moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawdź się na „Speed Selekcji”

Sprawdzian z taktyki i obserwacji, testy psychologiczne i pytania o historię Polski – uczestnicy „Speed Selekcji” będą mieli tylko 48 godzin, by pokonać własne słabości i konkurentów. – Na podium może stanąć tylko jedna osoba – mówi mjr rez. Arkadiusz Kups, organizator i pomysłodawca ekstremalnej gry terenowej. Udział w „Speed Selekcji” jest bezpłatny, zgłoszenia można wysyłać do 16 czerwca.

Selekcja odbywa się od 20 lat. – Przewinęło się przez nią mnóstwo osób, dziś wiele z nich służy w elitarnych jednostkach Wojska Polskiego, są żołnierzami wojsk specjalnych albo kawalerii powietrznej – mówi mjr rez. Arkadiusz Kups, były komandos, twórca systemu taktycznego Combat ‘56 (system walki wręcz opracowany dla sił specjalnych). Po dwóch dekadach nadszedł jednak czas na zmianę formuły wydarzenia. Tegoroczna „Speed Selekcja” odbędzie się co prawda tradycyjnie w Drawsku Pomorskim, będzie jednak krótsza niż poprzednie edycje – kilka dni zamieniono na 48 godzin gry terenowej, od 21 do 23 czerwca. – Otwieramy się na tych, którzy pracują zawodowo i nie mogą pozwolić sobie na tygodniowy urlop po to, by wziąć udział w selekcji – mówi organizator.

Drugą nowością jest wprowadzenie rywalizacji między zawodnikami. Do tej pory działali oni w grupie i sami wycofywali się, jeśli nie dawali rady. Teraz po każdej konkurencji instruktorzy wykluczą najsłabsze ogniwo, czyli osobę, która miała najgorszy czas albo zdobyła najmniej punktów. – Zwycięzca będzie tylko jeden – podkreśla mjr rez. Kups.

REKLAMA

„Speed Selekcja” została podzielona na dwa etapy. Pierwszy ma wyłonić piętnastu najlepszych zawodników. – Najpierw wszyscy będą musieli wykonać serię ćwiczeń, na przykład pajacyki z obciążeniem czy przysiady z obciążeniem na barkach. Następnie przebiegną 15 kilometrów trasą z wieloma przeszkodami. Pierwszych piętnaście osób na mecie przechodzi do kolejnego etapu – mówi mjr rez. Kups – Wszystkie ćwiczenia, które trzeba będzie wykonać, opisane są na stronie https://combat56.pl/speed-selekcja-2018. W ten sposób dajemy szansę kandydatom, by się dobrze przygotowali.

Na tym etapie zawodnicy zmierzą się też z pytaniami dotyczącymi 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które przygotowała redakcja „Polski Zbrojnej”! Postaraliśmy się, żeby nie było łatwo! Do tego zadania możecie się przygotować, regularnie odwiedzając nasz portal. Odpowiedzi na wszystkie zagadnienia znajdziecie w kolejnych artykułach cyklu „Drogi do Niepodległości".

Podczas drugiej części zawodników czeka tor psychologiczny, tu będą sprawdzani z umiejętności taktycznych i przejdą test na spostrzegawczość. – Będzie też okazja do współpracy z załogą śmigłowca, ale nie zdradzę szczegółów – zapowiada mjr rez. Kups.

Weterani ekstremalnej gry mogą być spokojni – w scenariuszu nie wszystko się zmieni. Od dwudziestu lat impreza była związana z wojskiem i tak już zostanie. Nad przebiegiem konkurencji będą nadal czuwali byli i obecni żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów oraz oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej. „Speed Selekcja” będzie, jak do tej pory, odbywała się na poligonie w Drawsku, a zawodnicy poznają od podszewki wojskowy sprzęt, m.in. czołgi oraz śmigłowce.

Jak co roku, udział w „Speed Selekcji” jest bezpłatny, zgłoszenia można wysyłać do 16 czerwca na adres: d.kups@combat56.pl (w zgłoszeniu musi znaleźć się imię, nazwisko oraz data urodzenia). Zanim wyślecie dane, pamiętajcie, że podczas „Speed Selekcji” trzeba mieć na sobie mundur (krój i kamuflaż dowolny). Obowiązkowy jest również nóż, nie można za to zabrać ze sobą na przykład namiotu. Wszystkie informacje na temat tego, co wolno przywieźć na poligon w Drawsku, znajdziecie na stronie organizatora. W imprezie mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

„Polska Zbrojna” objęła wydarzenie patronatem.

KE

autor zdjęć: Danuta Kups

dodaj komentarz

komentarze


Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
See You On The Mat
Morze niezgody
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
W Brukseli o bezpieczeństwie
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Antoś, symbol Lwowa
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Polskie święta na misjach
Album na urodziny „Łuka”
13 Desperadoes
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Centrum w zawieszeniu
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Formowanie Żelaznej Dywizji
Ogień przez 48 godzin
Pożegnanie generała Surawskiego
ORP „Drużno” po nowemu
Powrót lekkich czołgów w US Army
Cel – bezpieczna Europa
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Czarter samolotów dla VIP-ów
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Curse of the Black Gold
Granice są po to, by je przekraczać
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
„Poszli nasi w bój bez broni”
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
Pilot z precyzją chirurga
Panie bez taryfy ulgowej
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Poszukiwana Harpia
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Proobronna „Anakonda”
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Cybernetyczna foka lustruje dno
Wojownik w Kłodzku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Playing the World
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Klątwa czarnego złota
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Testament geopolityczny prezydenta
Zrobiłem to, co do mnie należało
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Widzimy się na macie
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Militaria z morskiego dna
„Sophia” do końca marca

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO