moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Andrzejczak przejął obowiązki szefa Sztabu Generalnego WP

Od nowego szefa SG WP oczekuję zaangażowania i ciężkiej pracy zmierzającej do rozbudowy armii, wyposażenia jej w nowoczesny sprzęt oraz jeszcze mocniejszego zacieśnienia relacji w ramach NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przejęcia przez generała Rajmunda Andrzejczaka obowiązków szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

– Generał broni Rajmund Andrzejczak to oficer wyróżniający się w Wojsku Polskim, dowódca o dużym doświadczeniu, ze świetnym kontaktem z podwładnymi, odważny i niebojący się wyzwań – mówił minister Mariusz Błaszczak w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego podczas uroczystości przekazania obowiązków nowemu szefowi tej instytucji. Został nim – zgodnie z decyzją prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych Andrzeja Dudy, na wniosek ministra obrony – generał Andrzejczak. Wcześniej w Pałacu Prezydenckim generał odebrał z rąk prezydenta akt mianowania na stanowisko szefa SG WP, a także nominację na stopień generała broni. Zastąpił na stanowisku szefa SG WP generała Leszka Surawskiego, któremu prezydent wręczył dziś akt odwołania ze stanowiska.

Podczas uroczystości w siedzibie SG WP minister zaznaczył, że ma nadzieję przeprowadzić z generałem Andrzejczakiem konieczne zmiany w wojsku – rozbudowę armii, wyposażenie jej w nowoczesny sprzęt oraz jeszcze mocniejsze zacieśnienie relacji w ramach NATO. Szef MON przypomniał też, że resort obrony wspólnie z prezydentem Dudą przygotował projekt ustawy, który zmienia obecny system kierowania i dowodzenia w Wojsku Polskim.

– Zmiana wynika z powszechnych negatywnych ocen dotychczasowego systemu, który został wprowadzony w 2014 roku – mówił min. Błaszczak. Zgodnie z przygotowanym w MON pierwszym etapem reformy systemu dowodzenia szef SGWP, podlegający bezpośrednio ministrowi obrony, będzie dowodził całymi siłami zbrojnymi. Stanie się też łącznikiem między politycznym i operacyjnym szczeblem dowodzenia. Będą mu bezpośrednio podlegać m.in. dowódca generalny i dowódca operacyjny.

Jak dodał minister, od nowego szefa SG WP oczekuje zaangażowania w służbie, ciężkiej i efektywnej pracy wprowadzającej cele sił zbrojnych w życie. Jednocześnie Błaszczak podziękował za służbę ustępującemu ze stanowiska generałowi Surawskiemu, który podjął decyzję o zakończeniu kariery wojskowej.

– Sztab Generalny WP to miejsce, z którego najlepiej widać całe siły zbrojne – stwierdził w swoim przemówieniu generał Andrzejczak. Jak mówił, wśród tych wyzwań jest „strategiczne dziś”, czyli budowanie zdolności armii do podjęcia działań zgodnie z jej przeznaczeniem; „strategiczne jutro”, czyli potrzebna praca konieczna do zmiany systemu kierowania i dowodzenia oraz innych zmian niezbędnych dla sprawnego funkcjonowania wojska; a także „strategiczne pojutrze”, związane ze zrozumieniem przyszłych zagrożeń. – Nie możemy również zapomnieć o przeszłości i ogromnym wysiłku włożonym sto lat temu w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości – podkreślił nowy szef SG WP.

Odchodzący ze Sztabu Generalnego generał Surawski zaznaczył natomiast, że naturalnym zapleczem intelektualnym, planistycznym i koncepcyjnym wszystkich procesów zachodzących w armii jest i pozostanie SG WP. Dlatego instytucja ta potrzebuje dojrzałego, skutecznego i cieszącego się zaufaniem przywództwa. Jestem przekonany, że generał Andrzejczak będzie skutecznie kontynuował wysiłki na rzecz budowy nowoczesnych sił zbrojnych i twórczo rozwijał ich potencjał – mówił ustępujący szef Sztabu Generalnego.

Film: MON

Generał wspomniał też o wyzwaniach, którymi zajmował się jako szef SG WP, dotyczących m.in.: sformowania założeń systemu kierowania siłami zbrojnymi, określenia kształtu modernizacji armii, rozwijania nowych zdolności sił zbrojnych oraz uczestniczenia we wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Generał broni Rajmund Andrzejczak przed objęciem funkcji szefa SG WP służył na wielu stanowiskach dowódczych i sztabowych, m.in. był zastępcą szefa Oddziału Operacyjnego G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych, dwukrotnie dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie, dowodził także 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu, a dwa lata temu został dowódcą 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie.

Generał Leszek Surawski pełnił obowiązki szefa SG WP od 31 stycznia 2017 roku. Wcześniej był m.in. dowódcą 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach, 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu oraz inspektorem wojsk lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński/SGWP, Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Wyślij paczkę do PKW
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Polska Casa nad Irakiem
Orliki kupione
Wojna zaczyna się w czwartek
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Pokazy od kuchni
W Brukseli o bezpieczeństwie
Kawalerzyści na górskich trasach
Świąteczna paczka dla powstańca
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Playing the World
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Stępka pod „Albatrosa”
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Nothing Can Stop Our Tanks
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Klątwa czarnego złota
Curse of the Black Gold
Wyjątkowy Vis
Nominacje generalskie
Miła sercu epoka Periniego
Okręty NATO w polskich portach
Fly Eye dla terytorialsów
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Krew na wagę zwycięstwa
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Pomoc dla bohaterów
Przetrwać na wrogim terenie
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Centrum w zawieszeniu
Shows from the backstage
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Rząd za kluczowymi zmianami
Natowska dywizja gotowa do działania
Who Reaps the Whirlwind
Testament geopolityczny prezydenta
Opłatek u kombatantów
Zmiany w ustawie o weteranach
Kompania pełna braci
Nagroda dla medyka GROM-u
Our efforts passed muster
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
One step ahead of the enemy
Cel – bezpieczna Europa
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Homar wyceniony

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO