moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bwp jak szwajcarski scyzoryk

Stworzyliśmy nowej generacji maszynę, która daje żołnierzom tyle użytecznych możliwości, ile szwajcarski scyzoryk– tak Ben Hudson, prezes Rheinmetall Vehicle Systems Division, reklamuje najnowszy modułowy niemiecki BWP Lynx KF41. Pojazd w wersji bojowej, uzbrojony w wieżę, można przerobić w niespełna osiem godzin w pozbawiony wieży wóz dowodzenia lub ewakuacji medycznej.

Po co mieć w parku maszynowym i serwisować pięć, sześć albo więcej pojazdów w wersjach specjalistycznych, kiedy możesz mieć jeden uniwersalny wóz, który szybko przerabiasz pod kątem konkretnych zadań – taka idea przyświecała inżynierom z firmy zbrojeniowej Rheinmetall, gdy pracowali nad nowym bojowym wozem piechoty (IFV- Infantry Fighting Vehicle), oznaczonym jako Lynx KF41.

Pojazd został publicznie zaprezentowany podczas tegorocznego paryskiego salonu zbrojeniowego Eurosatory. Jego modułowa budowa pozwala nie tylko wymieniać wieżę (np. bezzałogową na załogową), lecz również modyfikować rodzaj opancerzenia oraz wyposażenie wnętrza, zwiększając lub zmniejszając w ten sposób liczbę miejsc dla desantujących się żołnierzy. W osiem godzin można przerobić pojazd na przykład w wóz bojowy z różnymi typami wież, w wóz dowodzenia, ewakuacji medycznej, ratownictwa technicznego, rozpoznawczy, rozpoznania skażeń czy transporter piechoty pozbawiony uzbrojenia wieżowego.

REKLAMA

– Stworzyliśmy nowej generacji maszynę, która daje żołnierzom tyle użytecznych możliwości, ile szwajcarski scyzoryk– mówi Ben Hudson, prezes Rheinmetall Vehicle Systems Division, podkreślając uniwersalność wozu. Dodaje, że taki modułowy pojazd sprawdzi się na polu walki i pozwoli znacząco obniżyć koszty związane z użytkowaniem na przykład kilku wozów.

Na paryskich targach Rheinmetall zaprezentował Lynxa KF41 z załogową wieżą Lance 2.0. Jej podstawowym uzbrojeniem jest działko Wotan kalibru 35 mm (200 strzałów na minutę) oraz podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR2.

Lynx KF41 jest jednym z najcięższych bojowych wozów piechoty oferowanych obecnie przez firmy zbrojeniowe. W wersji z wieżą Lance 2.0 pojazd, mogący zabrać na pokład ośmiu żołnierzy desantu (plus trzech członków załogi), ma masę 44 t. Modele specjalistyczne są o około 4–5 t lżejsze. Jednak spora masa nie zaszkodziła możliwościom trakcyjnym Lynxa KF41. Dzięki nowemu silnikowi Liebherr o mocy 1140 KM (850 kW) rozpędza się maksymalnie do 70 km/h.

Trzeba podkreślić, że sam Lynx nie jest konstrukcją nową. Prototypowy model, oznaczony jako Lynx KF31, pokazano po raz pierwszy na paryskich targach dwa lata temu. Przedstawiciele koncernu produkującego m.in. czołgi Leopard 2A7, podkreślali wówczas, że ważący około 40 t BWP jest propozycją ich firmy dla australijskiej armii, która szuka tego typu konstrukcji.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1530447660
Szwajcarzy kojarzą się mi gównie z wojenną lichwą, popychaniem skradzionych "łupów " przez wszystkie strony konfliktów oraz ich zaopatrywaniem w potrzebne rzeczy . Gdzie 3 się bije tam Szwajcar korzysta. .. . p.s. teraz stać ich na wożenie krów p górach śmigłowcami ... .
DB-3F-9C-53
~asd
1530190620
Jaki byłby sens zmiany takiej wieży skoro przy planowaniu strategicznym wiadomo ile czego ma być ?
87-0A-BB-ED

Wojna zaczyna się w czwartek
Polska Casa nad Irakiem
Świąteczna paczka dla powstańca
Nagroda dla medyka GROM-u
Wyślij paczkę do PKW
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Rząd za kluczowymi zmianami
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
W Brukseli o bezpieczeństwie
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Zmiany w ustawie o weteranach
Orliki kupione
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Nominacje generalskie
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Miła sercu epoka Periniego
Stępka pod „Albatrosa”
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Centrum w zawieszeniu
Kompania pełna braci
Pomoc dla bohaterów
Nothing Can Stop Our Tanks
Playing the World
Wyjątkowy Vis
Cel – bezpieczna Europa
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
One step ahead of the enemy
Shows from the backstage
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Okręty NATO w polskich portach
Testament geopolityczny prezydenta
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Fly Eye dla terytorialsów
Curse of the Black Gold
Krew na wagę zwycięstwa
Opłatek u kombatantów
Kawalerzyści na górskich trasach
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Our efforts passed muster
Natowska dywizja gotowa do działania
Pokazy od kuchni
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Who Reaps the Whirlwind
Klątwa czarnego złota
Przetrwać na wrogim terenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO