moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

LOT Szkoły Orląt

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych i PLL LOT podpisały porozumienie o współpracy. Umowa zakłada m.in. stworzenie studiów dualnych i ma umożliwić łatwiejsze podjęcie pracy w strukturach narodowego przewoźnika. W trakcie studiów zajęcia teoretyczne będą odbywały się w Dęblinie, a część praktyczna realizowana będzie w PLL LOT.

– To nie jest przypadek, że prezes Polskich Linii Lotniczych LOT gości w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych – powiedział tuż po podpisaniu porozumienia gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk. – Nasza szkoła kształci pilotów i specjalistów na potrzeby sił powietrznych i szeroko rozumianej armii, ale przygotowuje również kadry na potrzeby gospodarki narodowej i lotnictwa – dodał rektor WSOSP w Dęblinie.

Porozumienie zakłada współpracę przy organizacji praktyk zawodowych dla studentów WSOSP, wymianę doświadczeń oraz prace badawczo-naukowe. Głównym efektem umowy ma być jednak wprowadzenie kształcenia praktycznego na kierunku lotnictwo i kosmonautyka, umożliwiającego uzyskanie prawa do wykonywania zawodu mechanika lotniczego, oraz utworzenie od roku akademickiego 2020/2021 studiów dualnych. – W ich trakcie zajęcia teoretyczne będą odbywały się w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych, a część praktyczna realizowana będzie w PLL LOT – wyjaśnił gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk.

REKLAMA

– Ujednolicając pewne zagadnienia dotyczące szkolenia, będziemy w stanie ułatwić osobom, które ukończą studia cywilne, bezproblemowe i płynne wejście w struktury LOT – dodał Rafał Milczarski, prezes zarządu PLL LOT.

Prezes narodowej linii lotniczej zaznaczył, że współpraca LOT z WSOSP rozpocznie się natychmiast. – Zaczynamy tworzyć wspólny program szkolenia. Mamy ekspertów i zespół roboczy – zapewnił Rafał Milczarski, podkreślając, że współpraca ze Szkołą Orląt jest decyzją naturalną. – Dęblińska placówka nie szkoli tylko pilotów wojskowych, ma też specjalizację cywilną. A potrzeby kadrowe spółki są obecnie bardzo duże, do końca 2019 roku LOT będzie zmuszony zatrudnić ponad 300 pilotów. W umowie nie ma zawartych żadnych gwarancji dotyczących liczby studentów, którzy zasilą LOT, natomiast zależy nam, by możliwie najwięcej osób ze Szkoły Orląt trafiało do nas. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, a jest nawet pożądane, żeby dla pilotów wojskowych przechodzących na wojskową emeryturę naturalnym krokiem był rozwój kariery w LOT – dodał Rafał Milczarski.

Sygnatariusze porozumienia jednocześnie zachęcali pasjonatów lotnictwa do podjęcia studiów w dęblińskiej uczelni. – Rekrutacja na ten rok akademicki została zamknięta, ale czekamy na kandydatów w następnych latach. Zapraszamy wszystkich młodych i ambitnych ludzi, dla których lotnictwo jest na razie pasją, a może się stać sensem życia – powiedział gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk. – W perspektywie ostatnich dwóch lat nastąpił wzrost o 100%, jeśli chodzi o szkolenie wojskowe. Do tej pory mieliśmy 60 osób na roku, w tej chwili mamy 120 – dodał rektor WSOSP w Dęblinie. Z kolei prezes zarządu PLL LOT podkreślił: –Lotnictwo jest ekscytujące. Ta branża będzie się rozwijać w Polsce bardzo dynamicznie. Trzeba poświęcić czas, zaangażowanie, wyrzec się pewnych rzeczy, by realizować dość wymagający program studiów, a potem szkolenia, ale naprawdę warto – zwrócił się do kandydatów na lotników Rafał Milczarski.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych to jedna z trzech najstarszych uczelni lotniczych na świecie. Kształci studentów wojskowych i cywilnych. Szkoła Orląt oferuje studia na dwóch wydziałach: Lotnictwa oraz Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, w tym na pięciu kierunkach: lotnictwa i kosmonautyki, nawigacji, bezpieczeństwa narodowego, logistyki oraz transportu.

Polskie Linie Lotnicze LOT zostały utworzone w końcu 1928 roku i są obecnie jednym z najstarszych czynnych przewoźników na świecie. Udziałowcami spółki jest Skarb Państwa (99,856% akcji) oraz TFS Silesia (0,144% akcji). Narodowy przewoźnik zatrudnia blisko 3 tys. pracowników. W 2017 roku PLL LOT obsłużyły blisko 7 mln pasażerów.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: WSOSP, Uczelniany Klub Fotograficzny WSOSP

dodaj komentarz

komentarze


Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Eurosatory 2018 zakończone
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Polityka fałszywego uśmiechu
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
„Tygrys” z radarem
Marsz dla Rafała
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Załoga Bergepanzera w akcji
Puma i Kuguar na Mazurach
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Przyjaciele nie tylko w służbie
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Scenariusze dla Tygrysów
Wojskowi judocy na tatami
Najszybsza selekcja w Polsce
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
LOT Szkoły Orląt
Nowy inspektor marynarki wojennej
Eurosatory – osobiste wymogi
Porady z paragrafem
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Polskie Bryzy nad Afryką
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Legenda polskiej partyzantki
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Na jakich zasadach powrót do armii?
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Polskie skrzydła w Afryce
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Bliski Wschód – definicja chaosu
Święto Dowództwa Generalnego
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Patagonia w zasięgu ręki
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Trening z koktajlami Mołotowa
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Francja inwestuje w obronność
Starcie pancernych plutonów
Kierunek – wschodnia flanka
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Sukces Trumpa czy Kima?
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Polscy piloci wracają z Kuwejtu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO