach NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przejęcia przez generała Rajmunda Andrzejczaka obowiązków szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

– Generał broni Rajmund Andrzejczak to oficer wyróżniający się w Wojsku Polskim, dowódca o dużym doświadczeniu, ze świetnym kontaktem z podwładnymi, odważny i niebojący się wyzwań – mówił minister Mariusz Błaszczak w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego podczas uroczystości przekazania obowiązków nowemu szefowi tej instytucji. Został nim – zgodnie z decyzją prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych Andrzeja Dudy, na wniosek ministra obrony – generał Andrzejczak. Wcześniej w Pałacu Prezydenckim generał odebrał z rąk prezydenta akt mianowania na stanowisko szefa SG WP, a także nominację na stopień generała broni. Zastąpił na stanowisku szefa SG WP generała Leszka Surawskiego, któremu prezydent wręczył dziś akt odwołania ze stanowiska.

Podczas uroczystości w siedzibie SG WP minister zaznaczył, że ma nadzieję przeprowadzić z generałem Andrzejczakiem konieczne zmiany w wojsku – rozbudowę armii, wyposażenie jej w nowoczesny sprzęt oraz jeszcze mocniejsze zacieśnienie relacji w ramach NATO. Szef MON przypomniał też, że resort obrony wspólnie z prezydentem Dudą przygotował projekt ustawy, który zmienia obecny system kierowania i dowodzenia w Wojsku Polskim.

– Zmiana wynika z powszechnych negatywnych ocen dotychczasowego systemu, który został wprowadzony w 2014 roku – mówił min. Błaszczak. Zgodnie z przygotowanym w MON pierwszym etapem reformy systemu dowodzenia szef SGWP, podlegający bezpośrednio ministrowi obrony, będzie dowodził całymi siłami zbrojnymi. Stanie się też łącznikiem między politycznym i operacyjnym szczeblem dowodzenia. Będą mu bezpośrednio podlegać m.in. dowódca generalny i dowódca operacyjny.

Jak dodał minister, od nowego szefa SG WP oczekuje zaangażowania w służbie, ciężkiej i efektywnej pracy wprowadzającej cele sił zbrojnych w życie. Jednocześnie Błaszczak podziękował za służbę ustępującemu ze stanowiska generałowi Surawskiemu, który podjął decyzję o zakończeniu kariery wojskowej.

– Sztab Generalny WP to miejsce, z którego najlepiej widać całe siły zbrojne – stwierdził w swoim przemówieniu generał Andrzejczak. Jak mówił, wśród tych wyzwań jest „strategiczne dziś”, czyli budowanie zdolności armii do podjęcia działań zgodnie z jej przeznaczeniem; „strategiczne jutro”, czyli potrzebna praca konieczna do zmiany systemu kierowania i dowodzenia oraz innych zmian niezbędnych dla sprawnego funkcjonowania wojska; a także „strategiczne pojutrze”, związane ze zrozumieniem przyszłych zagrożeń. – Nie możemy również zapomnieć o przeszłości i ogromnym wysiłku włożonym sto lat temu w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości – podkreślił nowy szef SG WP.

Odchodzący ze Sztabu Generalnego generał Surawski zaznaczył natomiast, że naturalnym zapleczem intelektualnym, planistycznym i koncepcyjnym wszystkich procesów zachodzących w armii jest i pozostanie SG WP. Dlatego instytucja ta potrzebuje dojrzałego, skutecznego i cieszącego się zaufaniem przywództwa. Jestem przekonany, że generał Andrzejczak będzie skutecznie kontynuował wysiłki na rzecz budowy nowoczesnych sił zbrojnych i twórczo rozwijał ich potencjał – mówił ustępujący szef Sztabu Generalnego.

Film: MON

Generał wspomniał też o wyzwaniach, którymi zajmował się jako szef SG WP, dotyczących m.in.: sformowania założeń systemu kierowania siłami zbrojnymi, określenia kształtu modernizacji armii, rozwijania nowych zdolności sił zbrojnych oraz uczestniczenia we wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Generał broni Rajmund Andrzejczak przed objęciem funkcji szefa SG WP służył na wielu stanowiskach dowódczych i sztabowych, m.in. był zastępcą szefa Oddziału Operacyjnego G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych, dwukrotnie dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie, dowodził także 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu, a dwa lata temu został dowódcą 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie.

Generał Leszek Surawski pełnił obowiązki szefa SG WP od 31 stycznia 2017 roku. Wcześniej był m.in. dowódcą 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach, 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu oraz inspektorem wojsk lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński/SGWP, Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Step ahead in a different world
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
MP5: pierwszy z NATO
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Panie bez taryfy ulgowej
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
19 medali żołnierzy
Drugie życie Wilczego Szańca
Rok intensywnych ćwiczeń
Pogromcy czołgów poszukiwani
Kampania wyborcza poza armią
US Army od kuchni
„Zoom na proobronność”
To był realny plan odbudowy Polski
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Podwyżki dla pracowników wojska
General Anders Joins NATO
Pancerna walka w mieście
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
12 Brygada 20 lat w NATO
Wizja marszałka prysła w Rydze
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
A Biting and Tracking Commando
Steering Awareness
Generała Andersa akces do NATO
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Trzecia Setka Komandosa
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Fuzja w ramach PGZ
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Cel – bezpieczna Europa
Trening na wieżowcu i nad wodą
Szef NATO w Warszawie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
201 maratonów w 201 krajach
W Brukseli o bezpieczeństwie
Jastrzębie widzą w ciemności
Nowi generałowie w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO