moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
LOT Szkoły Orląt

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych i PLL LOT podpisały porozumienie o współpracy. Umowa zakłada m.in. stworzenie studiów dualnych i ma umożliwić łatwiejsze podjęcie pracy w strukturach narodowego przewoźnika. W trakcie studiów zajęcia teoretyczne będą odbywały się w Dęblinie, a część praktyczna realizowana będzie w PLL LOT.

– To nie jest przypadek, że prezes Polskich Linii Lotniczych LOT gości w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych – powiedział tuż po podpisaniu porozumienia gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk. – Nasza szkoła kształci pilotów i specjalistów na potrzeby sił powietrznych i szeroko rozumianej armii, ale przygotowuje również kadry na potrzeby gospodarki narodowej i lotnictwa – dodał rektor WSOSP w Dęblinie.

Porozumienie zakłada współpracę przy organizacji praktyk zawodowych dla studentów WSOSP, wymianę doświadczeń oraz prace badawczo-naukowe. Głównym efektem umowy ma być jednak wprowadzenie kształcenia praktycznego na kierunku lotnictwo i kosmonautyka, umożliwiającego uzyskanie prawa do wykonywania zawodu mechanika lotniczego, oraz utworzenie od roku akademickiego 2020/2021 studiów dualnych. – W ich trakcie zajęcia teoretyczne będą odbywały się w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych, a część praktyczna realizowana będzie w PLL LOT – wyjaśnił gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk.

REKLAMA

– Ujednolicając pewne zagadnienia dotyczące szkolenia, będziemy w stanie ułatwić osobom, które ukończą studia cywilne, bezproblemowe i płynne wejście w struktury LOT – dodał Rafał Milczarski, prezes zarządu PLL LOT.

Prezes narodowej linii lotniczej zaznaczył, że współpraca LOT z WSOSP rozpocznie się natychmiast. – Zaczynamy tworzyć wspólny program szkolenia. Mamy ekspertów i zespół roboczy – zapewnił Rafał Milczarski, podkreślając, że współpraca ze Szkołą Orląt jest decyzją naturalną. – Dęblińska placówka nie szkoli tylko pilotów wojskowych, ma też specjalizację cywilną. A potrzeby kadrowe spółki są obecnie bardzo duże, do końca 2019 roku LOT będzie zmuszony zatrudnić ponad 300 pilotów. W umowie nie ma zawartych żadnych gwarancji dotyczących liczby studentów, którzy zasilą LOT, natomiast zależy nam, by możliwie najwięcej osób ze Szkoły Orląt trafiało do nas. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, a jest nawet pożądane, żeby dla pilotów wojskowych przechodzących na wojskową emeryturę naturalnym krokiem był rozwój kariery w LOT – dodał Rafał Milczarski.

Sygnatariusze porozumienia jednocześnie zachęcali pasjonatów lotnictwa do podjęcia studiów w dęblińskiej uczelni. – Rekrutacja na ten rok akademicki została zamknięta, ale czekamy na kandydatów w następnych latach. Zapraszamy wszystkich młodych i ambitnych ludzi, dla których lotnictwo jest na razie pasją, a może się stać sensem życia – powiedział gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk. – W perspektywie ostatnich dwóch lat nastąpił wzrost o 100%, jeśli chodzi o szkolenie wojskowe. Do tej pory mieliśmy 60 osób na roku, w tej chwili mamy 120 – dodał rektor WSOSP w Dęblinie. Z kolei prezes zarządu PLL LOT podkreślił: –Lotnictwo jest ekscytujące. Ta branża będzie się rozwijać w Polsce bardzo dynamicznie. Trzeba poświęcić czas, zaangażowanie, wyrzec się pewnych rzeczy, by realizować dość wymagający program studiów, a potem szkolenia, ale naprawdę warto – zwrócił się do kandydatów na lotników Rafał Milczarski.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych to jedna z trzech najstarszych uczelni lotniczych na świecie. Kształci studentów wojskowych i cywilnych. Szkoła Orląt oferuje studia na dwóch wydziałach: Lotnictwa oraz Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, w tym na pięciu kierunkach: lotnictwa i kosmonautyki, nawigacji, bezpieczeństwa narodowego, logistyki oraz transportu.

Polskie Linie Lotnicze LOT zostały utworzone w końcu 1928 roku i są obecnie jednym z najstarszych czynnych przewoźników na świecie. Udziałowcami spółki jest Skarb Państwa (99,856% akcji) oraz TFS Silesia (0,144% akcji). Narodowy przewoźnik zatrudnia blisko 3 tys. pracowników. W 2017 roku PLL LOT obsłużyły blisko 7 mln pasażerów.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: WSOSP, Uczelniany Klub Fotograficzny WSOSP

dodaj komentarz

komentarze


Zrobiłem to, co do mnie należało
Pilot z precyzją chirurga
Komandosi z Agatu na Kaukazie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Ogień przez 48 godzin
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Curse of the Black Gold
Cel – bezpieczna Europa
Granice są po to, by je przekraczać
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
„Sophia” do końca marca
„Poszli nasi w bój bez broni”
13 Desperadoes
ORP „Drużno” po nowemu
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Cybernetyczna foka lustruje dno
Wojownik w Kłodzku
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Album na urodziny „Łuka”
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Panie bez taryfy ulgowej
Formowanie Żelaznej Dywizji
Programy NATO dla ukraińskich saperów
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
Testament geopolityczny prezydenta
Powrót lekkich czołgów w US Army
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Polskie święta na misjach
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Militaria z morskiego dna
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Proobronna „Anakonda”
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Poszukiwana Harpia
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Centrum w zawieszeniu
Antoś, symbol Lwowa
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
W Brukseli o bezpieczeństwie
Morze niezgody
Klątwa czarnego złota
Czarter samolotów dla VIP-ów
Playing the World
See You On The Mat
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Pożegnanie generała Surawskiego
Widzimy się na macie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO